Poczta Polska chce naszych danych

  • 23.04.2020, 17:00
  • eLuban pl
Poczta Polska chce naszych danych pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Dziś w środku nocy Poczta Polska rozesłała do setek gmin pismo, w którym zwraca się z wnioskiem o przekazanie danych spisu wyborców, sporządzonego i aktualizowanego przez gminy. O 01:34 takie pismo trafiło też do lubańskiego magistratu. Zapytaliśmy Arkadiusza Słowińskiego co z tym zrobi.

Sprawa jest kuriozalna, bowiem ustawa dająca Poczcie Polskiej takie uprawnienia nie została jeszcze uchwalona i wciąż procedowania jest przez Senat. Druga sprawa, pod wnioskiem podpisana jest instytucja Poczta Polska i nawet nie wiadomo, kto z wnioskiem występuje i do czego tak naprawdę wykorzysta dane milionów Polaków.

Gdy dokument ujrzał światło dzienne od razu wywołał kontrowersje i pytania mieszkańców, czy takie pismo wpłynęło i czy burmistrz Lubania zamierza przekazać Poczcie Polskiej ich dane osobowe. Do Sprawy w międzyczasie ustosunkowała się Państwowa Komisja Wyborcza. 

O komentarz dotyczący pisma rozesłanego przez Pocztę Polską poprosiliśmy Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Lubania.

Jak widać po wyjaśnieniach PKW, nie ma ono umocnień prawnych. Więc najpierw poczekajmy, jak do tego co napisało PKW ustosunkuje się parlament. Jestem urzędnikiem samorządowym i obowiązują mnie przepisy prawa, jeżeli jest prawo, które nie jest jeszcze uchwalone to nie można się do niego stosować. Zresztą to napisała PKW - jakie muszą zostać spełnione warunki, aby pewne sprawy urząd miasta mógł potencjalnie zrealizować. Podpis pod tym listem każe się zastanawiać czy to jest prawdziwe czy nieprawdziwe, pismo więc pozostaje bez dalszego rozpatrzenia sprawy. Dodatkowo do pracowników Urzędu Stanu Cywilnego przesłałem stanowisko PKW.

Po południu okazało się, że stanowisko PKW to faktycznie nakaz wydania Poczcie Polskiej danych wszystkich wyborców. Na pytania dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej czy Poczta Polska faktycznie jest autorem rozesłanego nocą listu, ta potwierdza i zapewnia, że jeszcze dziś powtórzy mailing opatrzony podpisem kwalifikowanym. W ten sposób stanowisko PKW jednoznacznie nakazuje wydanie Poczcie Polskiej wnioskowanych danych.

Walkę z bezprawiem za pomocą prawa przed godziną na Tweterze zapowiedział kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

eLuban pl

Zdjęcia (1)

Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kinga.S
Kinga.S 26.04.2020, 10:21
Wysłałam do Burmistrza Miasta Lubania krótki email:
NIE WYRAŻAM ZGODY NA UDOSTĘPNIANIE MOICH DANYCH OSOBOWYCH POCZCIE POLSKIEJ SA
(podst.:art.4 us.2 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych)
Gerhardt
Gerhardt 24.04.2020, 20:44
Ostatnio ten nasz nie-rząd jak coś nie skłamie to nie może funkcjonować. Deklarował - pan Sasin - że wykonanie całości materiałów do wyborów odbywa się w Wytwórni papierów Wartościowych.
Tymczasem jak wynika z ustaleń dziennikarzy Onetu, rzeczywistość ma wyglądać nieco inaczej. Zamówienie na wydrukowanie kart wyborczych trafiło w prywatne ręce. Zajmuje się nim spółka Samindruk z Brodnicy, kontrolowana przez niemiecką firmę Gather Druck und Vertrieb GmbH. Rola Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych ogranicza się tylko do naniesienia zabezpieczeń.
RODO
RODO 24.04.2020, 19:14
Chcą nasze dane? Niech sie najpierw przejdą po domach i pozbierają nasze zgody na ich udostepnienie. Z pewnością uzyskają ją ode mnie! O takiego!
Marta
Marta 27.04.2020, 14:40
Niech żałosny burmistrz Don Kichot i jego wierny malarz lokomotyw Sancho Pansa się zastanowią.
Prokurator
Prokurator 24.04.2020, 17:29
Panowie: Jarosławie Aleksandrze Kaczyński s. Rajmunda, Mateuszu Jakubie Morawiecki s. Kornela, Jacku Robercie Sasinie s. Wojciecha i Łukaszu Janie Szumowski s. Wojciecha
Art. 165. KK
Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego
§ 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:
1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej,
Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 24.04.2020, 11:22
Panie Burmistrz!
Na co Pan czeka? Jako urzędnik samorządowy powziął Pan wiadomość o próbie bezprawnego niewyłudzenia danych osobowych i należy zawiadomić prokuratora.
Grzesiek
Grzesiek 24.04.2020, 10:37
Ludzie! Rodacy! W czym problem? Jest okazja przepędzić tę bandę pod dowództwem kurdupla z Żoliborza. Idźmy wszyscy do wyborów - głosować na wszystkich innych oprócz tego klakiera z Belwederu.
???
??? 24.04.2020, 09:55
Czego się spodziewać po kurduplu który przespał ogłoszenie stanu wojennego.
Oni jak Janukowycz, grabierz Polski
kawa
kawa 24.04.2020, 09:43
APEL. Ludzie jak chcą wyborów to zagłosujmy wszyscy, ale tak aby przegrali. Pozdrawiam.
nil
nil 23.04.2020, 23:46
no nie, jestem obużony,jak tal można robic wybory w terminie konstytucyjnym bez bytania o zgode opozycji.no *** szok.
Inga
Inga 24.04.2020, 17:36
No widzisz - ty jesteś tylko obużony - ale wielu jest natomiast faktycznie oburzonych!
Janusz
Janusz 23.04.2020, 21:43
Nie wyrażam zgody. Niech tylko spróbują to podam PKW, Urząd i PP o przestępstwo, bezprawie i naruszenie przepisów o RODO. Nie chciałbym aby ktoś później wyłudzał na mój koszt chwilówki i inne dziadostwo.
afdsc
afdsc 24.04.2020, 07:19
rodo chroni tylko złodziei, polityków i księży zwykli ludzie to sobie mogą chcieć, a twoja zgoda czy wyrażasz czy nie to oni sobie tym podcierają xD
Zdzisek
Zdzisek 23.04.2020, 21:39
Jakie k***a dane. Co oni z chu*** na rozum sie pozamieniali??
Bogdan
Bogdan 23.04.2020, 20:44
Ten partyjny plebiscyt organizuje nie PKW tylko pisowski minister Sasin ten sam który odpowiadał 10 lat temu za wycieczkę na nieistniejące lotnisko w Smoleńsku. Jak to się skończyło to każdy z nas wie. Poczta Polska ma żyrować ten prostacki przekręt. Prezesurę objął Tomasz Zdzikot, oddelegowany przez radę nadzorczą. To zaufany człowiek ministra Mariusza Błaszczaka, był wiceministrem obrony. Wysoko umocowany partyjnie jako członek tzw. rady politycznej PiS.
Julianna
Julianna 24.04.2020, 11:16
- Ogromne niebezpieczeństwo czeka nas w związku z wyborami. Ministerstwo Zdrowia mówi, że nadciąga szczyt pandemii, a tymczasem rozluźnia się reżimy związane z prewencyjną polityką państwa, tylko i wyłącznie po to, by powiedzieć, że możemy pójść do wyborów. To jest nieprawdopodobny skandal! - mówi prof. Szczylik.
nil
nil 23.04.2020, 23:53
ten partyjny plebiscyt to sa wyboyy ,durniu.moze kiedys o nich slyszałes
xyz
xyz 23.04.2020, 20:42
Fragment z cytowanego w piśmie przepisu : "dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej BĄDŹ W CELU WYKONANIA INNYCH OBOWIĄZKÓW NAŁOŻONYCH PRZEZ ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ.". Czyli Kowalski nie zagłosuje na jedynego i słusznego PAD-a, to Ziobro już się nim zajmie, bo będzie miał wszelkie dane, jak każdy zagłosował. Dane takie normalnie chronione przez RODO i jako przedstawicielowi administracji rządowej nic m w tym nie przeszkodzi.
Kolejny cytat z tego bubla bezprawnego: "Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie". Przez kogo wyznaczony operator? Przez sublokatora z metra ciętego złodzieja księżyca z Nowogrodzkiej? A może Kowalskiego z Pcimia Górnego? Przecież ten przepis jest uchwalony tak, by później nie można było się nikomu do d... dobrać za oszustwo wyborcze.
