Droga Lubań - Leśna. Policyjna akcja „STOP” ujawnia skalę problemu

  • 09.08.2021, 18:06 (aktualizacja 09.08.2021, 18:22)
  • red.
Droga Lubań - Leśna. Policyjna akcja „STOP” ujawnia skalę problemu KPP w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Policjanci piątkową akcję ”Bezpieczny przejazd- Szlaban na ryzyko” przeprowadzili na drodze wojewódzkiej 393 relacji Lubań – Leśna. Jak się okazało, kierującym szkoda czasu, by się zatrzymać, rozejrzeć i bezpiecznie przejechać.

Droga między Lubaniem a Leśną pod względem ilości przejazdów kolejowych jest jedyna w swoim rodzaju. Na 10 km odcinku usytuowanych jest ich tam aż 7, na każdym jadący przepisowo kierowca powinien się zatrzymać i sprawdzić czy może bezpiecznie przejechać. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, wielu kierowców ignoruje znaki STOP. Piszecie o tym w komentarzach za każdym razem, gdy poruszamy ten temat.

Lubańscy policjanci z drogówki w miniony piątek objęli szczególnym nadzorem przejazdy kolejowe na trasie Lubań - Leśna, sprawdzając, czy kierowcy stosują się do znaku STOP. Jak się okazało, kierującym szkoda czasu, aby się zatrzymać, rozejrzeć i bezpiecznie przejechać. To właśnie Ci kierujący nie mogli liczyć na pobłażanie ze strony policjantów. 15-stu kierowców poniosło konsekwencje prawne. Obowiązujący taryfikator przewiduje za popełnienie tego wykroczenia mandat karny w wysokości 100 złotych i dwóch punktów karnych. - poinformowała asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowa KPP w Lubaniu.

Policjanci przypominają, że przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku „STOP”, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów, to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści. W każdej sytuacji pośpiech jest złym doradcą, minuta nas nie zbawi, a może kosztować nasze życie i osób z nami podróżujących.

Już planowane są kolejne takie działania przy innych przejazdach kolejowych na terenie naszego powiatu. - zapowiada oficer prasowa KPP w Lubaniu.

red.

Zdjęcia (3)


