Lewica za produkcją środków dezynfekcyjnych w Lubaniu

  • 30.03.2020, 15:44 (aktualizacja 30.03.2020, 17:30)
  • red.
Lewica za produkcją środków dezynfekcyjnych w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Rober Obaz poseł z Jeleniej Góry wystosował list do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, w którym domaga się natychmiastowej interwencji w sprawie produkcji środków dezynfekcyjnych przez fabrykę w Lubaniu. W tej sprawie została również złożona interpelacja przygotowana przez posłów Lewicy. Poniżej prezentujemy pełną i oryginalną treść listu.

Szanowni Panie Premierze,
Polska zmaga się z największym kryzysem pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego od lat. Wirus SARS covid-19 zainfekował na całym świecie ponad 723 tysiące osób. W Polsce zbliżamy się powoli do 2 tys. chorych a szczyt epidemii dopiero jest przed nami.

W tym trudnym dla nas wszystkich momencie niedopuszczalnym są braki w zakresie podstawowych środków ochrony takich jak płyny do dezynfekcji, maseczki czy rękawiczki ochronne. Chciałbym przypomnieć Panu Premierowi, że istnieją na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa, które już teraz mogą przystąpić do produkcji płynów do dezynfekcji. Taką firmą jest Dr Schumacher w Lubaniu. Przedsiębiorstwo to z 40 letnim doświadczeniem bez przeszkód produkuje płyn na potrzeby Niemiec. W Polsce natomiast jest to niemożliwe ze względu na akcyzę, którą objęty jest zanieczyszczony etanol będący składnikiem receptury do produkcji płynów dezynfekujących. Jej utrzymanie skutkuje tym, że produkcja tych płynów staje się dla przedsiębiorców nieopłacalna.

Nie ulega wątpliwości, że dla bezpieczeństwa nas wszystkich rząd powinien stosować takie procedury, które w tak trudnej sytuacji kryzysowej będą skutkować wydajną produkcją podstawowych środków jakimi są płyny do dezynfekcji. Wystarczy zwolnić takie przedsiębiorstwa z akcyzy na 3-4 miesiące by sytuacja w zakresie dostępności środków do dezynfekcji uległa poprawie. Tylko w przypadku jednego zakładu w Lubaniu mówimy o produkcji do 12 mln litrów środków dezynfekujących dziennie. Ten i wiele innych zakładów pracy nadal czeka na zielone światło ze strony rządu.

Z tego powodu żądam od Pana Premiera natychmiastowej interwencji, która umożliwi produkowanie tych prostych, ale niezbędnych w czasie epidemii środków.


Z poważaniem
Robert Obaz

red.

Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zenon Zarazek
Zenon Zarazek 05.04.2020, 01:55
Zaproponuję małą teorię spiskową, jest durna jak od SZUmachera do WARszafki, ale taka ma być bo im durniejsza tym fajniejsza jest, zatem:
Swego czasu po wielkim pożarze firmę dofinansował TUSK (jaki i gdzie jest każdy widzi). Dofinansował bo BEZrobocie w okolicy ogromne było a zakład rzesze ludzi zatrudniał i zatrudnia ogromne, a nie dlatego że firma NIEmiecka jest. Dofinansowanie lepszym było ROZwiązaniem niż wypłacanie tym rzeszom kuroniówy. RZont obecny wszystko czego dotykał TUSK jak zarażone trądem traktuje i dlatego milczy, z przyczyn alergiczno-IDologicznych. ZArządowi SZUmachera proponuję wysłać takie same listy do Włoch, Hiszpanii... wszędzie gdzie rządzi KORONAwirus. Ciekawość czy odpiszą, co odpiszą, kiedy odpiszą, może zadzwonią... Wszak towar nie tylko tirami ale wagonami wozić można co dużo taniej wychodzi. Bo gdyby wszyscy chcieli a nasz rzont kochany milczał to to milczenie niepoprawne będzie nie tylko politycznie. Brak poparcia politycznego nie takie rzeczy i nie w takich czasach utrącał. Informować o rozwoju tematu jak widać ma kto.
hebel
hebel 01.04.2020, 05:27
To milczenie władzy oznacza pogardę. Prosimy o jakąś odpowiedź. Brakuje odkazalników zwłaszcza w małym opakowaniu. Orlen zrywa obrażony współpracę bo podmioty sprzedawały dalej zamiast używać na miejscu. Paranojajakaś. A niech każdy kto może produkuje i sprzedaje nawet po regulowanych cenach. Ile tam może wyprodukować.
TrolKorpoSzu
TrolKorpoSzu 31.03.2020, 23:42
Czemu się upieramy przy etanolu? Czy nie możemy zastosować izopropanolu? Paruje wolniej, nie ma na niego akcyzy, zabija wirusy na śmierć skuteczniej niż etanol przecież a że ciut bardziej wysusza skórę? Ja ręce muszę dezynfekować po parę razy na zmianę już od kilkunastu lat i jakoś żyję.
wojak
wojak 31.03.2020, 20:02
Tak czytam i czytam te komentarze i sie zastanawiam w jakim kraju żyję ,skąd tylu ludzi jest z UBECKIM i postkomunistycznym myśleniem .Czy aby są to Polacy?
zulu
zulu 31.03.2020, 22:15
To są resortowe dzieci swoich resortowych i partyjnych rodziców,które uważają Polskę za swój folwark a mieszkańców za chłopów pańszczyżnianych.
Kot ???
Kot ??? 31.03.2020, 17:44
PiSzołomy - nie mylić z oszołomami.
jan
jan 31.03.2020, 20:04
/a ty kot to jestes czarny czy bury ,czy czerwony /?
hebel
hebel 01.04.2020, 05:28
Stawiam na tęczowego farbowanego lisa:)))
True News
True News 31.03.2020, 10:52
Jeśli rząd polski wyda pozwolenie na produkcję dezynfekcji na bazie skażonego etanolu, wszystkie produkty trafią na rynek Polski, a przede wszystkim na nasz region dolnośląski - do polskich szpitali, przychodni, instytucji państwowych. Takie działania należy wspierać medialnie, a nie potępiać, jak robi to liczna część czytelników...
Plewa
Plewa 31.03.2020, 11:45
Pisząc w ten sposób zostaniesz zhejtowny przez pisoskie trolle. Oni nie rozumieją, bo nie muszą, jak działa akcyza. Ktoś poniżej ładnie to wytłumaczył. Jak produkują na rynek niemiecki, etanol wjeżdża i wyjeżdża z Polski więc akcyza wychodzi na zero. W tej sytuacji chcąc produkować na rynek Polski etanol nie wyjeżdża za granicę i trzeba zapłacić akcyzę, co czyni produkcję nieopłacalną. Czytaj - będzie drożej niż na ORLENIE. Mają moce przerobowe i chcą robić to dla POLSKICH szpitali bo dla Niemieckich mogą to robić nie ponosząc kosztów akcyzy. Oj wy prawicowi nienawistnicy, raka dostaniecie z tej zazdrości