Inny cytat z tego przepisu: "Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane". Ani słowa o tym co jaki przepis reguluje przekroczenie tego i wymiar kary za przekroczenie. Czyli poczta może potem shandlować nasze dane telemarketerom, ktoś pogrozi jej za to palcem i to może być cała kara za niezgodne działanie.
Czytając takie rzeczy wstydzę się, że takie brakoroby reprezentują i rządzą, tym krajem, który jest również moją ojczyzną.
Bart
Bart 23.04.2020, 20:18
Ludzie wy to macie jakąś psychozę. Znam wielu krętaczy co by chcieli żeby było tak jak było, sklepikarze, handlarze itp. Wały można było robić. STOP, plać podatek nawet od 1zł zysku.
Wybory mają w Maju być i kropka. To moje i wasze prawo, a że są w innej formie, to lepiej dla nas samych.
Poczta Polska ma nasze dane, nawet wie kto co zamawia i po co, więc pytam po jaką cholere ten cyrk z wyborami???
g
g 24.04.2020, 08:23
cytuję-"Wybory mają w Maju być i kropka"-tak powiedziałeś a,reszta ma słuchać ,lecz się na nogi,bo na głowę już za późno....." ,..cytuję.. "To moje i wasze prawo, a że są w innej formie, to lepiej dla nas samych."...tak ,ale sposób w jaki to zmieniono nie jest zgodny z prawem. Konstytucja zabrania zmian ordynacji wyborczej 6 miesięcy przed wyborami,poza tym wybory mają być POWSZECHNE
RÓWNE
BEZPOŚREDNIE
TAJNE…
no i kolejny raz zacytuję twoje wypociny,."Poczta Polska ma nasze dane, nawet wie kto co zamawia i po co, więc pytam po jaką cholere ten cyrk z wyborami???, odpowiadam -chcesz przekazać komuś swoje dane nic mi do tego,ale nie narzucaj innym to samo-bo to już jest przemoc-działanie bezprawne
nil
nil 23.04.2020, 23:54
bo platforma przegrywa
Bartek
Bartek 23.04.2020, 19:11
Kolejna szczujnia przeciw Państwu polskiemu. Najlepiej wyaborcjonizujcie powiat, wygońcie resztę za granicę, reszcie dajcie grosze na dożycie, a powiat sam się zwinie.
?
? 23.04.2020, 18:02
Y**** wszystkich pisiorów.
Krętacze manipulacji i łamią prawo.
Straciliscie wyborcze partacze.
Stan pandemii pokazał którym politykom zależy na ludziach, ich zdrowiu i pracy a komu na ochronie swoich koryt i dojeniu wyborców. Łamacze konstytucji!
NIL
NIL 24.04.2020, 00:02
po piersze to nie jestem żadnym pisiorem tylko intelektualista w przeciwienstwie do ciebie kretynie i jesłi masz troszke rozumu to --zacznij sie drzeć-KONSTYTUCJA BO TYLKO WYBORY MAJOWE SĄ Z NIĄ ZGODNĄ
Marko
Marko 23.04.2020, 21:54
A całym prowodyrem, naczelnym hipokrytą i politycznym terrorystą jest pewien poseł zwany w Parlamencie - KURDUPLEM.
NIL
NIL 24.04.2020, 00:07
MOZNA MIEĆ TAK JAK TY OGRANICZONE HORYZONTY ,,,,,,TYKO PO CO SIĘ TYM CHWALIĆ?
Korynna
Korynna 23.04.2020, 17:55
W najbliższym czasie ustanowią, że w ramach ochrony danych zastrzeżone będzie rozmiar obuwia i numer kołnierzyka. U kobiet dodatkowo rozmiar biustonosza.
NIL
NIL 24.04.2020, 00:09
WOW.INTELEKT PORAŻA
Henryk Sławiński
Henryk Sławiński 23.04.2020, 17:49
Nie wyrażam zgody
Juzuś
Juzuś 23.04.2020, 20:47
Heniuś!
Na co nie wyrażasz zgody? Dostęp do danych nie stanowi żadnego problemu dla tych co mają w uzyskiwaniu jakiś interes. Nie dajmy się zwariować.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 23.04.2020, 17:48
Poczta chce danych - parafia też.
Maj to czas tak zwanych komunii świętych. Kilkuletnie dzieci przyjmują ten sakrament i przystępują po raz pierwszy do spowiedzi. W sieci pojawiła się lista grzechów, z których dzieci mają się spowiadać.
Między innymi w zestawie takie pytania do 9-latka: (wcześniej imię i nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców i adres - przed przystawieniem do spowiedzi)
- Czy brudziłem/am (zaśmiecałem) swoją wyobraźnie nieskromnymi pragnieniami i obrazami?
- Czy myślałem/am chętnie o sprawach nieczystych?
- Czy przysłuchiwałem/am się brzydkiej mowie?
- Czy patrzyłem/am na nieskromne rzeczy?
- Czy wykorzystywałem/am zdjęcia, filmy lub inne osoby do podniecania się?
- Czy robiłem coś bezwstydnego sam/a lub z kimś?
- Czy pragnąłem/am coś nieskromnego oglądać, słuchać lub czynić?
- Czy nie wyobrażałem sobie siebie lub innych osób w scenach pornograficznych?
++++++++++++
Materiał dla księdza pedofila sam się zarekomenduje.
Czy w tej szkole jest dziecięcy psycholog? – ale nie rekomendowany przez biskupa diecezjalnego.
nn
nn 23.04.2020, 20:59
Pisz pajacu na temat a nie mieszaj w każdym komentarzu kościoła bo to stało się już nudne..
Ul;ka
Ul;ka 24.04.2020, 16:31
Kościoła pajacu na przyszłość proszę wielką literą "K".
Jasne?
Isia
Isia 24.04.2020, 10:18
Przecie jest w temacie - takie dane też zbierają kościelni bezprawnie. Panu bogu zbędne jest do zbawienia.
przyszły wyborca???
przyszły wyborca??? 23.04.2020, 17:45
ktoś się z kimś na głowę zamienił,list sędziów popierających nie można było,chociaż to same nazwiska były,a tutaj pełne dane....zgroza.!!!!!

Pozostałe