563 uczniów na kwarantannie, jak radzą sobie lubańskie szkoły?

  • 30.11.2021, 16:39 (aktualizacja 30.11.2021, 16:46)
  • red.
563 uczniów na kwarantannie, jak radzą sobie lubańskie szkoły? pixabay

Podziel się:

Oceń:

Sytuacja epidemiczna zarówno w kraju jak i w powiecie jest coraz poważniejsza. Wzrost zachorowań bezpośrednio wpływa na pracę szkół, które zmuszone są dostosowywać się do panującej sytuacji.

Każde zachorowanie wśród kadry pedagogicznej czy któregoś z uczniów powoduje dezorganizacje pracy i wysyłanie całych klas na kwarantannę. W takiej sytuacji szkoła powinna zapewnić i zorganizować nauczanie zdalne albo hybrydowe. W powiecie lubańskim większość placówek oświatowych boryka się z coraz trudniejsza sytuacją. Dziś w powiecie obowiązkiem kwarantanny objęto 1226 osób, niemal 46% tej liczby to uczniowie. W lubańskich przedszkolach na kwarantannie obecnie przebywa 82 przedszkolaków, w sześciu szkołach podstawowych aż 27 klas objęto kwarantanną - 452 uczniów. Najlepiej sytuacja wygląda w szkołach ponadpodstawowych. W dwóch szkołach 6 klas trafiło na kwarantannę, jednak tylko 29 uczniów to osoby niezaszczepione i muszą dostosować się do zasad kwarantanny, pozostali są w pełni zaszczepieni i mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych.

Placówki oświatowe w większości wprowadzają nauczanie zdalne, na hybrydowy sposób nauczania w Lubaniu zdecydował się jedynie Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Zajęcia prowadzone są hybrydowo, z korzyścią dla uczniów zaszczepionych. Ci bowiem nie są kierowani na kwarantannę i uczestniczą w zajęciach stacjonarnych w szkole. Jak przyznaje dyrektor placówki, nie jest to łatwa forma prowadzenia zajęć, ale nie jest niemożliwa.

Wszyscy musieliśmy się przygotować do tej trudnej sytuacji. Jeszcze dwa lata temu nie bylibyśmy w stanie prowadzić w ten sposób zajęć, nie byliśmy przygotowani na takie działanie, nie było szkoleń dla kadry, odpowiednich warunków technicznych i sprzętu. Dziś jesteśmy przygotowani i choć jest to bardzo trudna formuła to chcemy działać tak aby zminimalizować negatywne skutki edukacyjne i psychiczne pandemii. Nauczyciele dostosowali się do hybrydowego prowadzenia lekcji, co wcale nie jest łatwe i wymaga bardzo dobrego przygotowania i determinacji. Choć jest to bardzo trudne, to da się to zorganizować. - powiedziała dziś Lidia Błażków, dyrektor ZSZiO im. KZL w Lubaniu.

 

Kwarantanna. Co z zaszczepionymi uczniami?

Kwarantanną są obejmowani niezaszczepieni uczniowie, nauczyciele czy pracownicy szkół, którzy mieli kontakt z osobą chorą. Szkoła informuje Powiatową Stację Sanitarno -  Epidemiologiczną o sytuacji, a ta po sprawdzeniu wskazanych osób pod względem zaszczepienia kieruje odpowiednio na kwarantannę. Co ważne, kwarantanną obejmowane są jedynie osoby niezaszczepione. Osoby zaszczepione mogą normalnie uczestniczyć w zajęciach. Bardzo istotny jest fakt pełnego zaszczepienia, czyli przyjęcie kompletu dawek szczepionki. Dopiero po upływie 14 dni po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia osoba uznawana jest za zaszczepioną i nie jest obejmowana kwarantanną.

red.