Melinda
Melinda 31.03.2020, 12:13
Przecież w tym PiS-ie poza prezesem nikt nie myśli. To jest narodowa wyrocznia...!
???????
??????? 31.03.2020, 10:47
Tereniu ludzie pracę tracą w Lubaniu , a ta wasza tarcza nie zabezpiecza dużych przedsiębiorstw i jest myśleniem oczu.
W Lubaniu są duże przedsiębiorstwa tzw strefy
Ajak6
Ajak6 31.03.2020, 09:45
Ty sobie lewaku możesz chcieć, było nie likwidować i prywatyzować zakładów pracy ty komunisto a nie teraz w d.. e wchodzić dla Niemca.
Tony
Tony 31.03.2020, 09:22
12mln litrow dziennie???? Ale bzdura!!!
Tak najlepiej jakby Rzad Polski dalej ladowal kase w niemiecki przemysl a dezynfekcja i tak pojedzie na zachod. Rzuca na szpital w Lubaniu palete dezynfekcji a miliony pojada na zachod wraz z kasą!!
A moze dajmy im jeszcze Polski spirytus bez akcyzy ten przejety od przemytnikow!!????
Jurek
Jurek 31.03.2020, 06:26
A z drugiej strony to czy ten zakład to nie jest czasem bomba z opóźnionym zapłonem? Czy pracownicy, którzy tam pracują są wyposażeni w jakieś środki ochrony przed zarażeniem się?
tobi
tobi 31.03.2020, 09:21
Pracownicy z Ukrainy są odporni na świrusa.
zwarciewnecie
zwarciewnecie 01.04.2020, 05:31
Stężenie alkoholu w oparach jest takie że wirusy spadają martwe na podłogę. Sprzątaczka jeździ taką maszyną i sprząta.
Realistka
Realistka 30.03.2020, 23:13
Taaa. ...z akcyzy nasz Rząd zwolni, firma wyprodukuje płyny, i wyśle je do Niemiec!!!! Buhahaha
Dyzio
Dyzio 31.03.2020, 12:15
Niby "Realistka" a taka durnowata - niemalże jak ten Kargul.
Szarak
Szarak 31.03.2020, 10:45
Proponuję zapoznać się z prawem celnym i jak naliczana jest akcyza. W przypadku produkcji dla Niemiec oczywiście opłata za surowiec jest naliczana. Ale przy wyeksportowaniu gotowego wyrobu opłata za ten komponent jest odliczana i producent w tym przypadku powinien wyjść na zero na akcyzie. Inaczej jest gdy sprowadza się surowiec a gotowe wyroby idą na rynek krajowy. Akcyza jest naliczana lecz nie ma eksportu więc nie ma możliwości odliczyć. O o to w tym chodzi.
Lucjan
Lucjan 31.03.2020, 11:36
Ciekawe czy ta informacja przebije się do zaślepionych zazdrością i nienawiścią trolli?
??
?? 31.03.2020, 07:46
Gdyby ktoś z naczelnych pisiołów siedział w zarządzie mieli by kontrakt na całą pl?
Mania
Mania 30.03.2020, 21:44
Tak jak spirt bez akcyzy to możemy produkować.Ciekawe czemu wcześniej o tym nie pomyśleli.Widocznie surowiec się kończy i liczą na darmochę.A pan poseł niech nie przesadza z tymi żądaniami, może koledzy z lewicy niech pomogą ,a nie tylko żądają
tobi
tobi 31.03.2020, 22:18
Niech pomogą przy układaniu towaru w markecie.
artek
artek 30.03.2020, 21:27
Tak? moze nich produkuje do Niemiec tam nie potrzeba ? czy tam jest towar innej jakosci albo produkcja tańsza i zysk lepszy. Nich wszyscy posiedza w domu 2 tygodnie to i te 12 mln produkcji dziennej nie bedzie potrzeba
Ewelka
Ewelka 30.03.2020, 21:01
