Obowiązkowa wymiana prawa jazdy i koniec z jego bezterminowością

  • 13.04.2021, 08:55
  • News4Media
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy i koniec z jego bezterminowością fot.News4Media

Podziel się:

Oceń:

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych prawo jazdy, a w związku z pojawieniem się nowego wzoru dokumentu, każdy kto otrzymał bezterminowe prawo jazdy będzie musiał je wymieć.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najdłuższy możliwy okres, na który możemy otrzymać prawo jazdy, to 15 lat. Ten może być jednak skrócony z powodów zdrowotnych.

Dlaczego i kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy, będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy.
Obowiązek wymiany określa ustawa, w której czytamy:

"Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy".

Wynika z niej, że kierowcy z dokumentem bez daty ważności mogą się ubiegać o wydanie nowego dokumentu prawa jazdy najwcześniej w 2028 roku. Czas na jego wymianę będą mieli do 2033 roku.

Jazda bez prawa jazdy

Od grudnia ubiegłego roku zniknął obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Kierujący pojazdami, posiadający polskie prawo jazdy od 5 grudnia 2020 roku, są zwolnieni obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy są podczas zatrzymania sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Przypominamy również, że od 2018 roku nie trzeba ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego i policy OC.

News4Media

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hart
Hart 20.04.2021, 21:13
No tak w urzedzie do urny dokumenty a urzednik do sklepu normalnie wchodzi i robi zakupy , może niech tez włożu listę zakupów do urny i poczeka na realizację
Jarek
Jarek 14.04.2021, 09:07
Coś na temat "działalności "urzędników ze Starostwa: https://interwencja.polsatnews…
ono
ono 15.04.2021, 10:32
Urzędniczy sposób na pozbycie się mieszkańców?
Ktoś
Ktoś 13.04.2021, 21:28
"od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r." Znalazłem błąd. Albo fake informacja albo będziemy musieli cofać się w czasie
kawa
kawa 14.04.2021, 08:41
gdzie jest ten błąd?
Aaaalko
Aaaalko 13.04.2021, 18:16
Mi zabrali to może oddadzą na wymianę ?
Przedsiębiorca
Przedsiębiorca 13.04.2021, 18:13
Jeśli już poruszamy temat wymiany dokumentów to proszę mi wytłumaczyć jedną rzecz. Dlaczego w innych miastach powiatowych Starostwa funkcjonują praktycznie bez problemów, załatwienie jakiejkolwiek sprawy w Zgorzelcu, Lwówku nie sprawia problemów, a w Lubaniu wszystko pozamykane? O wydziale komunikacyjnym to już krążą legendy i dowcipy w całym województwie jak i nie dalej. Dlaczego w urzędzie Miasta w tym samym mieście byłem w stanie załatwić wszystko na miejscu?
Maria
Maria 14.04.2021, 09:43
W Zgorzelcu też nie można zarejestrować samochodu do 09.04.2021 byli zamknięci bo coś tam
tola
tola 13.04.2021, 23:48
Może trzeba rozpędzić to towarzystwo wzajemnej adoracji i zatrudnić kogoś komu będzie się chciało?Starostwo w Lubaniu zasługuje na fatalną opinię.
zulu
zulu 13.04.2021, 23:21
Lubańskie Starostwo to skansen na skalę europejską.Jak to mówią :"ryba zepsuła się od głowy".
Rumun
Rumun 13.04.2021, 20:04
Mało tego,,że trzeba czekać na rejestrację pojazdu który służy do pracy wrzucając dokumenty do urny bo usłyszałem, że nie ma możliwości załatwienia na miejscu od ręki bo covid ale można to w miarę szybko czyli w jeden dzień jeżeli sprawę załatwia pan lub pani którzy załatwiają sprawy rejestracji ale odpłatnie.Czyżby zaszczepieni i ich się nie boją?:)
Koniec dojenia
Koniec dojenia 13.04.2021, 14:31
Kolejny durny przepis i zdzieraniem kasy z podatników
O ja
O ja 14.04.2021, 18:13
I obciążanie lekarzy kolejnymi zadaniami, ale głównie chodzi o kasę. Darmozjady każdy nowy przepis to wydatek kasy, do diabła z takimi (p)osłami.
artek
artek 13.04.2021, 12:30
to chyba dobrze bo w koncu wyelimunujemy dziadkow ktorzy ledwo widza w autach
Kacper
Kacper 13.04.2021, 12:04
I znów rób zdjecia, wypisuj wnioski rób oplaty zwiazane z życiem, firmą i inne sprawy to jak w tym chorym kraju masz sie skoncentrowac na wlasnej dzialalnosci jak co chwile musisz cos opłacić, zanieść, czekaj w kolejce chore eeee
panjapa
panjapa 13.04.2021, 11:00
Kundle lewackie już szczekają.
gbur
gbur 13.04.2021, 10:00
***** ***
marc55
marc55 13.04.2021, 20:46
☆☆☆☆☆ się w łeb, PO-wska marionetko.
Jan
Jan 14.04.2021, 18:15
Czyli jak nie PiS to PO, gratuluję szerokich horyzontów.
panjapa
panjapa 13.04.2021, 11:04
Sam się je...j w ten pusty łeb.
zulu
zulu 13.04.2021, 09:36
Tym sposobem urzędnicy zapewnili sobie dożywotnie utrzymanie i stały dopływ świeżej gotówki.
Praca
Praca 13.04.2021, 09:17
Kasa, Kasa. Obsadzone stołki przez rodziny Pisiorow w wytwórni papierów wartościowych to trzeba tak skonstruować prawo żeby się nachapali do cna. Koszt 100 zł za wymianę plastiku wartego grosze, reszta to koszt budżetówki która rośnie z roku na rok.
XXX
XXX 13.04.2021, 17:01
Jak miałbyś jakiś urzędniczy stołek,to też byś rodzike wkręcił w interes..........teraz możesz,ale tylko *** w stołek BARANIE......
panjapa
panjapa 13.04.2021, 11:03
Pracujesz tam, że wiesz kto jakie stołki obsadził?
stefan
stefan 13.04.2021, 11:38
mało darmozjadów siedzi w urzędach? te darmozjady przejadają owoce naszej pracy, im bardziej zawiłe i bzdurne przepisy to tym więcej darmozjadów na etacie.

Pozostałe