Lubań. SP 2 będzie szkołą sportową?

  • 26.10.2021, 13:54
  • red.
Lubań. SP 2 będzie szkołą sportową? eLuban.pl Klasy sportowe SP 2 w trakcie zajęć

Podziel się:

Oceń:

Dla szkoły to bardzo ciekawy i niełatwy kierunek rozwoju. Najbliższa placówka dla małych sportowców mieści się w Legnicy czy we Wrocławiu, teraz najmłodsi adepci sportu mogą rozwijać swoje umiejętności w Szkole Podstawowej nr 2 Lubaniu.

Pierwsza klasa sportowa w SP2 powstała dwa lata temu, w bieżącym roku szkolnym nie było problemów z naborem dla pierwszaków, obecnie klasy sportowe w SP2 to 70 dzieci w klasach I, II i IV. Dzieci w programie nauczania mają 10 godzin wychowania fizycznego tygodniowo, co nie zwalnia ich z ciężkiej pracy w pozostałych działach kształcenia. Wśród pływaków tak samo znajdziemy uzdolnionych matematyków czy polonistów.

Jeżeli chodzi o profil to szkoła stawia przede wszystkim na pływanie - dysponuje odpowiednią, doświadczoną kadrą i infrastrukturą.

Idziemy w pływanie. Będziemy kształcić tylko w tym kierunku, bo łapanie dziesięciu srok za ogon nie zawsze się opłaca. W tym momencie ilość klas sportowych pozwala rozpocząć procedurę przekwalifikowania szkoły podstawowej na szkołę podstawową z oddziałami sportowymi - za tym nadania kwalifikacji jako szkoła sportowa. Uważam, że to jedyny słuszny kierunek rozwoju Szkoły, przy tak doświadczonej kadrze i infrastrukturze możemy zapewnić dzieciom lepszy start w kształceniu sportowym – powiedziała Izabela Rożko, dyrektor SP2 w Lubaniu.

Klasy sportowe to nie tylko zawody, choć i one są nieodzownym elementem kształcenia. Plan nauczania jest tak ułożony, aby dzieci od pierwszej klasy rozwijały i zdobywały kolejne umiejętności bez treningowego przeciążenia. W klasach od 1 do 3 program obejmuje naukę pływania wszystkimi stylami pływackimi, oswajanie ze środowiskiem wodnym wprowadzaniem elementów startowych i naukę techniki pływania poprzez zabawę. W klasach od 4 do 6 program skupia się na doskonaleniu pływania i wprowadzeniu elementów treningu pływackiego. Z kolei w klasach 7-8 to już będzie trening pływacki oraz doskonalenie elementów startowych.

Najbardziej zaangażowany w tworzenie pływackiego profilu szkoły jest Krzysztof Wajcfelt, wieloletni nauczyciel i trener pływania, jego wychowankowie niejednokrotnie zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Polski Juniorów. Według niego kluczem jest prozdrowotna edukacja sportowa, tak aby sport towarzyszył dzieciom przez cale życie.

Zawsze chciałem stworzyć klasy sportowe. Kładziemy nacisk na rekreację ruchową. Tutaj nie chodzi o sport wyczynowy. Najważniejsze żeby dzieci wiedziały co mają robić, aby umiały pływać, grać w siatkówkę czy piłkę nożną. Najważniejsze żeby w późniejszych latach miały odskocznię od pracy, a sport towarzyszył im przez całe życie. Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowego życia – podkreśla Krzysztof Wajcfelt.

Co ważne w szkole zadbano o zdrowotne zabezpieczenie uczniów sportowych klas, szkoła współpracuje z lekarzem sportowym i corocznie dzieci przechodzą odpowiednie badania i kwalifikację lekarską. Plan kształcenia, mimo dużej ilości godzin zajęć na pływalni i w przyszkolnym klubie sportowym, daje zrównoważony i bezpieczny rozwój uczniów.

Jak dotychczas współpraca szkoły, samorządu i rodziców daje dobre efekty, a uczniowie z radością realizują swoje zamiłowanie do pływania. Miejmy nadzieję, że już w przyszłym roku uda się pokonać formalności i SP2 w Lubaniu stanie się pełnoprawną szkołą sportową

 

 

 

 

red.

Zdjęcia (14)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zaczarowany ołówek
zaczarowany ołówek 26.10.2021, 20:42
A co ze Szkołą Podstawową nr 3 na Księginkach?
Jan
Jan 27.10.2021, 08:21
Racja, wszak na Ksieginkach też jest basen!
Cezary Cezary
Cezary Cezary 26.10.2021, 18:00
Trenerzy pierwsza klasa, tylko czarny nie działa. xD
Kpina
Kpina 26.10.2021, 15:11
Super pomysł rzeczywiście w dzisiejszych czasach oderwanie dzieci od elektroniki to naprawdę wyzwanie. Więc myślę że pomysł jest genialny Ale Basen nie jest basenem prywatny szkoły dwójki ani klubu orka a przez większość czasu to właśnie oni korzystają z tego basenu i człowiek nawet nie może wejść popływać bo basen jest albo zajęty albo jesteś grupy zorganizowane . Lubaniana została odebrana możliwość z jego korzystania. Mam 64 lat i chcąc wejsc samemu na basen 2 rszy w tygodniu jest nierealne .
Krystyna
Krystyna 27.10.2021, 09:39
Dla nieszkolnej ludności miasta to od godziny 18-tej basen powinien być wolny. Rodzice płaczą że nauki za dużo , ale basenu gdzie też jest wysiłek NIE
jac
jac 26.10.2021, 18:35
A tu ma Pan wielka racje !!! W tygodniu nawet popoludniu wszystko zajete tak do godz 19 lub 20. Male przegiecie sie z tego robi.

Pozostałe