Cykl koncertów rozpocznie spektakl dla najmłodszych z elementami baśni oraz muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Muzobaśnie pt.”Słoń Trampek i Przyjaciele”. Muzobaśnie to muzyczne spektakle dla dzieci i rodziców, które łączą w sobie warstwę muzyczną literacką, plastyczną oraz animacje. Dzięki temu muzyka klasyczna staje się bardziej przyjazną, a sala koncertowa przytulną przestrzenią, w której dziecko uczy się, odkrywa muzyczny świat poprzez zabawę. Celem stworzenia spektaklu była chęć, aby dzieci szerzej poznawały dzieła kompozytorów takich jak, jak Mozart, Chopin czy Strauss – przy okazji świetnie się bawiąc i pomagając Trampkowi na scenie
Cykl koncertów wieczornych rozpocznie Simonas Poška. Urodzony w Wilnie, rozpoczął naukę gry na fortepianie w 2020 roku. W 2018 roku Simonas Poška został nagrodzony przez Prezydenta Republiki Litewskiej za sławianie imienia Litwy na konkursach międzynarodowych. W 2019 roku Rada Miasta Wilna przyznała młodemu pianiście Nagrodę im. Małego Świętego Krzysztofa za osiągnięcia muzyczne. Od 2022 roku Simonas jest stypendystą Fundacji Live Music Now Hannover. W 2023 roku pianista zdobył drugą nagrodę w Konkursie Pianistycznym im. M. K. Čiurlionisa – największym konkursie pianistycznym na Litwie – i otrzymał nagrodę specjalną za najwyższe miejsce wśród wszystkich Litwinów. Chociaż głównym obszarem zainteresowań Simonasa jest gra na fortepianie, jest on również aktywny w dziedzinie teatru i kompozycji. W styczniu 2024 r. zaprezentował w Wilnie recital, w którym wykonał wyłącznie własną muzykę – 50-minutowy cykl Theatre Suite (2021–2023). W 2024 r. zagrał główną rolę we współczesnym balecie kameralnym Der Wanderer (reż. Eleni Ioannidou).
W sobotni wieczór w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, zaprezentuje się wyjątkowy duet: Bogdan Artur Makal (bas - baryton) oraz Michał Markuszewski (organy). Bogdan Artur Makal ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Kazimierza Myrlaka. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, międzynarodowych nagród i wyróżnień. Jako pierwszy śpiewał w Polsce partie basowe w dziełach oratoryjnych i kantatowych Jana Sebastiana Bacha, George’a Friedricha Haendla, Giacomo Carissimiego, Karla Richtera oraz Macieja Wronowicza – z orkiestrą instrumentów dawnych w duchu autentyzmu historycznego. Michał Markuszewski to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, w klasie organów (J. Grubich) i fortepianu (K. Gierżod). W 2007 roku ukończył studia (specjalizacja – improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie (W. Seifen), a w 2008 roku studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Würzburgu (Ch. Bossert). Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony odznakami Zasłużony dla kultury polskiej oraz Gloria Artis.
Koncert Finałowy zakończy się występem zespołu Art’n’voices Vocal Ensemble, który powstał w 2010 roku w Wejherowie. Artyści chcą definiować przyszłość muzyki a cappella, a także inspirować swoją twórczością, prezentując przede wszystkim oryginalną muzykę autorską w połączeniu z najwyższej jakości brzmieniem. W tym celu ośmioro śpiewaków zbudowało szeroki repertuar utworów współczesnych, który zawiera w większości unikatowe kompozycje stworzone specjalnie dla nich. Grupa ma w swoim dorobku 10 nagród Grand Prix zdobytych na renomowanych konkursach w Polsce i za granicą. Muzycy z powodzeniem koncertują w Polsce i Europie. Mają na swoim koncie współpracę z czołowymi polskimi orkiestrami i artystami, m.in. z Leszkiem Możdżerem, Anną Dymną, Andrzejem Sewerynem, Natalią Kukulską czy Royal String Quartet. Zespół organizuje Festiwal ArteFonie, który corocznie odbywa się we wrześniu w Wejherowie. Festiwal promuje kulturę wysoką i polską muzykę klasyczną, łącząc ją z jazzem i gatunkami alternatywnymi.
Skład zespołu
soprany:
Magdalena Łaszcz
Maria Krueger-Milej
alty:
Anna Rocławska-Musiałczyk
Marta Jundziłł
tenory:
Mateusz Warkusz
Szymon Duraj
basy:
Tomasz Chyła
Rafał Brzeziński
Wstęp bezpłatny.
Patronat honorowy:
Burmistrz Nowogrodźca Joanna Świder,
Stowarzyszenie Ars Augusta,
Fundacja Twoje Dziedzictwo,
JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb
Patronat medialny: TVP KULTURA, TVP3 WROCŁAW
Organizator: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.
Partner: Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu
Sponsorzy: PKUWIM Meliobud, Kancelaria Radcy Prawnego Bernadetta Baszak
Szczegóły na: www.festiwalnowogrodziec.pl oraz www.gckisnowogrodziec.pl
TERMIN: 23-25 maja 2025 r.