Teraz wychodzą bokiem strategie typu "terapia szokowa" z lat 90-tych. Nie mamy swoich ani zakładów włókienniczych, które z dnia na dzień miały zdolność przestawić się na produkcję materiałów szpitalnych i szwalnie, które pracowały swego czasu pełną parą i BARDZO doświadczonych pracowników, których uczono by zapewnić bezpieczeństwo ludności w razie potrzeby. Na 3 i 4 zmiany pracowali, a tu raz! pierdyknęło, prywatyzacja, likwidacja, nie opłaca się, za kosztowne, "a sprowadzi się", a po co jak z Turcji mamy tkaniny. Teraz co? Mamy ludzi, mamy potrzeby ogromne i puste ówczesne manufaktury. Lubań i okolice, ogromne możliwości, moce ludzkie do pozazdroszczenia, chęci aż takie, byśmy mogli tę zarazę znieść przez może miesiące. Tak nam "gospodarkie" rozwaliło, że już nawet nie wiemy, czyśmy Polakami, czyśmy zagranicznikami, bo stajemy w obronie obczyzny. Czy my Polacy nie możemy mieć coś swojego, abyśmy nie musieli prosić, czy My lubanianie musimy być zawsze na czyimś dorobku, czy nie umiemy sobą zarządzać. Nie! My umiemy tylko biadolić, narzekać i mówić- NIE DA SIĘ. Czy tego nas uczyli nasi przodkowie, wątpię. Teraz jak do ściany jesteśmy przyciśnięci, to wołamy o wsparcie tą OBCOŚĆ. Obudźcie się i bierzcie nasze sprawy w swoje łapy i działajcie, tu, teraz na swoim.
hebel
hebel 01.04.2020, 05:34
A gdzie byś tyle żelu na spirycie sprzedał bez wirusa?
Sprzedaż poszła tak że kiedyś 50ml dziennie na cały lubań albo i na tydzień a teraz 50litrów za mało.
Jan
Jan 31.03.2020, 13:10
Mamy Nysę, Żuka,.. Stara, Jelcza, .. Tarpana, W-we, Syrenkę i Poloneza..
Robol
Robol 31.03.2020, 11:10
Dobry komentarz popieram.
Komuszek
Komuszek 31.03.2020, 10:21
... i za to wszystko odpowiada Kaczyński jako uczestnik okrągłego stołu - z Kiszczakiem wymieniał toasty....
Mm
Mm 30.03.2020, 20:36
Niemcy lobbują jak mogą by oskubać nas z pieniędzy. Jak są tacy super to niech produkują i sprzedają. Do czego im rząd?. Poza tym co wy plecieciecie? 12 mln litrów dziennie. To w trzy dni naprodukują płynu dla wszystkich Polaków? A resztą to chyba Bałtyk wypełnimy. A za to wg Niemców ma płacić rząd, czyli my.
Baśka
Baśka 30.03.2020, 20:09
Firma wyspecjalizowana nie może produkować środków dezynfekujących ale Orlen może. Wiadomo dlaczego został wybrany Orlen mimo, że nie jest firmą wyspecjalizowaną.
Załamana
Załamana 30.03.2020, 19:15
Dlaczego nikt tego dokładnie nie przeczytal?
12mln litrow ale miesięczne.
Dobowo 400tys litrów.
Z takimi przedstawicielami to my produkcji nie zrobimy bo nikt w to nie uwierzy.
Ciekawe czy prezesi autoryzowali tekst listu, wydaje mi sie ze nie.
A szkoda.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 30.03.2020, 18:42
Zaprawdę powiadam Wam - miejcie to Obywatelki i Obywatele na i w świadomości - jesteśmy dopiero przed prawdziwą pandemią. Dopiero nadchodzi!
Nie jest tak różowo jak to by z relacji oficjalnych czynników wynikało.
Obym był złym prorokiem ... Tylko że najczęściej nie jestem.
==============
Testy - testy - testy ....
jan
jan 30.03.2020, 18:29
LEWICA JUZ NARZADZIŁA W POLSCE od1945 do 1990 i CO ? A po 1990 tez rzadzili .Niech ta lewica nasza kochana zajmie się sobą ! Raz kochaja Rosjan a drugim razem pra na zachód .Tylko w propagandzie sa dobrzy .Nie przypominam sobie zeby w historii wspólczesnej jakieś panstwo pod rzadami lewicy błysnelo ,.wszedzie gdzie rządzili np.Grecja ,Wlochy czy Hiszpania robił sie bajzel ..!PROLETARIAT JUZ NA RZADZIŁ .
Smakosz nalewek
Smakosz nalewek 30.03.2020, 18:28
Ja się odkażam codziennie i też chcę likwidacji akcyzy od nalewek.W tak trudnych czasach trzeba się odkażać znacznie częściej niż zwykle.
Już nie wyrabiam na te nalewki.Panie premierze jak żyć?.
Boluś ze Szkolnej
Boluś ze Szkolnej 31.03.2020, 12:19
Koronowirusa odkaża spiryt z mydłem... Jak ty to robisz?

Pozostałe