Lockdown na majówkę utrzymany

  • 14.04.2021, 10:58 (aktualizacja 14.04.2021, 11:14)
  • red.
Lockdown na majówkę utrzymany Adam Niedzielski

Podziel się:

Oceń:

Minister Niedzielski zapowiedział na dzisiejszej konferencji zmiany w obostrzeniach. Najmłodsi wrócą do żłobków i przedszkoli już od poniedziałku, za to hotele pozostaną zamknięte na majówkę.

Większość dotychczasowych obostrzeń zostaje utrzymana, zamknięte pozostaną galerie handlowe, salony urody, siłownie i hotele. Minister doprecyzował, że branża hotelarska nie może podjąć pracy do 3 maja włącznie. Okres majówki będzie również okresem wzmożonych działań kontrolnych państwa w kwestii stosowania się do ograniczeń.

Od poniedziałku 19 kwietnia do żłobków i przedszkoli wrócą najmłodsi.

Uwolniony zostanie również sport na wolnym powietrzu i rozgrywki sportowe.

Kolejne luzowanie obostrzeń będzie oczywiście uzależnione od wzrostów zachorowań, jednak regionalizacja jest wręcz pewna przy podejmowaniu kolejnych decyzji:

Jeżeli będziemy myśleć o kolejnych luzowaniach, to regionalizacja jest wręcz pewna - mówił dziś na konferencji prasowej minister Niedzielski.

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużamy do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

red.

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Engels
Engels 14.04.2021, 14:08
W tym naszym durnowatym narodzie tylko pełny lockdown - w ramach stanu wyjątkowego, godzina policyjna, kary za wszelkie przejawy łamania zasad i dopiero byłaby szansa wyjścia z tego błędnego koła. Natomiast wielebnych zapędzić do nieustających adoracji i modłów - może w końcu ten ich wszechmogący i niewyobrażalnie miłosierny się zlituje.
Kopernik
Kopernik 14.04.2021, 11:49
Dzieki iszolomom bez maseczek i nie przestrzegajacym zakazow bedziemy mieli lockdown do lipca . Dziekuje wy plaskoziemcy
Cezary Cezary
Cezary Cezary 14.04.2021, 13:41
Podziękuj tym którzy fruwają w te i nazad. Wirus nie ma płetw a jednak do Europy dotarł bardzo szybko, no ale cóż, to nowa mutacja, nazywa się silnik turboodrzutowy albo wirus ma płetwy i odporność na słoną wodę - trzeba spytać magistra wirusologa. Ale nie przejmuj się, na wakacje poluzują i pojedziesz do tego Kołobrzegu, pamiętaj wejść głównym wejściem na plaże bo do browara będzie daleko.

Pozostałe