Uważaj na przejściach dla pieszych, trwa akcja policyjna

  • 17.02.2022, 08:25 (aktualizacja 17.02.2022, 09:12)
  • Źródło: News4Media
Uważaj na przejściach dla pieszych, trwa akcja policyjna Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Dziś (czwartek 17 lutego) w całej Polsce odbywa się policyjna akcja "Niechronieni". Co kryje się pod tą nazwą?

Dziś policjanci szczególną uwagę będą zwracali na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów i – zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań – prowadzących auta. Tylko w poprzednim roku na polskich drogach zginęło 803 pieszych. Blisko połowa wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach.

„Prawidłowe zachowanie pieszych, to nie tylko korzystanie z elementów odblaskowych. Trzeba również zwrócić uwagę na prawidłowe zachowanie przy przechodzeniu przez jezdnię ­– czytamy w komunikacie policyjnym. – Wchodząc na przejście dla pieszych warto zdjąć kaptur z głowy, koniecznie zakończyć rozmowę telefoniczną czy wyjąć z uszu słuchawki. Rowerzyści powinni pamiętać, że zabronione i bardzo niebezpieczne jest przejeżdżanie przez jezdnie wzdłuż po przejściu dla pieszych. Dodatkowo rowerzyści powinni zadbać o niezbędne wyposażenie roweru”.

Natomiast kierujący pojazdami, zbliżając się do przejścia dla pieszych, muszą  zachować szczególną ostrożność. Powinni zmniejszyć prędkość  i ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście lub przechodzącej nim, jeżeli kierowca się do tego nie stosuje zapłaci mandat od 1500 zł do 3000 zł, takie same stawki taryfikator przewiduje za wyprzedzanie innego pojazdu na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Piesi za łamanie przepisów i np. wtargnięcie na jezdnię w niedozwolonym miejscu zapłacą dużo niższe mandaty, bo od 50 do 100 zł.

 

Źródło: News4Media

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 17.02.2022, 10:10
Za wtargnięcie pieszego powinno być też 1500-3000 zł !!! a nie jakieś 100.. nie dość, że narobi stresu to jeszcze 2 dzwony z tyłu i min 10 tyś kierowcy są w plecy za auta
Heniek
Heniek 17.02.2022, 14:21
Ale jakie wtargnięcie??
Jeżeli pieszy ma pierwszeństwo to nie ma wtargnięcia tylko ty samochodem próbujesz mu wymusić :)
anonimowy
anonimowy 17.02.2022, 15:35
To, że ma pierwszeństwo, to nie znaczy, że ma nie uważać. Zasada ograniczonego zaufania i tyle, a nie święta krowa.
jakiś
jakiś 17.02.2022, 15:26
Masz wykładnię, czytaj...... Pieszemu zabrania się:
wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
Też jestem pieszym
Też jestem pieszym 17.02.2022, 10:00
Często jest tak, że pieszy (szczególnie młodzi ludzie) nie myśli o swoim bezpieczeństwie, o swoim zdrowiu i o swoim życiu, ale na siłę chce udowodnić kierującemu, że ma pierwszeństwo. I wchodzi z zaskoczenia na pasy przed samą maskę. A potem jak się ocknie, to ze zdziwieniem patrzy, że juz jest u Świętego Piotra. A mógł żyć, wystarczylo tylko zatrzymać się i rozejrzeć. Dlatego apel nie tylko do kierujących, ale również (a może przede wszystkim) do pieszych: zachowaj ostrożność przechodząc przez ulicę.
?
? 18.02.2022, 06:42
Kto Ci placi za pisanie takich glupot ?
Cezary Cezary
Cezary Cezary 17.02.2022, 09:11
Jeżdżąc sporo rowerem, nie raz wlazł mi niemal pod koło człowiek z głową w telefonie, teoretycznie ma pierwszeństwo ale ja przecież nie będę z piskiem hamował metr przed przejściem bo zombie sobie lezie... idzie chodnikiem i pyk nagle zwrot o 90 stopni na przejście (bo przecież roweru nie słyszał) .... ja go tam jakoś ominę, "elektryk" już by go nie minął... i czyja to wtedy wina... ? Pieszy ma zachować szczególną ostrożność a kupa stali nie stanie w miejscu czy to się komuś podoba czy nie.
pieszy
pieszy 17.02.2022, 10:08
a ile razy rowerzysta jedzie chodnikiem? i ne zwraca uwagi na ludzi idących prawidłowo po chodniku? albo jedzie ulica i żeby nie stac na światłach wjeżdza na chodnik ....

Pozostałe