Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Zmarł Konrad Smolarczyk

W piątek 15. maja, w stacjonarnym Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Zgorzelcu, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Konrad Smolarczyk, miał 70 lat. Mieszkaniec naszego miasta od urodzenia, znany lubański plastyk i działacz społeczny.
Zmarł Konrad Smolarczyk
Konrad Smolarczyk

Trudno zliczyć Jego dokonania artystyczne, dużo malował i rzeźbił. Wiele Jego dokonań mijamy w różnych częściach naszego miasta. Był projektantem i wykonawcą Kurhanu obok kościoła św. Trójcy (także cegiełki na jego budowę), obelisku Sybiraków na lubańskim cmentarzu czy pomnika Orląt Lwowskich obok ratusza.

Był autorem wystroju plastycznego wnętrza kościoła na os. Piastów w Lubaniu i obrazu św. ojca Kolbe w świątyni na Księginkach.

Zajmował się także renowacją lubańskich i okolicznych pamiątkowych obiektów sprzed 1945 r., jak choćby tego za Henrykowem, przy drodze Lubań-Godzieszów.

Miał dużo wystaw autorskich, brał udział w wielu warsztatach plastycznych w Polsce i Saksonii.

Przed 1980 r. znaliśmy się dość pobieżnie. Bliżej, za pierwszej „Solidarności”, był przewodniczącym jednej z lubańskich komisji zakładowych Związku.

A całkiem bliscy staliśmy się sobie w okresie stanu wojennego. Okoliczności pierwszego widzenia się były szczególne, Jego twarz zobaczyłem… przez judasza celi milicyjnego aresztu w komendzie na Sikorskiego. Znalazłem się tam po naszym strajku 14.2.1981 i po demonstracji w księgińskich kamieniołomach 17. grudnia kiedy chciano nam zafundować wyrok z dekretu (skończyło się na internowaniu). W pewnej chwili ktoś szybko zapukał w stalowe drzwi. W wizjerze zobaczyłem roześmianą twarz Konrada. Jak domyśliłem się, był prowadzony na przesłuchanie, wykorzystał chwilę nieuwagi nadzorującego Go milicjanta. Wylądował w sąsiedniej celi. Co jakiś czas pukaniem w ścianę upewnialiśmy się co do swoich nastrojów i położenia.

Po powrocie z pierwszego internowania w Kamiennej Górze i Głogowie dowiedziałem się, iż tamten pobyt w milicyjnym „pensjonacie” wynikł z naruszenia przez Konrada rygoru godziny milicyjnej. Skończyło się na kolegium i grzywnie.

W 1983 r. Konrad zaangażował się mocno w działalność lubańskiego klubu Inteligencji Katolickiej. Tworzył nam niezwykłej urody zaproszenia i plakaty, te ostatnie nawet w formach przestrzennych. Aż żal było je rozwieszać…

Wiosną 1985 r. został zatrzymany przez SB na 48 godzin. Po umieszczeniu przez podziemną lubańską „Solidarność” w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie tablicy upamiętniającą tragiczną śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na Niego padło podejrzenie o ten „atak na socjalizm”. Dzielni, bystrzy SB-cy wydedukowali: plastyk = tablica, tablica = plastyk. Fałszywy trop, akurat w te przedsięwzięcie Konrad nie był wtajemniczony. Skończyło się na „profilaktycznych” 48 godzinach (trochę czułem się temu „winny”, bo to ja byłem autorem projektu tablicy).

W latach konspiry na Niego też zawsze można było liczyć.

Wiosną 1989 r. włączył się w odbudowę struktur „Solidarności” w Lubaniu.

Konrad całym sobą zaangażował się w oprawę plastyczną kampanii wyborczej do Wyborów 4 Czerwca 1989. Rok później bardzo dużo wysiłku włożył w przygotowania do pierwszych od 1945 r. wolnych wyborów samorządowych.

Został też radnym miejskim i był nim w kilku kadencjach. Współ-radni zawsze mówili mi o Jego wielkim zaangażowaniu w służbie mieszkańcom Lubania.

W ostatnich latach, w wyniku osobistych perturbacji znalazł się w Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Zgorzelcu. Tu należą się serdeczne słowa uznania dla lubańskiego MOPS-u za starania o umieszczenie tam Konrada.

Z Tadkiem Dumą, Jurkiem Gilem i Andrzejem Raabem staraliśmy się Go odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku, w okolicach świąt. Widzieliśmy, iż znalazł tam bardzo dobre warunki bytowe, darzące Go wielką sympatią środowisko oraz troskliwą opiekę lekarską co było szczególnie ważne, bowiem wiele lat ciężko chorował. Tam również udzielał się artystycznie: malował, rzeźbił, prowadził zajęcia plastyczne dla pensjonariuszy. Pokazywał nam swoje prace, opowiadał o wyjazdach do zaprzyjaźnionych ośrodków na Dolnym Śląsku i w Görlitz.

