Ostatnia batalia o przedszkole?

  • 27.01.2020, 15:25 (aktualizacja 27.01.2020, 15:43)
  • red.
Ostatnia batalia o przedszkole?

Podziel się:

Oceń:

Już dziś zapraszamy do śledzenia jutrzejszego posiedzenia Rady Miasta Lubań. Rodzice sprzeciwiający się przeniesieniu Przedszkola Miejskiego nr 1 z Kamiennej Góry na Księginki poprosili przewodniczącego Rady Miasta o możliwość zabrania głosu w trakcie sesji. Pewnym jest, że czeka nas gorąca dyskusja.

Walka rodziców o zmianę decyzji magistratu toczy się od kilku miesięcy. Podczas jutrzejszej sesji miejscy radni zdecydują o dalszym losie przedszkola. Magistrat skłania się do przeniesienia placówki na Księginki, popierając to kilkoma argumentami. Pierwszy to fakt, że budynek nie spełnia zaleceń przeciwpożarowych, te miały być wykonane do 30 września 2020r. Drugi - rejon Kamiennej Góry ma wystarczające zagęszczenie przedszkoli, czego nie można powiedzieć o Księginkach. Trzeci - pełne zagospodarowanie budynku Szkoły Podstawowej nr 3 na Księginkach, który nie jest w pełni wykorzystywany.

Jest jeszcze aspekt finansowy decyzji. Magistrat po prostu nie ma pieniędzy potrzebnych na remont budynku. Problem w tym, że nie wiadomo o jakich dokładnie kwotach jest mowa, bowiem rozbieżność w podawanych kosztach waha się od 2,2 do 4,7 mln zł. Więcej przeczytacie o tym TUTAJ.

Dodatkowo magistrat obawia się, że remont budynku objętego ochroną konserwatorską będzie przysłowiową „studnią bez dna”.

Argumenty rodziców to problemy z parkowaniem w nowej lokalizacji, brak stołówki, odległość od centrum miasta czy w końcu sąsiedztwo ze szkołą podstawową, gdzie co 45 minut jest przerwa z dzwonkiem, który będzie skutecznie budził dzieci w trakcie południowej drzemki.

Wszystkie argumenty za i przeciw usłyszymy w trakcie transmisji z jutrzejszej sesji, którą znajdziecie na stronach eLuban.pl na pięć minut przed 9. Rodziców w ich walce o utrzymanie PM nr 1 w obecnej lokalizacji wspierają radni z Klubu Nowy Lubań.

Jednym z punktów poprzedzających dyskusję na temat przedszkola ma być informacja z działalności lubańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w roku 2019.

red.