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zbyszko
Zbyszko 06.12.2021, 10:37
Najnowszy raport: 504 zmarło, ponad 20 000 zakażonych - 2000 leży pod respiratorem - czyli święta mają z głowy, jeżeli dożyją - ich rodziny też mają te święta z głowy...
==========
A pan Regent co...? Nie szczepić? Nie przestrzegać zaleceń...?
ja
ja 05.12.2021, 19:04
Rodo w szkolach to fikcja .
AntyRodek
AntyRodek 06.12.2021, 10:38
RODO to w ogóle jest wielka fikcja! Wygodne dla ogłupionych do reszty kretynów co się chcą ze wszystkim maskować - nawet z tym że żyją.
zrozpaczona
zrozpaczona 02.12.2021, 19:44
Jak z pracy jestem na kwarantannie, to nie wymaga się ode mnie świadczenia pracy.
Ale jak na kwarantannie są uczniowie, to żadnej taryfy ulgowej, wręcz przeciwnie. A po powrocie jeszcze sprawdziany.
uczeń
uczeń 02.12.2021, 17:54
Skoro mogę wychodzić z domu, bo nie mam kwarantanny, to dlaczego nie miałbym pójść do szkoły? Dzięki decyzji Pani Dyrektor możemy być w szkole i mieć kontakt z kolegami. Nie wiadomo, czy jeszcze nie nasiedzimy się na zdalnym?????
Kurakao
Kurakao 06.12.2021, 10:40
I co będziesz osielku sam siedział w ławce?
zaszczepiony;)
zaszczepiony;) 02.12.2021, 15:17
Brawo dla Pani Dyrektor!!! Bardzo odważna decyzja. Szkoda, że w innych szkołach tak nie ma... nie po to żeśmy się szczepili żeby nie mieć profitów.
zainteresowana
zainteresowana 02.12.2021, 15:12
a ja uwazam ze to super ze szkola daje mozliwosc uczniom zaszczepionym byc w szkole. zreszta nikt nie pyta i nie robi segregacji kto jest szczpiona a kto nie
do szkoły!!!
do szkoły!!! 01.12.2021, 16:37
Ze szkoły wyrzucają na kwarantanne a na stadionie biegają za piłką i się zarażają!!!
Biegacz
Biegacz 06.12.2021, 10:41
Od biegania za piłką na stadionie jeszcze nikt się nie zaraził!
ucz1
ucz1 02.12.2021, 15:32
Wrzucają niezaszczepionych, a decyzja dyrektorów jest czy cała klasa - szczepieni i nazaszczepieni maja zdalne nauczanie. Szczepieni nie podlegają kwarantannie. Tak jest u nas w szkole .
kosa
kosa 02.12.2021, 15:49
do 12 lat dzieci nie są szczepione
-:))
-:)) 01.12.2021, 23:30
Dobre! Bo na stadionie się hartują, a w szkole zaszczepieni zarażają! Zapraszam wszystkich na stadion za piłką pobiegać!
mama
mama 01.12.2021, 08:56
Nauczanie zdalne to jedna wielka porażka. Nauczyciele idą na łatwiznę, robią dla uczniów wykłady, czasem nawet bez kamerki, wymagają siedzenia kilka godzin przed laptopem, a potem narzekają na uzależnienie. Po dwóch godzinach wykładów polegających wyłącznie na słuchaniu głosu, większość uczniów siedzi i gra w gry. Też bym nie wytrzymała.
Nie zadają żadnych kreatywnych rzeczy, tylko odtwórcze wypełnianie ćwiczeń. Nawet do lekcji nie musza się przygotowywać, każą otworzyć ćwiczenia i je dziubać. Flaki z olejem. Jak w zeszłym roku moja córka w trakcie pandemii miała temat o wirusach, to nauczycielka nawet słowem nie wspomniała o COVID, bo nie było tego w ćwiczeniach.
Tylko kartkówki, sprawdziany i przyłapywanie na braku zadań. Zawstydzanie, wytykanie potknięć, ośmieszanie na tle innych. Obrzydzają naukę. Pierwszaki idą do szkoły z entuzjazmem, w ósmej klasie dzieci szkoły nienawidzą. Nie wiem, może rynek pracy spowodował, że tylko tacy nauczyciele zostali, bo przecież nie zawsze tak było i zawód ten miał kiedyś prestiż. A może to tylko w naszej rejonówce.

