Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Małe firmy w Małym ZUS

Do końca stycznia tylko na Dolnym Śląsku ponad 11 tysięcy przedsiębiorców złożyło wniosek o preferencyjne składki w tym 5059 we Wrocławiu, 3803 w Wałbrzychu i 2155 w Legnicy. W całym kraju z ulgi Mały ZUS korzysta już ponad 203 tys. osób. Tylko od początku lutego do "małego ZUS+" zgłosiło się ponad 35 tys. przedsiębiorców.
Małe firmy w Małym ZUS

1 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. Według szacunków z nowej formuły programu może skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców.

ZUS będzie rozpatrywał wnioski złożone także przed 1 lutym

- To nie jest ulga osób, które dopiero założyły swoją działalność. Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z innych ułatwień w postaci 6-miesięcznej ulgi na start, a następnie dwóch lat preferencyjnych składek opłacanych od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia – mówi Iwona Kowalska – Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wszystkie te ulgi są dobrowolne, czyli właściciel firmy może, ale nie musi z nich skorzystać – dodaje.

Jak podkreśla rzeczniczka, od lutego w „małym ZUS plus” zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł).

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego zawiera on dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach.

Jak można zgłosić się do „małego ZUS”?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Pozostałe warunki do „małego ZUS” – bez zmian

Od 1 lutego „mały ZUS” jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni. Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

„Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata). Z „małego ZUS” można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie biznes.gov.pl oraz www.zus.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przedsiebiorca 15.02.2020 16:54
Heheh powinien być liczony dochód. A nie przychód masakra

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
asrtrosfera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: "Dziś pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się demonstracja kobiet, które protestowały przeciwko masowej migracji i indolencji polskiego rządu w dobie kryzysu migracyjnego. Była to swoista reakcja na śmierć młodej kobiety z Torunia, brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez wenezuelskiego migranta. „To mogła być każda z nas. Dlatego apelujemy do rządu: NIE chcemy ŻADNYCH imigrantów, ani tych nielegalnych, ani legalnych” - skandowały kobiety przezd KPRM. Przyniosły też ze sobą białe róże." https://wpolityce.pl/polityka/734012-protest-bialych-roz-kobiety-przeciw-imigracji-przed-kprmData dodania komentarza: 2.07.2025, 21:26Źródło komentarza: Od 7 lipca kontrole także po polskiej stronie. Mieszkańcy pogranicza obawiają się paraliżuAutor komentarza: Śmiechu warteTreść komentarza: Pomału chyba przygotowują się ze szkoły zrobić kolejną remizę, kiedy już nazwa jest Floriana. Czy to pomysł naszego Mojżesza 🤣Data dodania komentarza: 2.07.2025, 19:48Źródło komentarza: Święty Florian patronem szkoły. Doniosła chwila w RadostowieAutor komentarza: Ja tylko tak:Treść komentarza: Historyk to brzmi dumnie. Karol Nawrocki vel Tadeusz Batyr , pytany w Końskich nie wiedział, w którym roku koronowano Króla Polskiego ( a obchodzimy właśnie 1000. tego rocznicę) , Bolesława Chrobrego? Myli się też o ponad 50 lat, pytany o datę utworzenia Stanów Zjednoczonych? To jego 300 lat, o współpracy Polski z USA, to straszna beka. Nie wie ów historyk , że stosunki z tym państwem Polska nawiązała dopiero w 1919 roku? Skąd mu się wzięły więc te 300 lat dobrych stosunków, miedzy Polską a USA? Więcej wie o światku przestępczym Trójmiasta, niż o historii Polski. I to (podkreślam) dr nauk historycznych, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej? Nauki pobierane na ringu, czy na siłowni, dają dziś o sobie znać. O czym on będzie rozmawiał jako prezydent Rzeczypospolitej, z wielkimi tego świata? O mafiosie Nikodemie Skotarczaku? Panie elekcie, czas na powtórkę historii Polski. Bo będziesz sam ją odtąd tworzył. Z taką wiedzą?Data dodania komentarza: 2.07.2025, 18:09Źródło komentarza: Sąd Najwyższy: wybory prezydenckie są ważne. Karol Nawrocki zostanie prezydentemAutor komentarza: kajTreść komentarza: Brawo panowie powodzenia i zdrowia Zycze.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 17:44Źródło komentarza: Zadymienie w hotelu w USA. Strażak z Lubania w akcji razem z kolegami z Polski
ReklamaPowiat Lubań
Reklama