Przed trzema laty mocno przeżył śmierć wieloletniego współlokatora w „Ostoi”, śp. Witka Kobzika, znanego lubańskiego fotografa, bratniej artystycznej duszy. Nb. ich pokój wszyscy w ośrodku nazywali „salonem artystów”, to coś znaczyło, prawda?

W ostatnich miesiącach Konradem niezwykle troskliwie zajmowała się pani Roma Gilewska z „Ostoi”. Urządziła Mu małe atelier na balkonie, robiła niezbędne zakupy, pośredniczyła w przekazywaniu między naszą czwórką a Zmarłym pozdrowień. Bo widzieliśmy się dawno. W zeszły roku pechowo trafialiśmy na epidemie grypy, obecnie wiadomo – korona wirus.

Żegnaj, drogi Konradzie! Rodzinie i bliskim Zmarłego ogromnie współczujemy.

Zdzisław Bykowski

oraz Tadeusz Duma, Jerzy Gil i Andrzej Raab


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

18.05.2020 07:40
Do zobaczenia w raju p. Konradzie.

Agata 17.05.2020 21:03
Bardzo przykre taki artysta. Miałam okazję Go poznac. Świetny człowiek. Niech spoczywa w spokoju

Dariusz 17.05.2020 18:27
Wyrazy współczucia. Zmarł jeden z prawdziwych "lubaniakow" . Spokój jego artystycznej duszy.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
asrtrosfera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: "Dziś pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się demonstracja kobiet, które protestowały przeciwko masowej migracji i indolencji polskiego rządu w dobie kryzysu migracyjnego. Była to swoista reakcja na śmierć młodej kobiety z Torunia, brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez wenezuelskiego migranta. „To mogła być każda z nas. Dlatego apelujemy do rządu: NIE chcemy ŻADNYCH imigrantów, ani tych nielegalnych, ani legalnych” - skandowały kobiety przezd KPRM. Przyniosły też ze sobą białe róże." https://wpolityce.pl/polityka/734012-protest-bialych-roz-kobiety-przeciw-imigracji-przed-kprmData dodania komentarza: 2.07.2025, 21:26Źródło komentarza: Od 7 lipca kontrole także po polskiej stronie. Mieszkańcy pogranicza obawiają się paraliżuAutor komentarza: Śmiechu warteTreść komentarza: Pomału chyba przygotowują się ze szkoły zrobić kolejną remizę, kiedy już nazwa jest Floriana. Czy to pomysł naszego Mojżesza 🤣Data dodania komentarza: 2.07.2025, 19:48Źródło komentarza: Święty Florian patronem szkoły. Doniosła chwila w RadostowieAutor komentarza: Ja tylko tak:Treść komentarza: Historyk to brzmi dumnie. Karol Nawrocki vel Tadeusz Batyr , pytany w Końskich nie wiedział, w którym roku koronowano Króla Polskiego ( a obchodzimy właśnie 1000. tego rocznicę) , Bolesława Chrobrego? Myli się też o ponad 50 lat, pytany o datę utworzenia Stanów Zjednoczonych? To jego 300 lat, o współpracy Polski z USA, to straszna beka. Nie wie ów historyk , że stosunki z tym państwem Polska nawiązała dopiero w 1919 roku? Skąd mu się wzięły więc te 300 lat dobrych stosunków, miedzy Polską a USA? Więcej wie o światku przestępczym Trójmiasta, niż o historii Polski. I to (podkreślam) dr nauk historycznych, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej? Nauki pobierane na ringu, czy na siłowni, dają dziś o sobie znać. O czym on będzie rozmawiał jako prezydent Rzeczypospolitej, z wielkimi tego świata? O mafiosie Nikodemie Skotarczaku? Panie elekcie, czas na powtórkę historii Polski. Bo będziesz sam ją odtąd tworzył. Z taką wiedzą?Data dodania komentarza: 2.07.2025, 18:09Źródło komentarza: Sąd Najwyższy: wybory prezydenckie są ważne. Karol Nawrocki zostanie prezydentemAutor komentarza: kajTreść komentarza: Brawo panowie powodzenia i zdrowia Zycze.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 17:44Źródło komentarza: Zadymienie w hotelu w USA. Strażak z Lubania w akcji razem z kolegami z Polski
ReklamaPowiat Lubań
Reklama