Strzelanie z broni palnej to wciąż temat tabu

  • 13.01.2021, 08:52 (aktualizacja 22.01.2021, 10:15)
  • Informacja Prasowa
Strzelanie z broni palnej to wciąż temat tabu

Podziel się:

Okazuje się, że dostęp do broni, strzelań i szkoleń jest o wiele prostszy niż mogłoby się wydawać. Mieszkańcy Lubania, Zgorzelca, Nowogrodźca czy Bolesławca nie powinni mieć z tym problemu. Poniżej odpowiadamy na pytania, które są najczęściej zadawane instruktorom strzelnicy DESERT STORM w Radostowie Średnim.

Czy w okolicach Lubania jest możliwość strzelania z broni palnej?

Tak! od kiedy powstała nowa strzelnica DESERT STORM. Broń palna w Polsce nadal pozostaje tematem tabu, kojarzy się ze strzelaninami z hollywoodzkich filmów, a jej posiadanie wywołuje różne emocje wśród Polaków. Mimo tego mylnego obrazu zainteresowanie strzelectwem wzrasta, powstaje coraz więcej strzelnic, a sklepy z bronią nie nadążają z zamówieniami na amunicje, pistolety i karabiny. Mówią o tym nie tylko statystyki policyjne odnośnie wydawanych pozwoleń na broń, ale obserwujemy to codziennie śledząc branże od pięciu lat, rozmawiając z zaprzyjaźnionymi instruktorami strzelectwa, właścicielami sklepów z bronią i amunicją, a także obserwując w mediach społecznościowych nowo powstałe strzelnice i obiekty szkoleniowe. Do jednego z nich możemy zaliczyć strzelnicę DESERT STORM w Radostowie Średnim, zaledwie pięć minut od Lubania.

Jak to jest ze strzelaniem? Kto może w Polsce korzystać z broni palnej?

Polskie prawo nie nakłada większych obostrzeń jeżeli chodzi o korzystanie z broni szkoleniowej, sportowej, bądź kolekcjonerskiej na strzelnicach. Mówi ono jasno, że korzystać ze strzelnicy może każdy, bez limitów wiekowych - oznacza to, że gośćmi na strzelnicach mogą też być dzieci oczywiście pod opieką dorosłych. Jedynym zdroworozsądkowym obostrzeniem jest fakt, że korzystać ze strzelnicy nie można pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Nie posiadam własnej broni, czy mogę korzystać ze strzelnicy?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań jakie zadają nam klienci. Odpowiedź jest prosta - tak możesz korzystać z broni obiektowej bez żadnego pozwolenia, jeżeli strzelnica taką posiada. Możesz przyjść na strzelnicę i się szkolić, przygotowywać do zawodów sportowych, bądź strzelać rekreacyjnie nie posiadając własnej broni - firma szkoleniowa, bądź strzelnica może Ci ją wypożyczyć.

Strzelnica DESERT STORM i firma szkoleniowa BZ ACADEMY Polska posiada pistolety i karabinki szkoleniowe, z których mogą korzystać nasi kursanci i klienci indywidualni.

Ile to kosztuje?

Generalnie na początek wystarczy 150 – 200 zł. Do dyspozycji dostaniemy wybraną broń i od 40 do 65 sztuk amunicji w zależności od kalibru. Na naszej stronie internetowej znajdziecie różne pakiety strzeleckie. Tych, którzy chcą samodzielnie nauczyć się obsługiwać wybraną jednostkę broni zapraszamy na szkolenia BZ Academy Polska na naszej strzelnicy DESERT STORM. Koszt 8-godzinnego szkolenia to 400 zł, jeżeli posiadasz własną broń i amunicję. Jeżeli jeszcze nie posiadasz własnej broni, zapewnimy ją na czas szkolenia wraz z 150 sztukami amunicji, za dodatkową opłatą 150 – 240 zł, w zależności od wybranej jednostki i kalibru. Polecamy zapoznać się z naszą ofertą szkoleniową na stronie internetowej.

Z czego można postrzelać na strzelnicy DESERT STORM?

Posiadamy różne wersje austriackich pistoletów typu GLOCK (17/19/19X w generacjach 3 i 5). Dodatkowo można spróbować swoich sił na chorwackim pistolecie XDM, bądź skorzystać z Sig Sauera P320 XCARRY z kolimatorem. Z karabinów posiadamy różne wersje popularnego “kałacha” AK47 oraz nowoczesne karabinki AR15 w różnych konfiguracjach. Dla smakoszy mamy izraelskie UZI oraz legendarny polski PM 63 RAK.

Zasady bezpieczeństwa na strzelnicy - rzecz najważniejsza

Korzystając z broni palnej musimy bezwzględnie podporządkować się zasadom bezpieczeństwa, jakie będzie od nas egzekwował prowadzący strzelanie. Prowadzący strzelanie to osoba, która uzyskała państwowe kwalifikacje z prowadzenia strzelania i obowiązkowo jest obecna na każdej strzelnicy. To właśnie prowadzący jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo przebywających na strzelnicy oraz wydaje polecenia, gdy jesteśmy na linii prowadzenia ognia. Należy bezwzględnie podporządkować się jego poleceniom, gdyż to on dba o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników strzelnicy. Prowadzący strzelanie może, ale nie musi być też instruktorem strzelectwa. U nas, na strzelnicy DESERT STORM koło Lubania, wszyscy instruktorzy posiadają nie tylko kwalifikacje prowadzącego strzelanie, ale również są kwalifikowanymi instruktorami strzelectwa sportowego i bojowego z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym przez co firma szkoleniowa BZ ACADEMY oferuje usługi szkoleniowe na najwyższym poziomie.

