Będzie kolejna ewakuacja w Lubaniu

  • 27.11.2020, 15:34 (aktualizacja 27.11.2020, 15:54)
  • red.
Będzie kolejna ewakuacja w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Ważąca 100 kilogramów bomba lotnicza - to powód kolejnej planowanej w najbliższych dniach ewakuacji części mieszkańców Lubania. Promień działań może wynieść nawet 1000 metrów od miejsca znaleziska!

Bomba lotnicza produkcji radzieckiej została odnaleziona podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Specjalistycznych Szkoleń Straży Granicznej w Lubaniu. Znalezisko waży 100 kilogramów, ma 130 cm długości i 30 cm średnicy.

- Wstępne ustalenia są takie, że bomba będzie neutralizowana w poniedziałek. Niestety jej promień rażenia to kilometr. Taki też obszar prawdopodobnie zostanie objęty ewakuacją - usłyszeliśmy od st.chor.szt. Radosława Mazura z bolesławieckiego Patrolu Saperskiego.

- Niestety nie możemy inaczej postąpić. Bomba będzie neutralizowana w miejscu znalezienia. Nie będziemy jej wywozili, gdyż jest bardzo duże ryzyko, że zdetonuje. Potrzebujemy czasu na przygotowanie się i odpowiednie zabezpieczenie. Wstępnie będziemy próbowali przeprowadzić tak zwaną deflagrację materiału wybuchowego, a więc jego wypalenia wewnątrz bomby. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że deflagracja może przejść w detonację. Musimy wszystko zabezpieczyć, zastosować specjalne osłony ziemie i gumowe aby nasze działania były bezpieczne dla otoczenia - dodał st.chor.szt. Radosław Mazur, który podkreśla, że już spotykał się z podobnego kalibru bombami. Wcześniej były one jednak odnajdywane na terenach leśnych bądź polach - nigdy w miastach.

- Bomba wbiła się głęboko  w ziemię. Znajduje się na głębokości około 3 metrów. Obecnie została zabezpieczona specjalnymi ekranami ochronnymi. Dodam, że bomba miała zdetonować w 1945 roku. Na jednym z zapalników widnieje rok produkcji - 1944. Bomba posiada jeszcze drugi zapalnik. Ryzyko eksplozji jest naprawdę bardzo duże - informuje st.chor.szt. Radosław Mazur.

Ostateczne decyzje co do terminu ewakuacji zapadną w sobotę rano. O sprawie będziemy informowali na bieżąco.

 

red.

Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dziadek
dziadek 29.11.2020, 19:43
A nie prościej oblożyć obornikiem i wysadzić na miejscu??
Luna
Luna 29.11.2020, 16:56
Ni mam chłopaka;_;, ale mogłabym chyba oddać rodzicom chłopaka mojej siostry
Luna
Luna 28.11.2020, 11:43
Mam pytanie... Przecież niektórzy w tym ja mamy zwierzęta domowe, a skoro je mamy to co z nimi będzie przecież nie zostaną w domu, bo skoro jest duże ryzyko wybuchu, to jak zwierzaki przetrwają, chyba będzie można je ze sobą wziąść, bo ja nie pozwolę żeby moja świnka morska zginęła mi w wybuchu, a na dodatek to gdzie będzie to miejsce ewakuacji, a ludzie z kwarantanną?. Sorki że tyle pytań, ale mam nadzieję że mi odpowiecie
ortogra
ortogra 28.11.2020, 19:24
Wziąć!
Stefan
Stefan 28.11.2020, 13:14
Świnkę oddaj chłopakowi na przetrzymanie a ewakuacja będzie na boisko szkolne szkoły nr 6 przy boisku Łużyc
prusakolep
prusakolep 29.11.2020, 19:39
Świ ki morskie są jadalne i smaczne. Z grilla pychota!
XxX
XxX 27.11.2020, 22:35
Może odnajdą jeszcze złoty pociąg
Xyz
Xyz 28.11.2020, 12:29
Wrak ze Smoleńska.
MMM09
MMM09 27.11.2020, 22:32
Od 1944 roku Mija 76 lat, a zaraz będzie 77 lat, a oni tego terenu nie sprawdzili gdy go przejęli ?...Jak znaleźli beczki w tym roku (2020) nie sprawdzili tego terenu w całości czy nie ma czegoś więcej gdzieś indziej? To są tragiczne zaniedbania wręcz niekompetencja zarządzających tą placówką. Najwyższy czas sprawdzić dokładnie cały teren tego ośrodka. To jest kwestia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców, ale pracowników przebywających na tym terenie.
Kropek
Kropek 30.11.2020, 17:08
Warto by sprawdzić czy legiony rzymskie nie pozostawiły żadnych pułapek!