Komentarze (58)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jasiu
jasiu 11.08.2021, 19:25
Jaki jest taryfikator za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym lub spanie najxbnym np ławeczkach rynku w Leśnej ? Na łapanki kierowców środki MO ma większe niż na bezpieczeństwo mieszkańców ? Takie sytuacje stają się standartem https://www.facebook.com/Urzad…
Zenon
Zenon 11.08.2021, 15:33
Ta policyjna akcja powinna zakończyć się konkretnymi wnioskami. Mandaty, to nie wszystko. Obecnie torowisko kolejowe wykorzystane jest do transportu tylko i wyłącznie bazaltu z kopalni w Grabiszycach. Ma się wrażenie, że transport jest nieregularny, raczej z dużymi odstępami czasowymi. Wykorzystanie drogi wojewódzkiej 393 jest bardzo intensywne. Zabawne jest to, że kierowca musi się zatrzymać przed przejazdem, gdzie być może dopiero za dwie godziny przejedzie pociąg. Droga władzo z powiatu i tej z Leśnej wniosek jest prosty. Musicie zainstalować światła ostrzegawcze przed przejazdami, które zasygnalizują zbliżający się pociąg. W tedy wszystko nabierze sensu i nie będzie problemu z mandatami.
xyz
xyz 11.08.2021, 18:46
zapytaj pkp
Mieszkaniec Leśnej
Mieszkaniec Leśnej 12.08.2021, 09:48
Kopalnia poza niewielkimi podatkami nic dla Leśnej dobrego nie robi. Raczej przyczynia się do jej destrukcji. Może w tej sytuacji z finansowałaby jakieś rozwiązanie ograniczające uciążliwość na tych 7-u przejazdach kolejowych.
Abi
Abi 11.08.2021, 16:58
A może lepiej by bylo tak jak nasi sąsiedzi okamerowac te przejazdy a przede wszystkim nauczyć ludzi porządku bo cała ta dyskusja udowadnia że kierowcy zamiast się stosować do przepisów wymyśla swoje bzdury🤣
MKK
MKK 11.08.2021, 07:40
Na przejeździe kolejowym na księginkach niektórzy to nawet wyskakują swoimi autami nie biorąc pod uwagę tego, że tam jest przystanek autobusowy z którego przeważnie korzystają dojeżdżające do szkoły dzieci. Brak przejscia dla pieszych w tym miejscu wcale też nie ułatwia sytuacji. Zarząd dróg wojewódzkich twierdzi, że nie ma potrzeby wykonania przejścia dla pieszych przy przystanku, gdyż natężenie ruchu jest małe, a widoczność dobra. Można przechodzić do przystanku bez przejścia. Czyja będzie wina jak ktoś dorosły albo dziecko wpadnie przechodząc przez jezdnię pod koła pędzącego wariata? Wtedy zapewne pieszego bo przechodził w niedozwolonym miejscu.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 10.08.2021, 17:21
Mówimy i piszemy ale i tak ta banda ***i nie pojmie że nikt nie chce mieszkać przy "autostradzie " .Tylko ciagle karanie moze cos zmieni dlatego mamy nadzieje ze wprowadza nowy taryfikator . Czym szybciej tym lepiej!!
???
??? 10.08.2021, 17:38
Jeśli ktoś nie chce mieszkać przy drodze wojewódzkiej, o dużym natężeniu ruchu, może po prostu zmienić miejsce zamieszkania na spokojniejszą okolicę.
Bo traktowanie przejazdów kolejowych jak progów spowalniających jest zwyczajnie samolubne. Droga wojewódzka służy do sprawnego przemieszczania się.
Na drodze priorytetem powinno być bezpieczeństwo jej użytkowników. Będzie bezpiecznie, jeśli zamiast stopów pojawią się światła lub/i rogatki, droga zostanie doprowadzona do porządku, pobocza będą regularnie koszone, w newralgicznych punktach powstaną chodniki i ekrany akustyczne. Ale to oznaczałoby, że władzom naprawdę zależy na naszym bezpieczeństwie, a nie na nabijaniu sakwy.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.08.2021, 17:15
Takiej bzdury to jeszcze nikt nie wymyślił. Zarówno Ty możesz zmienić pracę lub przeprowadzić się do Lubania a nie dawać idiotyczne rady. Tu cały czas chodzi o przestrzeganie przepisów. Droga przez Koscielniki to jest teren zabudowany czyli można jechać 50km/godz. A nie pędzić jak po autostradzie i wszystkim udowadniać że moja sprawa jest najważniejsza. Takie same przepisy obowiązują niemal na całym świecie i wszyscy umieją się dostosować tylko nasi jakoś ciągle mają problem?!
J
J 11.08.2021, 10:19
Jasne mądralo to może z Lubania do Leśnej będziesz jeździł przez Jelenią nie ma przejazdów
J
J 10.08.2021, 20:27
To może zaczniesz jeździć z Lubania do Leśnej przez Jelenią Górę tam nie ma przejazdów
mądralo
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.08.2021, 17:20
Mądralo możesz jeździć którędy tylko chcesz ale dlaczego łamiąc przepisy i zaklucajac komuś spokój i niszcząc kogoś życie?!
???
??? 11.08.2021, 14:18
Żyj i daj żyć innym. Realiów nie zmienisz, ta drogą to ważny szlak komunikacyjny i to jest jej podstawową funkcją. To dzięki niej wielu ludzi ma możliwość dojazdu do pracy, a młodzież może się kształcić, jeżdżą nią też turyści, dając zarobek miejscowym firmom.
Można zmniejszyć uciążliwości dla sąsiadujących nieruchomości (chodniki, ekrany), ale nie można zapominać, że podstawową funkcją tej drogi jest właśnie umożliwienie sprawnego transportu.

