Dolny Śląsk mocno odczuwa skutki kryzysu

  • 03.06.2020, 10:00 (aktualizacja 03.06.2020, 10:54)
  • Red.
Dolny Śląsk mocno odczuwa skutki kryzysu Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Dziś rano dziennik "Rzeczpospolita" opublikował materiał prasowy pod tytułem "Zapaść w każdym zakątku Polski". Z materiału wynika, że Dolny Śląsk znalazł się w czołówce województw dotkniętych kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa.

Kryzys gospodarczy związany z epidemią koronawirusa i lockdownem dotknął całą Polskę. Jednak jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" najbardziej ucierpią zachodnie województwa w tym Dolny Śląsk. Skutki kryzysu już są odczuwalne. 

Kryzys gospodarczy uderzył bardzo mocno także w Dolny Śląsk. Nie dość, że przemysł zanotował o 32 proc. gorsze wyniki niż przed rokiem, a zatrudnienie spadło o 4,3 proc., to jeszcze widać załamanie popytu ze strony konsumentów o ponad 30 proc. - czytamy w materiale dziennika "Rzeczpospolita". 

Najbardziej sprzedaż detaliczna spadła w województwie pomorskim, bo aż o 35,2 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Przed Dolnym Śląskiem pod tym względem uplasowały się jeszcze województwa: opolskie (-33,5), mazowieckie (31,4). 

Zatrudnienie bardziej spadło tylko w województwie opolskim bo o 5,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, drugie miejsce zajmuje właśnie województwo dolnośląskie, ze spadkiem zatrudnienia o 4,3 procent. Na razie bezrobociem najmniej dotknięte jest województwo pomorskie ze spadkiem zatrudnienia o 0,6 procent. 

Nie pozostawimy naszych przedsiębiorców bez pomocy – mówi dla dziennika "Rzeczpospolita" Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska. – Działający już Dolnośląski Pakiet Gospodarczy o wartości w sumie miliarda złotych, sfinansowany głównie ze środków unijnych, pomoże w przetrwaniu najtrudniejszych chwil kryzysu – dodaje.

Podobne programy powstają w całej Polsce. Obok rządowej tarczy antykryzysowej mają one wspierać lokalne gospodarki i rynki pracy. Głównie w formie pożyczek wspierających płynność przedsiębiorstw, ale też unijnych bezzwrotnych grantów i dotacji.

Cały materiał prasowy można przeczytać TUTAJ

Red.

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jon
jon 03.06.2020, 22:25
To jeszcze nie koniec ,co nam ta durna opozycja budki zgotuje .Beda skomlec w Brukseli ....
PanJan
PanJan 03.06.2020, 22:04
Które państwo najlepiej poradziło sobie z epidemią #COVID19 ?
======================
Państwo Szumowscy!
Hogsofwar
Hogsofwar 03.06.2020, 15:59
Coś tej zapaści ja nie widzę ! Ceny w sklepach nie spadły a nawet wręcz przeciwnie , ceny mieszkań domów nie spadają , ceny wypoczynku nad Bałtykiem do góry . Tu nie ma żadnej zapaści , nawet usługi nie spadły mimo wielu chętnych . Ceny paliw spadły na miesiąc z hakiem ale z niczym innym to się nie wiąże , ale jak paliwo pójdzie w górę to już co innego
konsument
konsument 03.06.2020, 13:18
a co tu sie dziwic jak ogłoszono wirusa ludzie wykupowali wszystko narobili zapasów teraz musza to zużyć ..to sprzedaż detaliczna spadła
Hogsofwar
Hogsofwar 03.06.2020, 21:52
Wpierniczają niedorajdy kaszotto z makaronem hehe . Świat ich już pochłoną , przetrwają tylko mądrzy ludzie !!!
😭
😭 03.06.2020, 11:14
Najważniejsze że bliscy szumowskiego z PiS nie odczuli kryzysu, wręcz zarobili na epidemii 😂
Teraz wybory kopertowe bo Jędruś traci to nagle znów zachoroeania pójdą w górę i kryzys powróci aby minister zdrowia mógł zarządzić głosowanie tylko korespondencyjnie.
Super
Super 03.06.2020, 18:31
Tak gadaj dalej, a rząda tu w Lubaniu to lepiej rządzą czerwona dolina, już dziś ludzie dostają podwyżke za śmieci uchwalone prze wielką radnych Lubania i Burmistrza
Kicia
Kicia 03.06.2020, 22:07
No widzisz - Adrian dał ludziom 500+ i "13 emeryturę" - a samorząd podniósł opłaty za śmieci... I jeszcze podniesie za wodę.

Pozostałe