Pociągiem z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju

  • 30.07.2020, 08:49 (aktualizacja 30.07.2020, 09:00)
  • red. /Lwówecki.info
Pociągiem z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Wraca temat wyruszenia na trasę pociągu osobowego z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa- Zdroju. Poczyniono kolejny krok w sprawie planowanej inwestycji.

Na początku czerwca br. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął linie kolejowe nr 317 i 336 z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju. Z urzędu marszałkowskiego docierają kolejne wiadomości przybliżające do pierwszego przejazdu pociągiem. Jest już gotowe studium wykonalności. Jest to szczegółowa analiza zaplanowanego projektu, która obejmuje zarówno aspekt finansowo-ekonomiczny, jak również techniczny, prawny oraz instytucjonalny, którego celem jest zbadanie zasadności przedsięwzięcia.

– W studium wykonalności dla linii kolejowej 317/336 rozważanych było kilka wariantów. Każdy z nich zakłada pozostawienie linii w obecnych działkach, bez zmiany geometrii. Uzyskana w ten sposób ma być maksymalna prędkość do 80 km/h z lokalnymi ograniczeniami do 60 lub 40 km/h z uwagi na ograniczenia geometryczne – wyjaśniła Agnieszka Zakęś, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

– Będzie to linia niezelektryfikowana – pojadą tam pociągi spalinowe. Koszt rewitalizacji to blisko 50 milionów złotych – dodał Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, który przyznaje, iż w początkowym etapie opracowywania studium rozważano opcję połączenia z czeskimi Jindřichovicami pod Smrkiem przez Pobiedną, jednak zrezygnowano z tego elementu.

– Czesi realizują budowę trasy drogowo-rowerowej, która ma swoje miejsce w okolicach Jindrychovic pod Smrkiem, jednak między Hradcem a Świeradowem strona czeska uruchomi połączenie autobusowe, więc to również wartościowy przykład rozwiązania komunikacyjnego – zaznaczył Nowakowski.

– Ostatecznie planowana jest rewitalizacja całej infrastruktury torowej, prace przy obiektach, przejazdach i sygnalizacji przejazdowej oraz obiektów okołotorowych (peronów) – wytłumaczyła Agnieszka Zakęś.

Urząd marszałkowski zapewnia, iż wkrótce można się spodziewać ogłoszenia przetargu na rewitalizację linii kolejowej, która ma potrwać ok. dwóch lat. Tak więc pod koniec 2022 lub z początkiem 2023 roku linią kolejową z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk do Świeradowa- Zdroju powinien przejechać pierwszy pociąg.

red. /Lwówecki.info

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Robert
Robert 30.07.2020, 17:21
Czekalismy 50 lat na nowe drogi to poczekamy jeszcze nastepne 50 lat no pociagi w Pobiednej
Krystyna
Krystyna 01.08.2020, 07:59
Należy dodać, że tych dróg nadal nie ma, chociaż wszędzie dookoła już są, tylko nie w Pobiednej. Łaskawie kilometr na być wyremontowany. Mają, oj mają władze mieszkańców Pobiednej za nic. Ani gazu, ani kanalizacji, ani wody,ani porządnych dróg, żadnych inwestycji. Tylko gadanie, z którego nic nie wynika. A lud wciąż kupuje te gładkie słowa. Zwłaszcza przy wyborach. Najwięcej w Pobiednej wydarzyło się za czasów sp burmistrza Markiewicza, choć do ideału było daleko. Od tamtego czasu ani gmina, ani powiat, ani wyżej nic we wsi nie zrobili. Jedynie lokalne inicjatywy są do zauważenia, lecz giną w olbrzymiej ilości potrzeb, nagromadzonych przez lata.
xyz
xyz 30.07.2020, 15:16
po tylu latach znowu pakuje się miliony, by na nowo coś mogło tam jeździć.... dobrze ze coś pojedzie, ale czy warto było tąlinie wogóle zamykać....??? co do kolei polecam lekturę: "Ostre cięcie" autorstwa
Karol Trammer .... wszystkim krytykom i naczelnym przyklaskiwaczom.... pokazuje pieknie jak wydymano kolej na przłomie wielu wielu lat, zaczynjac od lat pewno siedemdziesiątych....
Ostrożnie bo Leśna gryzie
Ostrożnie bo Leśna gryzie 30.07.2020, 10:53
Tak, więc już nawet gmina Leśna jest pominięta(Brawo Leśna, zwiniemy się szybciej niż myślimy- chodzi oczywiście o pominięcie Pobiednej w projekcie tej inwestycji). Ale dobre i to, skoro są chęci i cokolwiek się zadziało w ty temacie.
Anna
Anna 30.07.2020, 09:25
A co z połączeniem z Lubania, mam nadzieję, że ktoś zintegruje te połączenia. Latem do Świeradowa dojadę rowerem, ale zimą....

Pozostałe