Akcja zakończona. Bardzo dużo podpisów pod listem protestacyjnym

  • 21.01.2021, 11:21 (aktualizacja 22.01.2021, 10:02)
  • red.
Akcja zakończona. Bardzo dużo podpisów pod listem protestacyjnym RCEE w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Zakończyła się akcja zbierania podpisów pod listem protestacyjnym dotyczącym zmiany kierunku rekultywacji wyrobiska kopalni „Księginki” w Lubaniu przez Eurovia Bazalty S.A. To dopiero początek walki o zdrowie mieszkańców regionu - powiedziała nam Agnieszka Wierzbicka, kierownik RCEE w Lubaniu.

Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna poinformowały dziś o ilości podpisów zebranych pod protestem dotyczącym zmiany kierunku rekultywacji wyrobiska kopalni „Księginki” w Lubaniu umożliwiającą wypełnienie wyrobiska 13 milionami ton odpadów innych niż niebezpieczne.

Akcja zakończyła się 15 stycznia i łącznie zebrano 6 243 podpisy.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom miasta Lubań i powiatu lubańskiego za tak duże zaangażowanie. Dziękujemy portalom internetowym, redakcjom czasopism, organizacjom, stowarzyszeniom, właścicielom i pracownikom placówek handlowych i usługowych, jednostkom miejskim, wolontariuszom i każdej osobie, która złożyła podpis. - napisały w liście do redakcji Agnieszka Łasica i Agnieszka Wierzbicka z RCEE i pracownicy MiPBP w Lubaniu.

Akcja z kopyta ruszyła po nowym roku, kiedy okazało się, że w okresie świąteczno-noworocznym zebrano około 1000 podpisów. Wówczas w akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy. Ludzie sami drukowali karty i mimo pandemii koronawirusa zbierali podpisy wśród sąsiadów.

Całe szczęście, że Starosta wydłużył czas wydania decyzji i mieliśmy te dodatkowe dwa tygodnie na zbieranie podpisów. Na tak niekorzystny czas jaki mieliśmy, bo przecież podpisy zbierane były w czasie świąt i pandemii koronawirusa, uważam to za bardzo dobry wynik. - usłyszeliśmy od Agnieszki Wierzbickiej.

Organizatorki akcji protestacyjnej zaznaczają, że to jest walka o zdrowie mieszkańców, a nie jak się niektórym wydaje jedynie o gatunki zwierząt chronionych, żyjących na terenie kopalni. Podkreślają też, że sprawa wcale nie jest przesądzona i jest to dopiero początek walki.

Nawet jeśli decyzja Starosty będzie negatywna, na pewno będą odwołania, więc to dopiero początek drogi. Ale nie wolno się poddawać i trzeba walczyć do końca. - mówi Agnieszka Wierzbicka

red.

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zulu
zulu 21.01.2021, 23:45
Pani Agnieszko walka z tą urzędnicza sitwą będzie bardzo trudna .Ktoś wyczuł dużą kasę i poświęci mieszkańców ,ich zdrowie i życie ich dzieci dla tych euro srebrników.
Ekolog
Ekolog 21.01.2021, 20:52
Akcja unieważniona! Nie ma mojego podpisu!
tobi
tobi 21.01.2021, 15:12
Jeden podpis i syf na pokolenia.
zulu
zulu 21.01.2021, 11:50
Wysypisko śmieci jedyną przyszłością Lubania i powiatu?Czy to jedyne osiągnięcie włodarzy po tylu latach na stołkach?
Jarek
Jarek 21.01.2021, 11:45
Panie starosto nie wolno się ograniczać .Udało się w Olszynie "wysterować " mieszkańców może uda się i w Lubaniu.Zawsze można zasłonić się WIOŚ albo RDOŚ. ewentualnie odpisać że się nie rozumie co się podpisało.
https://interwencja.polsatnews…
hans
hans 22.01.2021, 09:09
Wzorem kolegi z Olszyny należy spotkać się z inwestorem dogadać i iść w tym kierunku a mieszkańcy niech się bujają po sądach.

Pozostałe