Nagonka na kierowców to egoistyczne patrzenie na czubek swojego nosa lub kierowanie swoich pretensji pod zły adres. Dlaczego ci mieszkańcy nie ślą wniosków do władz, by powstały ekrany, by były chodniki, by ograniczyć ruch ciężarówek, by budować alternatywne trasy? Zamiast tego donoszą na kierowców i mają dziką satysfakcję, że mogą im utrudniać życie, choć doskonale wiedzą, że na dłuższą metę to nic nie da, bo te znaki są po prostu bez sensu. Ewentualnie podobno są tacy, co sięgają po wiatrówkę, jak wieść gminna niesie.
Gdyby kierowcy i mieszkańcy mówili jednym głosem, byłaby szansa na zmianę. Można przecież zrobić rogatki, a przy samych budynkach wprowadzić ograniczenia prędkości, czy postawić ekrany, a w pozostałej części umożliwić sprawną jazdę bez dziwnych ograniczeń prędkości i zakazów wyprzedzania. Wymagałoby to jednak aktywności władz, a o to jak widać najtrudniej. Najłatwiej skłócić ludzi, niech na siebie donoszą.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.08.2021, 17:26
Na tych przejazdach już były ograniczenia do 40km.i co to dało? Cały czas będę Wam tłumaczył że tu chodzi o normalne stosowanie się do przepisów a nie ogradzania ludzi ekranami czy szlabanami.
Kościelniczanka
Kościelniczanka 10.08.2021, 12:34
Pozdrawiamy "ciężarowych szeryfów "z Pisarzowic 😡
30,66,90 itd hulaj dusza piekła nie ma
obserwator1
obserwator1 10.08.2021, 12:14
Dla tych przemądrzałych komentatorów co uważają że nie muszą zatrzymywać się przed przejazdami.2-3 lata temu na przejeżdzie na Księginkach auto wjechało prosto pod pociąg ,dobrze że skończyło się dość szczęśliwie że nikt nie zginął a niewiele brakowało.Mieszam w pobliżu i to co wyprawiają niektórzy to włos się jeży .Jedzie pociąg trąbi i tak niektórzy mimo że widzą i słyszą jadą dalej może zdążę.Nawet kierowcy zawodowi łącznie z autobusami.Dobrze byłoby zobaczyć nagrania z lokomotywy.
a
a 10.08.2021, 13:13
To znaczy...jeden przypadek od 13 lat, który do tego skończył się szczęśliwie?....
Podaj chociaż jeden sensowny argument przeciwko temu, żeby zamiast stopów dać światła lub rogatki. Nikt przecież nie kwestionuje tego, że przed pociągiem trzeba się zatrzymać, czy że na przejazdach trzeba zachować ostrożność. Chodzi o to, że wymuszanie na kierowcach każdorazowego zatrzymywania się mimo tego, że pociąg jeździ sporadycznie, jest zupełnie bezsensu.
ChybaZdrowy
ChybaZdrowy 10.08.2021, 17:21
Dokładnie.Taki niby nacisk na ekologię,a teraz tyle aut dziennie musi się zatrzymać i ruszyć.Wystarczy światła.Ale taniej jest postawić znak stop i w krzakach policja.A weźmy przykład przejazdu koło Janaru,widoczność obu stron w obu kierunkach,jest zakręt i musisz zwolnić,a pociąg jak jedzie to z prędkością 30 km/h max.Ale niestety to się nie zmieni
Kacper
Kacper 10.08.2021, 11:05
Inteligentna ta nasza policja, wystarczy postawic auto cywilne z kamerą a potem powysyłać mandaty pocztą, a tak ostrzegaja sie światłami gratulacje!!!
😳😳😳
😳😳😳 10.08.2021, 10:34
Był taki jeden radny co chciał likwidować stopy ktoś ma dostęp do jego wniosków w kadencji p. Surowca?
Może niech wytłumaczy komendantowi że stopy niezasadne. Zaraz pogrzebie w archiwach panoramy gdzie o tym pisało.
Leśna
Leśna 10.08.2021, 09:42
