Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 24 kwietnia 2024 02:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Egzamin ósmoklasisty - jak wygląda i czy można go nie zdać?

Ponad 360 tysięcy uczniów zaczyna we wtorek swój pierwszy egzamin. W powiecie lubańskim egzamin ósmoklasisty zdawać będzie 475 uczniów, a w samym Lubaniu 171, piątka z nich to cudzoziemcy.
Egzamin ósmoklasisty - jak wygląda i czy można go nie zdać?

Autor: iStock

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać." – informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Zacznie się we wtorek i potrwa do czwartku. Z reguły uczniowie innych klas mają w te dni wolne. Codziennie będzie się pisemnie zdawało inny przedmiot. - W 2021 r. egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu – dodaje CKE.

  • Wtorek – język polski, który trwa 120 minut.
  • Środa – matematyka, 100 minut.
  • Czwartek – język obcy, 90 minut.

Uczeń na egzamin może przynieść wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎Nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎ W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zadania ‎zamknięte (z jedną prawidłową odpowiedzią), jak i zadania otwarte (wymagające wpisania własnej odpowiedzi).

Wyniki zdający poznają 2 lipca, a 9 lipca każdy uczeń otrzyma potwierdzenie ‎przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. "Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu." – informuje Komisja. Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎

"Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający." – dodaje CKE i wyjaśnia: "‎Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju".‎

Cieszymy się, że mimo trudności egzamin uda się przeprowadzić stacjonarnie. Wszystkim uczniom życzymy połamania piór i dobrych wyników. - powiedział Mateusz Zajdel, zastępca burmistrza Lubania odpowiedzialny w mieście za sprawy oświaty.

Za rok egzamin będzie wyglądał już trochę inaczej. Dojdzie kolejny dzień i kolejny przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nauczyciel 24.05.2021 20:53
Za rok egzamin będzie taki sam, ze względu na pandemię. Nie będzie dodatkowego przedmiotu.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenonTreść komentarza: Inicjatywa przysięgi w Rynku w Leśnej, to 100% inicjatywa Dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii płk dypl. Krzysztofa Malankiewicza, a w żadnym przypadku nie Szymonka z LeśnejData dodania komentarza: 23.04.2024, 22:11Źródło komentarza: Przysięga wojskowa na rynku w LeśnejAutor komentarza: zobacz wynikiTreść komentarza: Odsyłam do wyników https://sportmaniacs.com/pl/races/iii-att-run-fun Z tego co wynika to startowały 3 drużyny policyjne: Polkowice, Głogów, Lubań. 3 miejsce? gratuluję serdecznie, wyników każdemu indywidualnie. Lubańscy maratończycy - hm.... przebiegli tu ćwierć dystansuData dodania komentarza: 23.04.2024, 22:03Źródło komentarza: Lubańscy policjanci wystartowali w Półmaratonie PolkowickimAutor komentarza: pseudomafiaTreść komentarza: To jest jak w domu, gdzie jest przemoc i alkohol. Dopóki nie zobaczysz, że można inaczej i że to nie jest normalne, żyjesz sobie, myśląc, że inaczej się nie da i nie ma szans na zmianę. Mi się zdaje, że tak mają leśnianie, tak przywykli do klimatu, że taki pseudomafijny cwaniak z urzedu może nimi pomiatać, że nie wierzą, że można mu po prostu dać kopa w d... i żyć bez chylenia przed nim karku.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 21:25Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?Autor komentarza: llTreść komentarza: Takie imprezy mają jeden cel. Zobaczcie, jakie to piękne i chwalebne być żołnierzem! Nie miejcie więc oporów strzelać do drugiego człowieka w imię interesów polityków i banksterów.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 21:17Źródło komentarza: Przysięga wojskowa na rynku w Leśnej
ReklamaPowiat Lubań
Reklama