AMEBO MUZGOWA! - Po wojnie tereny były sprawdzane przez zaprzyjaźnioną krasną armię.


JPRLD GDZIE TAKICH HODUJĄ !

Daje sobie rękę obciąć że ten Sebix to wyborca PO.
Krzysiekx
Krzysiekx 29.11.2020, 09:57
Taaaa, przeorajmy cały Lubań na 3 metry żeby sprawdzić czy bezpiecznie a zacznijmy od Twojego podworka... Trochę logiki. Wszedzie są odnajdywane niewybuchy i tyle.
MMM09
MMM09 29.11.2020, 21:19
Czy ty masz coś pod tym swoim deklem ? Po co chcesz szukać na całym Lubaniu ? To jest jednostka wojskowa i ten obszar powinien być dokładnie sprawdzony.
Krzysiekx
Krzysiekx 30.11.2020, 09:00
Po pierwsze nie jest to jednostka wojskowa tylko ośrodek szkoleniowy SG. Po drugie o przekopaniu Lubania napisałem z sarkazmem (o ile wiesz co to znaczy) Sugerujesz czesanie terenu na gł. 3 metrów czy więcej? Oczywiście za pieniądze podatników.A czemu nie sprawdzić w pierwszej kolejności np. biosk szkolnych?Jeszcze raz powtórzę, niewybuchy będą niestety znajdowane jeszcze przez lata jak nie tu to gdzieś indziej
MMM09
MMM09 30.11.2020, 14:53
Obyś miał to szczęście i natrafił na taką bombę ze swoją rodzinką jak wybuchnie i będą cię zeskrobywać z asfaltu to też będziesz taki mądry ? Nawet nie będzie mi ciebie żal jednego balastu mniej w społeczeństwie.
Kończę dyskusję bo szkoda klawiatury na ciebie trolu.
krzysiekx
krzysiekx 02.12.2020, 09:33
Tak się składa ,że pracuję w OSS i to blisko znaleziska więc może Twoje pobożne życzenie się spełni.Nawiasem mówiąc ,życzenie śmierci komuś kogo się nawet nie zna (i jego rodzinie) jest bardzo chrześcijańskie.Co do jednego się z Tobą zgadzam szkoda czasu na dyskusję bo widzę, że bez potrzeby plujesz jadem.
Zdziwiony
Zdziwiony 28.11.2020, 15:08
Proponujesz przekopanie całego terenu na głębokość 3 (słownie: trzech) metrów?, bo na takiej głębokości owa bomba się znajduje.
hebel
hebel 29.11.2020, 19:40
Detektorem ?
MMM09
MMM09 29.11.2020, 11:12
Proponuję najpierw użyć mózgu, a potem sprzętu bo raczej tak proste narzędzie jak wykrywacz metalu to powinni posiadać. Nawet w biedronce był wykrywacz metalu sprzedawany jak już nie mają w magazynach to na allegro jest pełno ofert.
Kropek
Kropek 30.11.2020, 17:11
J*****!
T*** *******! - Czytać "UMISZ" ?
Wiesz co to znaczy 3m ?