Do mama
Do mama 01.12.2021, 09:31
Efekt ukladów i zatrudniania niekompetentnych znajomych bo dzis doświadczenie i fachowość jest drugorzędnym elementem przy doborze kadry...
Anna
Anna 01.12.2021, 06:47
Zapytałbym tych dyrektorów sukcesu co tu tak sie wypowiadaja o przygotowaniu do sytuacji czy pomieszczenia szkolne zostaly wyposażone w urządzenia do rejestracji audio-video ze jeden i ten sam nauczyciel moze prowadzić lekcje dla uczniów uczestnicących w nich tak w trybie stacjonarnym jak i zdalnym? To ja wam odpowiem ze NIE ale wszystko jest przygotowane bo tak trzeba opowiadac pod publike....
Upss . . .
Upss . . . 03.12.2021, 09:23
Decyzje w/w sprawie podejmowane są w zalezności od ilości zakażeń w szkole i warunków technicznych , a ocenianie wyboru mniejszego zła w tej trudnej dla wszystkich sytuacji , jako działania " pod publikę " wprawia w zakłopotanie . . .
mamitka
mamitka 02.12.2021, 15:22
Pod publikę... nie ma takiej potrzeby, fakt to szkoła pełna uczniów.
Magda
Magda 01.12.2021, 06:24
Szkoly zaczynają tonąć w tej sytuacji, nauczanie staje sie fikcja, jak nauczyciel moze równorzędnie prowadzić lekcje zdalnie i stacjonarnie? Zupelnie oddzielnym provlemem jest fakt niesprawnego sprzętu w szkolach gdzie bie dzialaja kamery czy mikrofony i wtedy lekcje nivy sa ale jakie to nauczanie? Przestańmy sie nawzajem oszukiwac ze to funkcjonuje...
hania
hania 02.12.2021, 15:26
A ja uważam , że zdalne nauczanie w polskich szkołach funkcjonuje dobrze. na początku pandemii były problemy , ale teraz jest wszystko ogarnięte- sprzętowo, sieciowo i planowo. zajęcia odbywają się zgodnie założonym planem lekcji, a to dobra wola uczniów czy chcą na nich byc.
zrozpaczona
zrozpaczona 02.12.2021, 19:37
Być może z perspektywy nauczyciela jest dobrze. Wyłączy uczniom mikrofony i kamerki, pogada do pustego ekranu, zada zadania i tyle jego pracy.
Ale z perspektywy ucznia wygląda to zupełnie inaczej, tylko chyba nauczyciele nie chcą tego dostrzec. Łatwiej wstawić jedynki za brak zadań i mieć pretensje do rodziców, że nie egzekwują od dzieci ich robienia.
Lekcje są po prostu w większości nudne, nauczyciele boją się wejść z uczniami w prawdziwą interakcję, poznać punkt widzenia, a przede wszystkim skorzystać z wielu rozwiązań jakie daje praca zdalna. Rozmowy sprowadzają się do zadawania pytań z jedną prawidłową odpowiedzią, a kto odpowie nie po myśli to albo nie słuchał albo nie czytał albo powinien się douczyć. Wykład, ocena, wykład, ocena. Do takiego nauczania nie trzeba człowieka, takich nauczycieli z powodzeniem mogą zastąpić roboty. Byłoby taniej i bez częstych złośliwości przynajmniej.
uczennica
uczennica 02.12.2021, 15:41
Skoro jest hybrydowo to z takiego rozwiązania przecież mogą skorzystać Ci , którzy maja infekcje niekoniecznie covidową. wystarczy powiadomić wychowawce u nas w szkole tak się dzieje - kzl
MałaMi
MałaMi 01.12.2021, 08:22
Siedzi w klasie przed laptopem i mówi do kamerki (i do uczniów w klasie). Z uczniami w klasie robi przykłady. Część pokazuje tym na zdalnym, ale że to średnio technicznie wychodzi, to przekazuje tym na zdalnym linki do materiałów do zapoznania się...... Tak to ponoć wyglądało w jednej z klas (przekazane przez ucznia).. Wątpię żeby taki sposób się sprawdzał - Stratni są i jedni i drudzy, bo jest byle jak. .
Jola
Jola 01.12.2021, 14:34
Sa podwójnie stratni bo dla jednych ma max 15min i dla drugich 15min bo ten trzevi kwadrans ma na przygotowanievsprzętu ( czesto nie sprawnego), wyszukiwabie materiałów w sieci a w efekcie i tak nie jest w stanie dopilnowac ani jednych abibdrugich i robi sie hybrydowa fikcja szkoly
Do Jola
Do Jola 03.12.2021, 08:38
Jeśli są zastrzeżenia do konkretnego przypadku to należy je zgłosić do nauczyciela lub nawet dyrektora , a nie na forum , dyskredytować wszystkich .
Niejasne
Niejasne 30.11.2021, 21:35
Biorąc sprawę na logikę - kadra pedagogiczna zaszczepiona w najwyższym stopniu%, a tu taka zachorowalność. Niedługo następna 4 dawka i 5 fala. Piąty wirus będzie z Antarktydy. Piąta dawka mrożąca krew w żyłach. Itd. 6 fala...
Potrwa to kilka lat jak wojna światowa.
Biologiczna..tym razem.
Miija
Miija 30.11.2021, 19:23
Jawna segregacja
Aleksandra
Aleksandra 01.12.2021, 09:23
I dyskryminacja dzieci niezaszczepionych! Czytajcie Kodeks Norymberski po to został stworzony po drugiej wojnie aby już nigdy nie było powtórki z doświadczeń na ludziach!
Kolega informatyk #
Kolega informatyk # 02.12.2021, 18:07
Serio ? Chcesz to schowaj się pod kołdrę i śpij , może przeczekasz covid , a egzamin zawodowy zdasz siłą woli
heniek
heniek 02.12.2021, 15:19
Jaka dyskryminacja?!!!! nikt nie pyta w szkołach - bo nie wolno czy ktoś jest szczepiona a kto nie - RODO!!!!
Aleksandra
Aleksandra 03.12.2021, 00:20
Nie musisz do mnie krzyczeć heniek bo ,,zaszczepieni,, uczniowie mogą uczestniczyć w lekcjach w szkole natomiast reszta klasy ma kwarantanę i zdalne nauczanie! O taką dyskryminację mi chodziło a Rodo to obejmuje tak na prawdę tylko polityków!
heniek
heniek 03.12.2021, 10:10
Aleksandra, do kogo masz pretensje? takie jest prawo- niezaszczepieni podlegają kwarantannie. O jaką dyskrimnację Ci chodzi?. To jest każdego indywidualna decyzja czy się szczepi czy nie..... sama widzisz co się dzieje w Europie- podejmują decyzje o przymusowych szczepieniach- niezaszczepiony/na mają ograniczenia zawodowe, kulturalne itp.
W Polsce -politycy nie podejmą takiej decyzji -boją się stracić elektorat. a codziennie statystyki osób , które umierają mówią same za siebie .......
Aleksandra
Aleksandra 03.12.2021, 11:39
Jak będą zamykać w obozach niezaszczepionych czy do nich strzelać to też powiesz Aleksandra do kogo masz pretensje takie jest prawo! A do ciebie mam pretensje jak i do większości ludzi, którzy dali się zmanipulować i nie myślą logicznie! Jak już tak wyjechałeś z tymi pretensjami a tak na prawdę to jesteś mi obojętny...chodzi mi tylko o dzieci, które niczemu nie są winne, że rodzice uwierzyli medialnej propagandzie! Nie odpisuj bo szkoda mojego zdrowia na czytanie twoich myśli mogę przecież włączyć tv na jedno wyjdzie....
heniek
heniek 03.12.2021, 20:47
Aleksandra, Brak słów … widzę, ze mocno „siedzisz” cyt” po drugiej wojnie” , a teraz „obozy”.

