Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 6 lipca 2025 00:34
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Nowe dane ws. sondy Kosmos 482. Przelot nad Jelenią Górą już jutro rano, ryzyko wzrosło

Są nowe informacje dotyczące sondy Kosmos 482. Ryzyko, że stara radziecka sonda uderzy w Ziemię nad terytorium Polski, wzrosło bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Najnowsze analizy wskazują, że najbardziej prawdopodobny moment jej deorbitacji przypada dokładnie na czas, gdy będzie przelatywać nad centralną Polską. Ale wcześniej, około 6:37, przeleci bezpośrednio nad naszym regionem, z kierunku Jeleniej Góry w stronę Terespola.
Nowe dane ws. sondy Kosmos 482. Przelot nad Jelenią Górą już jutro rano, ryzyko wzrosło

Kosmiczny złom sprzed pół wieku

Kosmos 482 to radziecki lądownik z 1972 roku, który miał polecieć na Wenus. Misja się nie udała, a sonda została uwięziona na orbicie okołoziemskiej. Teraz, po ponad 50 latach, jej upadek jest nieunikniony. Problem w tym, że została zbudowana tak, by przetrwać wejście w ekstremalne warunki atmosferyczne Wenus. Więc nie spłonie w ziemskiej atmosferze i najpewniej dotrze na powierzchnię w jednym kawałku.

Dwa przeloty nad Polską, pierwszy nad Jelenią Górą

Nowe obserwacje pozwoliły zawęzić tzw. „okno niepewności” do 10 godzin. W tym czasie sonda przeleci dwukrotnie nad Polską:

  • 06:36:45–06:37:20 – pas: Jelenia Góra – Terespol
  • 08:06:30–08:07:50 – pas: Zielona Góra – Łódź – Włodawa

I właśnie ten drugi przelot powinien teraz szczególnie zwrócić naszą uwagę.

Środek okna niepewności, będący najbardziej prawdopodobnym momentem wejścia sondy w ziemską atmosferę, przypada obecnie na godzinę 08:07:26, czyli DOKŁADNIE w trakcie tego przelotu nad Polską! - informuje  popularyzator astronomii Karol Wójcicki na grupie  Z głową w gwiazdach.

Choć eksperci zdołali znacząco zawęzić przedział czasowy możliwej deorbitacji, wciąż pozostaje spora niepewność. Parametry lotu sondy dynamicznie się zmieniają, dlatego dokładne miejsce i moment wejścia w atmosferę mogą się jeszcze przesunąć. Na tę chwilę jednak wszystko wskazuje na to, że scenariusz wejścia w atmosferę nad Polską jest bardzo prawdopodobny.

Co może się wydarzyć?

Choć niebo będzie zachmurzone i niczego nie zobaczymy, warto nasłuchiwać. Jeśli sonda rzeczywiście wejdzie w atmosferę nad Polską, po kilku minutach może dać o sobie znać głośnym hukiem – tak, jak to miało miejsce przy wejściu w atmosferę szczątków rakiety Falcon 9.

POLSA i zagraniczne agencje monitorują sytuację

Sprawę śledzi Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz partnerzy z USA i Europy. W komunikatach agencja podkreśla, że wiarygodne dane dostępne są tylko w oficjalnych kanałach rządowych.

Nie ma powodów do paniki, ale sytuacja jest dynamiczna. Jutro rano warto wiedzieć, co dzieje się nad naszymi głowami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rysiek 09.05.2025 22:38
Mylą się nad Lubaniem przeleciała około 21,30 , olbrzymia biała smuga została po niej na niebie, leciała ze w schodu w kierunku Niemiec.

Janusz&Marian sp.z.o.o 09.05.2025 21:27
To gdzie wreszcie ma spaść?? Dajcie znać bo czekamy z Marianem aż spadnie.Wpakujemy na nasz sprytny wózek i hejka na złom z tym. Będzie parę groszy na bieżące %% wydatki%%%% ż*u*b*e*rki, parę 12 pakow w promocji

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
Pecenica 2025
Dni Zgorzelca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama