Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem dzieci

  • 31.08.2020, 12:42 (aktualizacja 31.08.2020, 14:30)
  • asp.szt. Grzegorz Szewczyk
Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem dzieci

Podziel się:

Oceń:

Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły 2020” w tym roku odbędą się w dniach 1 – 4 września. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół i placówek oświatowo – wychowawczych, po przerwie wakacyjnej.

Tuż przed pierwszym dzwonkiem policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, rozpoczęli lustrację dróg polegającą na sprawdzaniu prawidłowości oznakowania pionowego i poziomego w rejonie szkół i placówek oświatowych, a wszystko po to aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Policyjne patrole pojawiają się przy szkołach przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz tłumaczyć jak zachowywać się na drodze. Funkcjonariusze pionów prewencji, ruchu drogowego, będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół i placówek oświatowych aby nadzorować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierujących, jak i pieszych i rowerzystów. Szczególnym nadzorem objęte zostaną pojazdy przewożące dzieci i młodzież. Istotnym elementem działań będą spotkania organizowane z dziećmi. Zajęcia z policjantami cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a to z kolei służy jeszcze lepszemu zapamiętaniu podstawowych zasad dotyczących ich bezpieczeństwa.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców, nauczycieli, na których spoczywa obowiązek edukacyjny. Policjanci będą zwracać uwagę rodziców na kwestie związane z bezpieczeństwem ich dzieci w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych:

  • Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10 - letniej.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia. Ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
  • Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.
asp.szt. Grzegorz Szewczyk

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bbb
Bbb 07.09.2020, 23:00
Zapraszamy na ulice wolności w Olszynie obwodnica która w nocy zamienia sie w autostradę może w końcu gamonie z lubańskiej policji wezma sie za to co sie dzieje na dk30 a nie tylko w nocy jakni rano i caly dzień

Pozostałe