Znaki STOP na tej drodze to kolejna uciążliwość dla mieszkańców spowodowana obecnością kopalni w Grabiszycach, bo tory są wyłącznie do jej użytku. I jest to kolejne rozwiązanie, w którym założono, że mieszkańcy muszą się po prostu dostosować. Musimy się dostosować to brudnych ulic, pyłu unoszącego się nad miastem z brudnych i nieprzykrytych plandekami ciężarówek, do zatkanych studzienek kanalizacyjnych po polewaniu wodą z naszych wodociągów, do zniszczonej nawierzchni drogi, do hałasu, pękających budynków, a także do mandatów za bezsensowne znaki stop. Na szczęście możemy to wszystko znieść, bo czym są nasze niedogodności wobec faktu, że kopalnia może zarabiać miliony i dawać pracę garstce mieszkańców. Powinniśmy ją za to po stopach całować, bo jak wiadomo dzielnie walczy z bezrobociem w kraju, które od dawna utrzymuje się na poziomie zaledwie kilku procent.
Cpun spod granicy
Cpun spod granicy 10.08.2021, 07:07
Teraz przydalo by sie zrobic kontrole pretkosci i trzezwosci na odcinku z lesnej do granicy w miloszowie .
🚴‍♂️
🚴‍♂️ 09.08.2021, 23:43
Jest takie powiedzenie że raz na rok to i kura p. .. żenada pani ,, przecznim kpp,, realia proszę a nie propagandę!!!!
nil
nil 09.08.2021, 23:30
A czy to jakaś zorganizowana akcja?.Taka akcja,żeby dać piątaka.
Petarda
Petarda 09.08.2021, 22:02
Sram na te wasze znaki STOP na tej trasie i na te wasze policyjne akcje. Głupszych rozwiązań w ruchu drogowym w 21 wieku, to nie ma chyba nawet w San Escobar.
J
J 10.08.2021, 11:01
Mam nadzieje że bez zdemowania spodni!!!!!
gosc
gosc 09.08.2021, 21:25
Na trasie luban j.gora w jalowcu był stop i go zlikwidowali i jest teraz super i tam jerzdzi wiecej pociagow
qwert
qwert 09.08.2021, 21:19
Plecam więcej ograniczeń i więcej stopów. Tak żeby te 12 km jechać przynajmniej 1h jakby ktoś chciał jechać przepisowo. Czemu po czeskiej stronie przejazdy mają sygnalizacje a u nas nawalają znaki STOP wszędzie i ograniczenia. Jeszcze mam jedno pytanie: na jaką cholerę postawili znak stopu jak się jedzie ulicą Dolna w stronę Lubania, koło kościoła na krzyżówce z Różaną? Tam stop nie ma żadnego uzasadnienia.
uwe kolarz
uwe kolarz 10.08.2021, 09:36
To z dedykacją dla kursantów żeby się przyzwyczajali.
Igor ®
Igor ® 09.08.2021, 20:52
Mamy młodych ambitnych uczniów w kilku mądrych szkołach w powiecie, są również programy finansowania. Problem zrobić czujkę przy szynach i postawić sygnalizator podczas przejazdu składu jak u czeskich sąsiadów?
Komu zależy bardziej, miasto, gmina, pkp - jak to rozliczyć jak się nie da nic ukraść... to nie ma projektu. Blacha "STOP" i po problemie, dobrze, ze asfalt leży ... ot Polska innowacyjna.
qwerty
qwerty 09.08.2021, 21:14
To tak nie działa. Taki projekcik to uczeń najwyżej może na wystawę w szkole zrobić. Tutaj jest potrzebna homologacja i wiele drogich testów, od kompatybilności elektromagnetycznej po niezawodność mechaniczną. Prawdopodobnie wykonawca musialby posiadać firmę z uprawnieniami lub tytuł naukowy żeby dostarczyć taki produkt. To nie może być kilka poskręcanych kabelków, tutaj chodzi o ludzkie życie.
Kierowca
Kierowca 09.08.2021, 20:46
Chrr tfu
kierowca
kierowca 09.08.2021, 20:13
No i zacznie się nagonka na kierowców, a do kasy państwa zacznie spływać pieniądz. Dzięki temu nie widać, że głównym winowajcą braku bezpieczeństwa na drodze jest właśnie państwo. Jest to droga wojewódzka. Jest to droga, którą odbywa się intensywny transport urobku z kopalni w Grabiszycach. Poza tym drogą tą jeżdżą ludzie do pracy w Lubaniu, czy z Lubania do Czech itp. Ruch jest więc dość duży. Tymczasem na odcinku 8 km (od Leśnej do Janaru) jest jeśli dobrze liczę aż 6 przejazdów kolejowych. Mimo tego :

