Wideoinformator 2.06.2021

  • 04.06.2021, 11:09 (aktualizacja 04.06.2021, 12:51)
  • Źródło: ŁCR
Wideoinformator 2.06.2021

Podziel się:

Oceń:

W najnowszym wideoinformatorze o budowie pierwszego odcinka pętli rowerowej wokół Lubania oraz nowej sportowej inicjatywie klubu Kwisa Lubań - Rowerowych Babskich Piątkach.Pierwszy odcinek drogi rowerowej w Lubaniu

Niebawem ruszą prace przy budowie pierwszego odcinka drogi rowerowej w naszym mieście. Planowana trasa będzie częścią wytyczonej wokół Lubania „pętli rowerowej” i częścią dolnośląskiej cyklostrady.

- Znajdujemy się w miejscu, gdzie niebawem powstanie pierwszy odcinek lubańskiej pętli rowerowej. Będzie to odcinek kilometrowy, którego początek będzie przy ul. Zawidowskiej, a koniec przy ogrodach działkowych, które są za mną. W zamiarze ten odcinek ma łączyć lubańską pętlę rowerową z planowaną Cyklostradą Rowerową Dolnego Śląska – informuje Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Obecnie trwają konsultacje Burmistrza Miasta Lubań z Urzędem Marszałkowskim odnośnie przebiegu dolnośląskiej cyklostrady, tak, aby cała planowana siatka dróg rowerowych została połączona.

- Wierzę, że ten zalążek lubańskiej pętli ucieszy przede wszystkim lubańskich rowerzystów, ale także spacerowiczów i rolkarzy. Liczymy na to, że w kolejnych latach będziemy cieszyć się z otwarcia kolejnych odcinków wspomnianych dróg – dodaje burmistrz.

Pierwszy odcinek trasy rowerowej ma szansę powstać do końca wakacji.

Rowerowe babskie piątki z Kwisą Lubań

Sytuacja epidemiologiczna wymusiła na nas wszystkich ostrożność i dystans. Wprowadziła wiele ograniczeń, w tym związanych z aktywnością sportową, szczególnie w grupie. Dlatego cieszy fakt, że pojawiła się inicjatywa „z miłości do aktywności”, czyli projekt Kwisy Lubań pn. „Rowerowe babskie piątki z Kwisą Lubań”. Zaproszenie do rowerowego wykręcania kilometrów dla zdrowia skierowane jest do pań, ale nie tylko.

- Każda z nas kobiet oprócz pracy zawodowej ma szereg obowiązków domowych. Chodzi o to, aby w piątek wyrwać się na te 2 godzinki na aktywność fizyczną. Poprzez jazdę na rowerze umilić sobie ten czas, wyłączyć się z pracy zawodowej i obowiązków, pojeździć z nami i przyjemnie rozpocząć weekend. Ma to wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne. Zawsze mówię „po babsku”, że aktywność wpływa na naszą sylwetkę, ale także na wspieranie mięśni, stawów kolanowych, kręgosłupa, żebyśmy się fajnie czuły – mówi Ewa Haber-Czerska z Kwisy Lubań.

 

A co mówią o tym pomyśle uczestniczki wycieczek rowerowych?

- Ja jestem w swoim żywiole. Kocham sport, rowery, bieganie, siłownię. Bez sportu nie istnieję. Jeżdżę już bardzo długo, także to nie jest moje pierwsze spotkanie z dziewczynami. Jeździmy również z grupą Tree Team, czyli aktywnie cały czas – mówi Asia.

- Trzeba jakoś rozpocząć ten sezon i troszkę się poruszać po pracy. Włączyć trochę więcej aktywności. Dzisiaj pogoda nam nie dopisuje, ale mam nadzieję, że następne piątki będą słoneczne – mówi Iwona.

- Ja reprezentuję Kwisę Lubań i jeżdżę na maratony MTB. Zachęcam wszystkich wokół, żeby tak jak ja uprawiali sport. Ja po prostu kocham rowery – mówi Agnieszka.

- My kondycję mamy na medal. Jesteśmy takie kobietki z żelaza, że nic nam nie grozi – dodaje Bela.

Otwarte przejażdżki rowerowe rozpoczęły się 14 maja i zgodnie z założeniem organizatorów będą co tydzień w każdy piątek aż do końca listopada. W planach jest już kilka wytyczonych nowych tras dostosowanych do pogody, z maksymalnym dystansem do 25 km. Czas przejazdu wynosi ok. 2 godziny, a udział jest bezpłatny.

Czy to wyprawa tylko dla pań? W wycieczce rowerowej może wziąć udział maksymalnie 5 panów jako wsparcie techniczne.

- Wspólnie z kolegą Krzyśkiem zabezpieczamy tę imprezę na wypadek, gdyby np. komuś spadł łańcuch, ewentualnie, gdyby ktoś złapał kapcia. Jesteśmy przygotowani, mamy pompkę i smary do łańcucha.  Zabezpieczamy wycieczkę od strony technicznej, aby nic nikomu się nie stało – mówi Przemysław.

Jakim sprzętem trzeba dysponować, aby wziąć udział w rowerowym kręceniu z KWISĄ Lubań?

- Zapraszamy wszystkie kobiety do udziału w naszych cotygodniowych wycieczkach, a rower nie ma znaczenia. Tylko żeby miał hamulce, był sprawny i bezpieczny. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba też zabrać kask rowerowy – zachęca Edyta Liczner, prezes Kwisy Lubań.

Następna przejażdżka rowerowa wyrusza już w najbliższy piątek 4 czerwca o godz. 17.00. Miejsce zbiórki, parking przy ul. Wrocławskiej, obok rozdzielni gazu.

Źródło: ŁCR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe