Turyści tam nie zaglądają i dobrze...

  • 27.05.2020, 10:14 (aktualizacja 27.05.2020, 11:17)
  • eLuban pl
Turyści tam nie zaglądają i dobrze...

Podziel się:

Oceń:

Mowa tu o opuszczonym dworcu kolejowym w Leśnej, na którego peronie powstał nielegalny śmietnik i punkt selektywnej zbiórki metali kolorowych.

Niestety tytuł nie do końca pokrywa się ze stanem faktycznym. Od czasu do czasu linią kolejową numer 337 Lubań – Leśna przejeżdża pociąg specjalny i na stacji końcowej wysypuje się z niego tłumek turystów. Ci mają kilka minut na zrobienie zdjęcia opuszczonej stacji i wracają skąd przyjechali.

Tak było na przykład przed kilku laty, gdy w Lubaniu świętowano 150-lecie kolei. Chętnych na przejazd pociągiem specjalnym było tak dużo, że konieczne było na szybko zorganizowanie kolejnego przejazdu.

Sytuacja ta wówczas poruszyła wyobraźnię samorządowców do tego stopnia, że ówczesny burmistrz śp. Mirosław Markiewicz snuł plany o regularnych kursach pociągów specjalnych, chociażby w wakacje. Obecny włodarz Leśnej Szymon Surmacz przekonując do siebie wyborców poszedł o krok dalej. Snuł wizję przywrócenia do życia opuszczonego dworca i uruchomienia na linii 337 przewozów pasażerskich. Pomysł ładnie się sprzedał, choć nie widać postępów w jego realizacji.

Tymczasem na opuszczonym peronie, panowie żyjący z odzysku metali kolorowych stworzyli sporych rozmiarów śmietnik i nielegalny punkt recyklingu. Dokładnie w miejscu, gdzie niegdyś wiodła ścieżka, którą pasażerowie pociągu szli najkrótszą drogą w kierunku centrum miasta dziś piętrzy się góra śmieci. Nadpalona drewniana przybudówka dworca straszy porozrzucanymi śmieciami, a pośrodku tego bałaganu leży barłóg, w którym ktoś od czasu do czasu spędza noc.

Na bałagan naszą uwagę zwrócili mieszkańcy, którzy zgłaszali ten problem przed kilku tygodniami w urzędzie miejskim w Leśnej. Podnosili, że przecież nie często, ale czasem na dworzec zajeżdża wspomniany pociąg specjalny i wstyd jest po prostu mieć taką wizytówkę miasta. Niestety do poniedziałku 25 maja śmieci nie uprzątnięto.

Na usprawiedliwienie obecnych włodarzy można dodać, że przecież nie widać tego od frontu, a śmietnik zwykle oglądają pracownicy bocznicy kolejowej, gdzie odbywa się załadunek bazaltu, a ten z kolei  przypomina o kolejnej rzuconej na wiatr obietnicy.

eLuban pl

Zdjęcia (10)