- nie zainwestowano w standardowe zabezpieczenie przejazdów kolejowych w postaci szlabanów lub chociaż świateł ostrzegawczych. Pociągi tą trasą jeżdżą wyłącznie z kopalni, z prędkością jakichś 30 km/h, nie są to do tego trasy regularne, a raczej sporadyczne, co kilka dni. Brak wyposażenia przejazdów w zabezpieczenia i wymuszanie na kierowcach zatrzymywania się codziennie, na każdym przejeździe, to ewidentne pójście po kosztach zarządcy drogi. Zamiast zainwestować w zabezpieczenia, lepiej mu łapać kierowców i nabijać kasę państwa. Gdyby faktycznie chodziło o bezpieczeństwo, pieniądze na zabezpieczenia by się znalazły!

- stan nawierzchni drogi jest fatalny. To według mnie większe zagrożenie bezpieczeństwa. Ludzie omijają dziury, zjeżdżają na drugi pas. Mogą też zaskoczeni nierównością pobocza stracić panowanie za kierownicą. Ale policja nie wystawia za to mandatów tym, którzy o drogę powinni dbać.

- oznakowania na jezdni są po prostu nieczytelne. To też drastycznie obniża bezpieczeństwo, a to też obowiązek państwa i obowiązek policji, by to nadzorować. Nie wiadomo, gdzie linia jest podwójna ciągła, a gdzie pojedyncza przerywana. Panowie policjanci jednak tego nie widzą. Paranoja.

Chciałabym też poznać rzetelne statystyki. Pociągi zaczęły jeździć od 2008r., czyli jeżdżą od 13 lat. Policja twierdzi, że praktycznie nikt się na tych przejazdach nie zatrzymuje, mówimy więc co najmniej o kilkuset tysiącach przejeżdżających bez zatrzymania przed stopem. Ile z tego powodu nastąpiło wypadków na tej trasie?
wiochal
wiochal 10.08.2021, 05:51
" stan nawierzchni drogi jest fatalny. To według mnie większe zagrożenie bezpieczeństwa. Ludzie omijają dziury, zjeżdżają na drugi pas. Mogą też zaskoczeni nierównością pobocza stracić panowanie za kierownicą. Ale policja nie wystawia za to mandatów tym, którzy o drogę powinni dbać." Przepraszam a w którym miejscu trzeba zjeżdżać na drugi pas aby ominąć dziury?
a
a 10.08.2021, 13:15
Odcinek Leśna-Kościelnik Górny, okolice największego zakrętu chociażby. Odcinkowe ubytki w poboczu na całej długości (chociażby ogromna dziura zaraz za przejazdem w Kościelniku Górnym).
olo
olo 09.08.2021, 22:50
To, że nie było wypadków nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności zatrzymania się przed znakiem STOP. Czy to takie trudne do zrozumienia? Myślenie nie boli.
???
??? 10.08.2021, 09:07
A czy to takie trudne do zrozumienia, że te znaki tam są nieadekwatne do zagrożenia? Że powinny być inne sposoby zabezpieczenia, a nie idiotyczne znaki stop? Myślenie nie boli.
Obserwator
Obserwator 09.08.2021, 22:02
A dlaczego nie liczycie się z ludźmi którzy mieszkają przy tych przejazdach czy wydaje się Wam że oni nie zasługują na normalne życie i spokoj. Liczy się tylko kilka sekund zaoszczędzone na stopie. Szanujcie innych to i Was będą szanować!
???
??? 10.08.2021, 09:05
Nie rozumiem. Jaki jest związek między moim szacunkiem do ludzi mieszkających przy stopie a moim zatrzymaniem przed znakiem? Zatrzymywanie i ruszanie od zera to większy hałas, większe spaliny, do tego rakotwórczy pył ze ścierających się klocków hamulcowych. Zwolnienie, ale nie zatrzymanie, nie powoduje wypadków. O co ci więc chodzi?
Jeśli ktokolwiek nie okazuje wam szacunku to władze, które nie chcą zrobić sygnalizacji i narażają was na uciążliwości związane z tym sąsiedztwem.
Obserwator
Obserwator 10.08.2021, 15:17
Dzięki takiemu myśleniu pociąg jedzie 20/godz. trabiac o każdej porze dnia i nocy. Nie wspomnę o tirach które biorą przykład z osobówek. A to z kolei powoduje ciągły hałas i stres dla mieszkańców.
???
??? 10.08.2021, 16:46
Pociągi trąbią, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami przed przejazdami mają znak, który ich do tego zobowiązuje (taki trójkącik z autem). Pociągi trąbią przed każdym NIEZABEZPIECZONYM przejazdem. Nic do tego nie ma zachowanie kierowców na drodze i czy się oni zatrzymują na stopie.
wiochal
wiochal 09.08.2021, 19:57
Popieram takie akcje. Jeżdżę codziennie tą trasą, na 10 samochodów ciężarowych z kamieniem lub jadącym po kamień zatrzymuje się tylko ten przed, którym jechała osobówka i zmusiła go do zatrzymania. Panowie i panie Policjanci więcej takich akcji.
Marta
Marta 09.08.2021, 19:24
A może tak policja by się wzięła za trasę Lubań Siekierczyn tam cały czas jak nie o o narkotykach to z zakazem jeżdżą każdy wie nikt nie reaguje a zwłaszcza policja.

Pozostałe