P*** z.wykrywaczem z biedronki
TARZAM SIĘ!
kibic
kibic 30.11.2020, 10:37
A myślisz, że nie posiadają?
Mk
Mk 27.11.2020, 21:21
Ewakuację tego typu są dobrowolne? Mam chore dzieci w domu i nie wyobrażam sobie aby musiały wyjśc z domu.
SKANDAL
SKANDAL 27.11.2020, 21:02
....to jest po prostu kpina !!!!......nie znali techologii deflagracji to po prostu WYWOZILI i detonowali na poligonie !!!!.....dowodem na to jest liczba wywiezionych niewybuchów od 1945r. !!!......jak tak dalej pójdzie to niedługo będą prosić o pomoc wojska amerykańskie !!!!!
Krzysiekx
Krzysiekx 29.11.2020, 10:03
Kiedyś saperzy sprawdzali pola minowe długim drutem którym kłuli ziemię więc nadal mają tak robić? Jak z Ciebie taki odważniak to bierz przyczepkę i wywieź.Saper nie jest maszyna tylko człowiekiem który może zginąć.
Krzysztof Cioch
Krzysztof Cioch 27.11.2020, 20:38
Promień rażenia 1km... No to w sumie prawie cały Lubań trzeba ewakuować;)
Ol
Ol 27.11.2020, 20:22
gdzie jest przewidziane miejsce dla osób które muszą się ewakuować?
osób starszych, dzieci które uczą się teraz zdalnie? Może warto logistycznie przygotować wszystko zanim ogłosi się ewakuację !
Luna
Luna 28.11.2020, 12:51
No właśnie
Ebać pis
Ebać pis 27.11.2020, 20:08
Za Platformy takich akcji nie było
***** ***
Donald Nic Nie Mogę
Donald Nic Nie Mogę 28.11.2020, 15:10
Za platformy nic nie było i komu to przeszkadzało?.
Jwp
Jwp 27.11.2020, 19:02
Bombowa informacja...
Stanlej
Stanlej 27.11.2020, 18:51
Zaczna kopac to sie jeszcze atlantyda znajdzie. Ciekawe ile jeszcze tam niespodzianek na ich podworku.
Loko
Loko 27.11.2020, 18:32
Bomba na trenie Ośrodka a pracownicy Strazy Granicznej mają normalnie w poniedziałek iść do pracy...Paranoja....
wsiowy
wsiowy 27.11.2020, 20:18
Jak się nie podoba albo strach to weź sobie urlop. I tak płacą wam za przychodzenie, bo produkcji to ja tam nie widzę. Trzech pracowników i czterech kierowników nadzoruje ich pracę. Ale to budżetówka.
Polk
Polk 28.11.2020, 19:41
Nie bądź taki mądry! Zatrudnij się w Ośrodku to zobaczysz na czym polega tam praca. Najlepiej sądzić swoją miarą
Arek
Arek 27.11.2020, 20:12
Jakos tyle lat nikt nic nie wiedział, że tam jest bomba i chodzili do pracy, to co za różnica teraz gdy wiedzą. A Ty wiesz po czym chodzisz czy jeździsz codziennie czy nie po jakiejś bombie pod ziemią..
.
. 27.11.2020, 20:06
Pójdą...choćby z narażeniem życia
Ewa
Ewa 27.11.2020, 17:20
No nie doczekalismy czasow nieudolnych rzadow , morderczych wirusow ,tylko nam jeszcze ruskich bomb brakuje do kompletu . Koniec swiata ,żyć sie nie chce ! 😢😢😢
Maria
Maria 28.11.2020, 18:01
Wystarczy garść ltabletek i po co się męczyć w tym pisowskim kraju. Ewentualnie skok na główkę. Nikt na siłę na tej Ziemi nikogo nie trzyma.
Ania
Ania 27.11.2020, 20:11
Ewa!! twój mózg nie pracuje!! Jestes kukiełka po, czy pzpr
XXX XXX
XXX XXX 27.11.2020, 18:59
To wyjedź do Afryki tam może lepiej się żyje 🙂
Edward
Edward 27.11.2020, 18:36
Co ma piernik do wiatraka? Pewnie byś wolała rządy SLD pasowaly by do bomby. Oby przy tak glupiej opozycji prawica rzadziła jak najdłuzej.
Laki
Laki 28.11.2020, 01:58
Nie daj panie Boże dłuzej tuch zaklamanych i nie idolnych żądów nie pociąvniemy
Bezstronny
Bezstronny 27.11.2020, 20:01
***
Kasztan
Kasztan 27.11.2020, 17:20
To jest cyrk, bo gdyby brać na serio ten promień kilometra to powinni ewakuować np szpital a wiadomo, że tego nie zrobią
Powo
Powo 27.11.2020, 16:43
Można prosić jakiś plan ewakuacji albo dokąd w ogóle będzie ewakuacja bo ten artykuł nic nie wnosi
Luna
Luna 28.11.2020, 11:45
Racja.
Anna
Anna 27.11.2020, 18:16
Proszę jeszcze raz przeczytać ostatnie zdanie. I dziwić się że teraz społeczeństwo ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem 😟
Luna
Luna 28.11.2020, 11:44
Ja też nie rozumiem ostatniego zdania 0_0
yes
yes 28.11.2020, 06:07
Dobrze Pani mówi, przeczyta taki matoł tytuł i komentuje.
Powo
Powo 27.11.2020, 21:12
A no rzeczywiście, jeszcze wieksze zdolności ma człowieczeństwo w wytykaniu błędów. Komentatz pisałam przed aktualizacją. Pozdrawiamy Cie Aniu 😊😊😊 zrobiłaś wielki krok w swoimi życiu.

Pozostałe