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

antysurmacz
antysurmacz 31.05.2020, 08:28
Apel do "Czystej Gminy Leśna" wstańcie i wyciągnijcie topory. Pokazałyście przez moment problem kopalni i pewną determinację. Mieszkańcy mieli nadzieję, że się coś zmieni. Odnosi się wrażenie, że tym paniom nie wytrzymała psychika. Obecny poziom tej grupy na fb jest wątpliwy i chaotyczny. Panie pogubiły się całkowicie.
😮😮😮
😮😮😮 31.05.2020, 07:37
Ale bałagan 😮😮😮 a wy na Lubań narzekajcie a w Leśnej ssyf 😮😮😮gdzie burmistrz?
Iza
Iza 28.05.2020, 22:35
Sami ludzie zrobili tam ten syf. Zawsze się tam zbierali i za Markiewicza i za Surmacza i dużo wcześniej odkąd powstała Biedronka. Pili, zostawiali butelki. Teraz mają kosze i gdzie wrzucać na przystanku i nadal syfią.
Czop komunikacyjny
Czop komunikacyjny 28.05.2020, 22:11
W kampanii J.S zapomniał przekazać mu wiedzę i nauczyć go jednego - pracowitości i wymagania tego od podwładnych.
Ale chyba czop komunikacyjny między nimi zawiódł 😂😂
Miejscowy
Miejscowy 28.05.2020, 18:43
Ludzie zacznijcie sprzątać w okół siebie albo przynajmniej nie śmiećcie a nie wzrok w drugą stronę a potem - oj oj jaki syf!!!
świecianka
świecianka 28.05.2020, 09:38
Leśna nie miała i nie będzie miała już "DOBREGO" gospodarza, prócz J.S. A tak płakali nad przyłączeniem gminy do Świeradowa. Byłaby dzielnica "porządnego" miasta turystycznego zamiast......A może warto wrócić do pomysłu i dogadać się z Marciniakiem? Tak, tak, przynajmniej bezpłatne busy by były i nie tylko.
Dzisiaj, 09:38
Dzisiaj, 09:38 28.05.2020, 14:35
Łomajgod ! Czy Marciniak nie ma nic lepszego do roboty tylko dać kasę na Leśną , zbudować uzdrowiska i sanatoria ? Marciniak z powodu pandemii ma większe problemy niż śmiecących mieszkańców
Leśnej . Do tanga trzeba dwojga . Lepiej trzeba sobie zadać pytanie czy Leśna spełnia kryteria by być gminą ? Gmina gdzie największe zatrudnienie jest w UM zawsze będzie narzekała na brak kasy.
😝
😝 28.05.2020, 22:07
Ale napewno Marciniak jest inteligentniejszym włodarzem niż u nas, a każde miasto turystyczne ma problem przez pandemie.
Hans
Hans 28.05.2020, 09:35
polnische Wirtschaft
chalina
chalina 28.05.2020, 02:28
A na co tu tryroryryści mieli by tu zaglądać? Niech se indziej zajrzo!
Hela
Hela 27.05.2020, 22:25
A ia na niego głosowałam
filozofia
filozofia 27.05.2020, 21:17
SS rozczarowuje przy dłuższym kontakcie, bo trzeba przyznać, że jest człowiekiem, który doskonale stwarza pozory, że zdanie innych jest dla niego ważne. Są to jednak tylko pozory, bo w rzeczywistości realizuje wyłącznie swoje własne pomysły, bez względu na to, czy innym się to podoba, czy nie. W gruncie rzeczy inni niewiele dla niego znaczą, chyba że ich potrzebuje do zrealizowania jakiegoś swojego celu. Często widzę, że odnosi się do swojego otoczenia z dużą wyższością. Może myśli, że jest ponad nas wszystkich, że jest lepszy, mądrzejszy. Zabawne, że ktoś z takim podejściem głosi lewicowe hasła egalitaryzmu.
Tak sobie to obserwuję i widzę, że w czynach znacznie bliżej SS do Machiavellego niż do Abramowskiego.
szkoda_gadać
szkoda_gadać 27.05.2020, 20:33
Trudno o większą patologię niż w gminie Leśna. Oprócz przepięknego dworca PKP trzeba zwrócić uwagę na spalony pałac po dawnym PGRze. Przede wszystkim jednak ruiny zamku w Świeciu. Stan tych zabytków powinien być przedmiotem conajmniej kilku sążnistych aktów oskarżenia. Szkoda.
Beńka
Beńka 28.05.2020, 09:33
W Świeciu to rzeczywiście, WSTYD, że zamek choć prywatny, to nie służy niczemu, tym bardziej promocji gminy. Jeszcze kościół, który jest wizytówką sołectwa i gminy nie ma walorów typowo wizualnych, bo nikt Go nie promuje i nie zyskuje, jak w innych miejscowościach byle kapliczka a z dumą wypowiadają się mieszkańcy. Tutaj NIC, a burmistrz codziennie jeździ. WSTYD za aż takie marnotrawstwo.
Jan zabierz go z Leśnej
Jan zabierz go z Leśnej 27.05.2020, 20:30
Co wy czepiacie się burmistrza przecież to jest jego nową strategia rozwoju gminy jak ściągniąć turystów do leśnej ??? przecież miały nas odwiedzać tysiące turystów pociąg miał być busy miały w weekendy do szpitala wozić mieszkańców Realia pokazują nieudolnośc władzy. A co do busów to nawet nie ma jak na 6 rano do pracy do Lubaniu dojechać A oni o wolnych dniach gadali porażka
emeryt
emeryt 27.05.2020, 20:13
A ja stary (68) dałem się nabrać na ciepłe słówka Panu SS. Nic z jego obietnic przed wyborczych nie jest spełnione. No tak jak to mówił na podsumowaniu:"ja dopiero się zapoznaję ze stanem faktycznym" Ale stały dochód jest zastępca, którego miało nie być jest (chłopiec do bicia i zwalania roboty). Szkoda tak ślicznego miasta dla takiego laika.
Ww
Ww 27.05.2020, 18:48
A tak miało być pięknie!!!! Ale ktoś go wybrał, aby ten człowiek szybko zniknął!!!
Ups
Ups 27.05.2020, 18:43
Cała gmina już tak wygląda bród na ulicach syf i szambo
Najgorszy burmistrz
Najgorszy burmistrz 27.05.2020, 17:47
W końcu pkp Leśna zaczyna stacje Wolimierz przypominać 😂😂
Chyba zdrowy
Chyba zdrowy 27.05.2020, 17:13
Najlepiej że najwiecej mają do powiedzenia ludzie którzy tego nie widzą,ale np śmieci w lesie przeszkadzają,a tu w mieście mogą być.Ważne że od ulicy poczekalnia zabezpieczona,a z tylu bezdomni śpią.Mam nadzieje że ktoś to ogarnie
Genek
Genek 27.05.2020, 16:45
A burmistrzowi nie wstyd teraz jemu zależy aby kasa się w kieszeni zgadzała
Leśniak
Leśniak 27.05.2020, 14:44
Jaki burmistrz takie miasto
Leśniak
Leśniak 28.05.2020, 18:44
Jacy mieszkańcy takie miasto.
Hehe
Hehe 27.05.2020, 13:50
A jeszcze niedawno w ustach S.S. to było żałosne. No chyba, że o czymś nie wiemy i właśnie nowy inwestor otwiera PSZOK na peronie.
https://www.facebook.com/group…

Pozostałe