Cztery główne zasady posługiwania się bronią, które każdy, kto korzysta z broni palnej znać powinien

1. Traktujemy każdą niesprawdzoną broń jako załadowaną

W skrócie oznacza to, że jeżeli bierzemy do ręki broń to zakładamy, że może być ona gotowa do strzału i nabój może się znajdować w komorze nabojowej. Stan broni następnie sprawdzamy w kierunku bezpiecznym poprzez odpięcie magazynka i sprawdzenie komory nabojowej. Pełną procedurę sprawdzenia i rozładowania broni zawsze uczymy na naszych szkoleniach jednodniowych, tak aby każdy mógł ją samodzielnie i poprawnie wykonać.

2. Nie kładziemy palca na spust oraz do środka kabłąka dopóki nie mamy zgranych przyrządów celowniczych na celu

Jest to jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Dlaczego? Mianowice dlatego, że jest ona najczęściej łamana przez początkujących strzelców i prowadzi do niekontrowanego wystrzału. Jest to związane z połączeniami nerwowymi między naszymi palcami wyrobionymi przez całe życie poprzez chwytanie przedmiotów wszystkimi pięcioma palcami. Naprawdę rzadko, bądź nigdy mamy okazje zginać trzy palce, a palec wskazujący trzymać prosto - no chyba, że dużo strzelamy:) Pamiętaj! Jeżeli Twój palec znajduje się poza językiem spustowym nie ma możliwości, aby nowoczesna, nieuszkodzona broń oddała strzał, a powiedzenie: “ Każda broń raz w roku strzela sama” musieli wymyślić strzelcy nie stosujący się do tej zasady bezpieczeństwa.

3. Nigdy nie celujemy w osoby oraz obiekty, które nie są naszym celem

Ta zasada jest równie ważna jak poprzednia. Chodzi o bezwzględne trzymanie dyscypliny kierunku wylotu pocisku z lufy. Na większości strzelnic, bezpieczny kierunek lufy jest kierunkiem w strony kulochwytu. U nas, na strzelnicy DESERT STORM dopuszczamy także kierunek do góry oraz w dół, ze względu na taktyczny charakter niektórych szkoleń. Obrazując możemy sobie wyobrazić, że z lufy naszej broni świeci laser, który nigdy nie powinien się pojawić na naszym ciele oraz na innych osobach przebywających na strzelnicy. Dzięki temu nawet jeżeli poprzednia zasada bezpieczeństwa zawiedzie i zostanie oddany niekontrolowany strzał, pocisk zostanie skierowany w bezpiecznym kierunku i nikomu nie stanie się krzywda. Warto dodać, że tą zasadę stosujemy ZAWSZE, bez względu na to czy broń jest rozładowana, czy załadowana.

4. Przed oddaniem strzału należy się upewnić, że nie ma nikogo między nami a celem oraz nikogo za celami

Generalnie na strzelnicy podczas prowadzenia ognia wszyscy stoją w jednej linii, tzw. linii prowadzenia ognia. Należy zwrócić uwagę, czy ktoś nie wyszedł przed linię prowadzenia ognia, a jeżeli to nastąpiło natychmiast przerwać strzelanie. Będzie tego, jak i pozostałych zasad bezpieczeństwa, pilnował Prowadzący strzelanie. Każdy uczestnik w każdej chwili ma prawo do wydania komendy “PRZERWIJ OGIEŃ” jeżeli zauważył coś podejrzanego, bądź złamanie zasad bezpieczeństwa przez innych użytkowników strzelnicy.

Chcę postrzelać, od czego zacząć?

Jeżeli jesteś z okolic Lubania, bądź nie masz za daleko, żeby do nas dojechać skontaktuj się z nami poprzez email [email protected] lub przez nasz profil na Facebook-u. Jeżeli nie miałeś/miałaś wcześniej kontaktu z bronią i chcesz zrobić to po raz pierwszy polecamy szkolenie Pistolet Podstawowy ALFA 101 lub Karabin Podstawowy ALFA 101. Na szkoleniu nie tylko nauczymy Cię jak bezpiecznie postępować z bronią palną, ale także jak sprawnie nią manipulować, poznasz podstawy takie jak: postawa strzelecka, poprawny chwyt, jak korzystać z przyrządów celowniczych, jak manipulować językiem spustowym tak aby nie zerwać strzału oraz przede wszystkim jak strzelać celnie. Do tego wystrzelasz 150 szt amunicji w starannie zaplanowanych ćwiczeniach. Pełen program szkoleniowy jest dostępny na naszej stronie internetowej http://bz-academy.pl Zapraszamy na trening osobisty, gdzie instruktor w pełni skupi się na Twoich potrzebach lub na dni otwarte i postrzelać komercyjnie do tarczy. Zawsze zapewniamy broń, amunicję, cele, ochronę oczu i uszu oraz oferujemy profesjonalne wsparcie. Organizujemy także imprezy integracyjne dla firm. Na naszej stronie internetowej znajdziecie mapkę z lokalizacją Strzelnicy Desert Storm oraz formularz kontaktowy.

Zapraszamy!

Bartosz Żukowski

Instruktor BZ ACADEMY Polska

Strzelnica DESERT STORM.

http://bz-academy.pl

Informacja Prasowa

Zdjęcia (4)


Pozostałe