Metodą „na policjanta” oszukali urzędnika

  • 31.08.2021, 08:53 (aktualizacja 31.08.2021, 10:41)
  • red.
Metodą „na policjanta” oszukali urzędnika Obraz Dr StClaire z Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Oszuści naprawdę są skuteczni i przekonujący, w miniony piątek z konta instytucji publicznej wyłudzili 48 tys. zł stosując metodę „na funkcjonariusza CBŚP”.

Do oszustwa doszło na terenie powiatu zgorzeleckiego o czym informują tamtejsi funkcjonariusze policji.

W miniony piątek do jednej z instytucji użyteczności publicznej zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji i poinformował, że na ich rachunek bankowy miała miejsce próba włamania. Oszust powiadomił osobę odpowiedzialną za kwestie finansowe, że przygotowuje prowokację dla hakera i w tym celu muszą wykonać przelewy.

By uwiarygodnić swoją historię mężczyzna poprosił swojego rozmówcę o telefon na nr 112 celem potwierdzenia jego tożsamości. Niestety prowadzona rozmowa telefoniczna nie została przerwana i po wybraniu numeru alarmowego słuchawkę przejął inny przestępcą, który potwierdził numer służbowy fałszywego funkcjonariusza, po czym ponownie połączył z oszustem.

Podszywający się pod funkcjonariusza CBŚP oszust tak manipulował rozmową, wywierając przy tym presję czasu, że pomimo konieczności autoryzacji przelewów przez innego pracownika, instytucja zatwierdziła 3 przelewy na łączną kwotę ponad 48 000 zł.

Zgorzeleccy policjanci przypominają, że żaden funkcjonariusz Policji nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie i nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom, czy przelanie ich na inny rachunek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z Policją pod numer 112 lub 997. Numer należy wybrać po zakończeniu rozmowy z podejrzaną osobą.

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podatnik
Podatnik 31.08.2021, 17:29
Ten urzednik ma maturę czy pracuje z powolania rodzinnego
Urzędnik
Urzędnik 31.08.2021, 13:04
Tu chyba nie chodzi o urząd tylko raczej o jakąś fundację - prywatne osoby działające na rzecz publiczną- urzędnicyvtypowi biurokraci msją swoje procedury i to by nie przeszlo... prosze o wyjasnienie watpliwosi autora tekstu
Petent
Petent 31.08.2021, 11:00
Hahaha, to jakiś żart? Ale mamy urzędników. To nie dziwota, że zalatwienie sprawy w urzędach to czasami droga przez mękę, poprostu brak myślenia.

Pozostałe