Leśna
Leśna 30.11.2021, 17:23
A jak jest w innych gminach?
*
* 01.12.2021, 21:14
W Gryfowie nie ma takiego problemu
lesna
lesna 02.12.2021, 07:42
W Leśnej jest bardzo duży. Dużo nauczycieli jest też na kwarantannie.
dghkd
dghkd 30.11.2021, 17:08
A, czyli zaszczepieni mogą sobie od tak wychodzić i jak gdyby nigdy nic rozprzestrzeniać wirusa. Przypominam, że szczepionki minimalizują ciężki przebieg choroby, a nie brak możliwości zakażenia siebie, a co za tym idzie innych. Parodia.
xyz
xyz 30.11.2021, 19:47
parodią jest testowanie przez lekarzy rodzinnych testami antygenowymi, które tylko cie uziemia i zostana zarejestrowane w sanepidzie, a po przebyciu choroby nic ci lekarz nie pomoze bo tylko pcr moze dać ci jakikolwiek status.... lekarze pakuja na mine nie wysylajac na pcr. nie dajcie sie w to wpakowac bo ani MZ ani snepid nic na to nie poradza a lekarz co najwyżej z łaska ci wystawi świstek nie koniecznie akceptowany przez sanepid....!!!!
p.s.wolność wypowiedzi redakcjo....
Znawca
Znawca 30.11.2021, 17:40
Tak samo mysle . Jak zaszczepiony to nagle wszystko mu wolno . Większość tych zaszepionych nawet nie wie ze moze sie zarazić i roznosić, ba nie miec objawów bo jest zaszczepioną osobą i nikt juz jej nie testuje . W dodatku zaczyna sie czuc jak wybraniec a nie szczepieniony to zło. Wieksza odporność ma osoba ktora przechorowala , chodz tez moze sie ponownie zarazić.

Pozostałe