Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na co zwrócić uwagę wybierając termos bądź kubek termiczny?

Termos i kubek termiczny to podstawowy ekwipunek na każdą wycieczkę. Niezależnie od pory roku i miejsca aktywnego wypoczynku, zawsze warto mieć przy sobie coś ciepłego do picia. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając termokubek albo termos turystyczny?
  • 22.01.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na co zwrócić uwagę wybierając termos bądź kubek termiczny?

Co lepsze: termos czy kubek termiczny?

To, w jakich okolicznościach, będziesz pić ciepły napój, ma ogromne znaczenie dla zakupu właściwego naczynia. Jeśli uwielbiasz popijać ciepłą kawę, kiedy rano jedziesz na zajęcia na uczelni albo swoim autem utknąłeś w porannym korku i rozgrzewasz się herbatą, Twoje potrzeby w pełni zaspokoi termokubekKubek termiczny na kawę czy herbatę świetnie sprawdzi się też na krótsze wycieczki. Zupełnie inną rolę odgrywa szczelny termos. Oczywiście możesz korzystać z niego na co dzień, jednak jest to przede wszystkim idealne naczynie termiczne na wielogodzinne wyprawy, np. w góry.

Jeżeli raz zabierasz ze sobą kawę, a raz herbatę, koniecznie spraw sobie od razu dwa naczynia. Trudno pozbyć się aromatu kawy po jednym myciu, a ten może wpływać na smak herbaty.

Termokubek ‒ jaki wybrać?

Kubek termiczny do pracy najczęściej służy tylko do krótkich podróży po mieście. Zimą, kiedy masz na dłoniach rękawiczki, wygodny termokubek powinien być wyposażony w ucho albo powłokę antypoślizgową pośrodku. Niektóre możesz podpiąć do wtyczki samochodowej i podgrzewać zawartość w drodze autem do pracy. Kubki termiczne mają zazwyczaj pojemność od 200 do 500 mililitrów. Jeżeli zależy Ci na modelu, który będzie jak najdłużej utrzymywał ciepło, koniecznie wybierz lżejszy z dwóch warstw aluminium. Plastikowy kubek wychładza się znacznie szybciej. Ważny jest też ustnik ‒ im mniejszy i dokładniej zamykany, tym lepiej. Doskonałą izolację termiczną napojów zapewniają np. kubki amerykańskiej marki Contigo. Wlane do nich napoje pozostają ciepłe nawet przez 4 godziny.

Jaki termos kupić?

Termosy z zasady dłużej utrzymują ciepło niż termokubki. Swoje właściwości zawdzięczają innemu zamknięciu. Wpływ na wolniejsze wychładzanie napoju ma też fakt, że z kubka zazwyczaj popijamy kawę czy herbatę, a z termosu zaledwie kilka razy przelewy ją do kubka. Termosy najczęściej mieszczą co najmniej 700 ml napoju, choć z łatwością znajdziesz także mniejsze. Te o lepszych właściwościach termicznych, podobnie jak termokubki, wykonano z metalu. W roli uniwersalnych termosów świetnie sprawdzają się modele zaufanych marek outdoorowych, takich jak Jack Wolfskin.

Jak myć termos i kubek termiczny?

Jeżeli chcesz korzystać z termicznego naczynia przez wiele lat, ważne jest, abyś odpowiednio o nie dbał. Przed zakupem musisz zwrócić uwagę na sposób czyszczenia. Jeśli producent napisał, że kubek nie nadaje się do mycia w zmywarce, musisz stosować się do tych wytycznych. W przeciwnym razie metalowe naczynie może zacząć rdzewieć, a plastikowe ‒ pękać. Pozbędziesz się dekoracyjnych nadruków na zewnętrznej części naczynia, najpewniej zacznie się też odklejać antypoślizgowa podkładka na spodzie. Gdy bardzo zależy Ci na wygodzie, po prostu poszukaj po prostu modelu z możliwością mycia w zmywarce.

Sposoby na wydłużenie czasu utrzymywania ciepła

Zapaleni piechurzy i fani gór mają swoje pateny na wydłużenie okresu utrzymywania ciepła w termosie. Z powodzeniem można je też stosować w termokubku. Przed zrobieniem w nim ciepłego napoju należy na chwilę wlać gorącą wodę i zamknąć naczynie. W ten sposób ociepli się jego wnętrze.

Często o tym zapominamy, ale tak jak kubek termiczny czy termos na herbatę chroni napój przed wychłodzeniem, tak latem może zapobiegać ociepleniu. Sposób na dłuższe pozostawanie wody czy soku owocowego 100% w niższej temperaturze jest podobny, tyle że zamiast ciepłej wody wlej do naczynia bardzo zimną.

--- Artykuł sponsorowany ---


ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
kajakpolo
faza
koncert dla M
koncert
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jędrek*Treść komentarza: Matematyka, królowa nauk zawiodła? Czy zawiodła wiedza i ocena sytuacji, ziemskich naukowców ?Data dodania komentarza: 10.05.2025, 10:46Źródło komentarza: Radziecka sonda nad Polską. Deorbitacja zarejestrowana nad PeruAutor komentarza: Ja tylko tak:Treść komentarza: Policjanci?. Przypadkiem.? A gdzie ta masa ludzi, w tym sąsiadów, a także znajomych i kolegów, oraz pracowników z MOPS, czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinnej ? Niech wszyscy uruchomią swoich podwładnych -urzędników po to, by mieć rozpoznanie tych rodzin , w których najmłodsi nie ochronią się sami, przed przemocą. Nie emigrantów-a własnych rodziców. Są tu konkretne nazwiska. Może nie znacie ich w takim małym miasteczku? Widnieją w urzędzie. Ja znam.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 10:40Źródło komentarza: Dziecko z poparzeniami i pijany ojciec. Policjanci przypadkiem odkryli dramat 10-latkaAutor komentarza: RitaTreść komentarza: TV Republika zorganizowała debatę - ale w ramach permanentnej manipulacji - w opcji narzuconej przez sztab Nawrockiego. Polegało to na tym, że zespól redaktorów przygotował pytania i zagadnienia i tylko w tych tematach miała się odbywać debata. Zadbali o to aby nie zadawano niewygodnych pytań Karolowi Nawrockiemu - przede wszystkim w kwestii skandalu z wyłudzonym mieszkaniem ..Data dodania komentarza: 10.05.2025, 10:39Źródło komentarza: Baner tak jak się pojawił, tak zniknął. Ktoś promował kandydata bez zgody?Autor komentarza: kajTreść komentarza: Zegnaj kolego z lat szkolnych.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 10:20Źródło komentarza: Zmarł Edward Witecki
ReklamaPowiat Lubań
Reklama