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jo
Jo 29.01.2020, 16:27
Skoro rzad stawia na młodych ,to trzeba powiadomic Jarosława ,ze jego Sztandary chca wywalic z przedszkola . 😲😲😲
Obserwator.
Obserwator. 29.01.2020, 06:39
Jak wybraliście,tak teraz macie.
Lubaniak
Lubaniak 28.01.2020, 18:29
Na remont przedszkola kasy nie było,ale na remont tego budynku dla biurokratów z LPWiK forsa się znajdzie.Czyżby z podwyżki cen wody?.
Pytanie do władz miasta,kto sfinansuje remont tego budynku?. Główny argument władzy miejskiej był że nie ma pieniędzy na remont,a teraz się znajdzie?.
wamp
wamp 28.01.2020, 14:17
Kamienna Góra i okolice wybrali sobie radną,która ich dziś sprzedała
ewa
ewa 28.01.2020, 14:06
Skandal.Ponoć wodociągi je przejeły.Juz remontu nie trzeba?A zachowanie przewodniczącego rady dziś było skandaliczne
Przedszkolanka
Przedszkolanka 28.01.2020, 12:33
Podczas sesji Rady w sprawie przedszkola Jego Bezradność tak zwany Ojciec Miasta wypalił w swojej homilii że "lewa" część radnych czyni jakiż "jarmark". Wasza Bezradność!
Jarmark to już od jakiegoś czasu tworzy sam pan Burmistrz swoim stylem i sposobem tak zwanego rządzenia. Tfu! Swojego uprawiania nierządu.
KORBA102
KORBA102 28.01.2020, 06:33
Czy polactwo nie rozumie ,ze ten budynek ma juz inne przeznaczenie , tu noe ma wplywu nokt z polactwa
Zaprzanstwo rzadzi w polsce pokolenie z akcji wisla itp
Polaj to narzedzie w rekavh volksdeutsche , kolaborantow itp nazywanych rzadem Cieciej
Arek-ciężarek
Arek-ciężarek 27.01.2020, 23:20
1.Kasiora za Winde do ścisłej podziałki($).
2.Ustawiony przetarg na Nowego Nabywce ($)
3. Wszelka pomoc i przywileje na renowacje - w Prywatnym czymś,a znając bezczelność i arogancje bedzie to Przedszkole (tylko jak już wszystko ucichnie,.)
Przedszkolak ;-)
Przedszkolak ;-) 27.01.2020, 22:53
Ale Lubań to metropolia i w korkach godzine trzeba stać aby się przebić przez miasto. A pod market to najlepiej pod samymi drzwiami zaparkować bo daleko trzeba isc z zakupami. W duzym mieście taka odleglosc to jest bliziutko i na miejscu. Trochę spaceru dla zdrowotnosci. Emeryci dziadkowie i babcie tez zyskaja na poruszaniu. Do kościoła do biegiem....
Ojciec
Ojciec 30.01.2020, 17:42
Do Przedszkolak: Po pierwsze, miasta Lubań proszę nie porównywać do dużego miasta bo jest to mieścina z której większość UCIEKA! Po drugie, o jakim spacerze i zdrowiu mówisz? Spacer przez Ksieginki? gdzie 85 % mieszkańców tamtejszej dzielnicy jako paliwa używa plastiku i odzieży z kontenerów nazywasz spacerem po zdrowie???. Ogarnij się i przestań słuchać Pana Burmistrza.
Przedszkolanka
Przedszkolanka 28.01.2020, 08:10
Lubań to mała mieścina z pięknymi budynkami, które są wykupowane przez wybrańców z kasą! Ten budynek to może i dla ciebie patrząc jaki brzydki komentarz zostawiłeś przedszkolaku!
Przedszkolak ;-)
Przedszkolak ;-) 28.01.2020, 14:50
Brzydki? Ale prawdziwy. Wszędzie byśmy pojechali samochodem. Nawet do kasy z marketu. Spacer dobrze zrobi dla ludzi. Do lekarza będziemy mniej chodzic. Praktycznie gdzie idziemy to jedziemy autem. Taka jest rzeczywistość "przedszkolanka" jesli kłamię to proszę odpisz. :-)
Przedszkolanka
Przedszkolanka 29.01.2020, 11:56
Chodzę wszędzie piechotą a w lecie jeżdżę rowerem...więc nie lubię uogólnień tego typu. Mogłeś napisać większości albo niektórzy ale nie najłatwiej wszystkim przypisać lenistwo, wygodnictwo!
P.s
Nie mam samochodu i nie będę miała...i mam taki tryb życia, że mogę sobie doczłapać sama do lekarza czy do sklepu...co będzie za kilka lat nie wiem...jutro pomyślę! ;)
Ooo
Ooo 28.01.2020, 20:43
Przedszkolak zasówaj z małym dzieckiem o 5 rano jeszcze zimą na drugi koniec miasta. Pomyśl zanim coś napiszesz
Lubaniak
Lubaniak 27.01.2020, 22:27
Ciekawe kto już łapę trzyma na tym budynku....i kto na nim pieniądze zarobi. Nie o przedszkole tu chodzi a o budynek i najlepszą lokalizację w mieście. Gdzie są najdroższe mieszkania w Lubaniu? Oczywiście że na Kamiennej Górze
...
... 28.01.2020, 08:12
Przecież wiadomo kto.....!
Hello
Hello 27.01.2020, 22:04
Jak to co. Kupiec juz jest. Powiekszy włościa o kolejną willę
mieszkanka
mieszkanka 27.01.2020, 20:38
Tyle pieniędzy przeznaczacie na nikomu nie potrzebny dom solny i podziemne korytarze na kamiennej a na przedszkole nie ma, ...
Były przedszkolak
Były przedszkolak 28.01.2020, 22:07
masz rację, na głupoty są pieniądze, prędzej więzienia pobudują bo duże prawdopodobieństwo jest, że tam trafią a do przedszkola już nie
Nikita
Nikita 27.01.2020, 19:35
Sprzedaż budynku przedszkola nr 1 i wymysły dotyczace jego funkcjonalnosci to zwykle zamydlenie oczu rodzicom. A już tlumaczenie że na Księginkach nie ma przedszkola to juz totalna głupota. Księginki zamieszkuje wieksza częsc starzych osób mlodzi wolą zawiezc dzieci do przedszkoli w miescie bo jest im po drodze do pracy.Szkoła nie jest funkcjonalna nie dziwi mnie to skoro rodzice z Ksieginek zawożą swoje dzieci do szkoły w Koscielniku .Ba nawet autobus jedzie już z dziecmi z miasta,zatrzymuje sie i zbiera dzieci z Ksieginek do szkoly w Koscielniku. Budynek szkoly na Ksieginkach nadaje sie idealnie na zaklad opiekunczo- leczniczy dla osób starzych idealna infrastruktura w poblizu koscioł.Rodzice nie pozwólcie na sprzedaż tak pieknego budynku przedzkola nr1. Naglosnijcie to w mediach typu:Uwaga Sprawa dla reportera,Expres Reporterów..niech cały kraj sie dowie.
Marian Śliwa
Marian Śliwa 27.01.2020, 21:22
Musi sprzedać bo burmistrz nie ma pieniędzy, a tak kasa z nieruchomości będzie, a dzieciaczki woźcie sobie na drugi koniec! Albo do prywatnych za tysiaka na miesiąc. Pozdro dla roboli z fabryk.
Elektor
Elektor 27.01.2020, 19:26
Muszę zmartwić rzeczników utrzymania przedszkola w dotychczasowej lokalizacji. Niestety - nie ma żadnych poważnych czyli zasadniczych argumentów, które by przemawiały za utrzymaniem tego obiektu jako przedszkola. Wymysły zwolenników stagnacji nie stanowią żadnych które by przeważały zamiar przeniesienia na Księginki.
Jeżeli by władza się ugięła pod takim naporem - top dopiero by wykazała swoją słabość i niekompetencje.
Mmarek
Mmarek 27.01.2020, 18:40
Przez szereg lat budynek nie spełniał zaleceń przeciwpożarowych. Pamiętam czasy kiedy moje dzieci i również Pana Burmistrza tam uczęszczały i nikomu z magistratu wtedy nie to nie przeszkadzało. Dlaczego nagle teraz to jest argument? Nie popieram również łatwego pozbywania się majątku miasta bo nie stać nas remonty. Idąc tym tropem niedługo zostanie zlikwidowany dom kultury, kino itd.
Pozdrawiam.
Majster
Majster 27.01.2020, 19:28
Po prostu normy bezpieczeństwa i inne uległy zmianie - kryteria wzrosły i nikt nie zaryzykuje utrzymywania tego stanu kosztem zagrożenia bezpieczeństwa - szczególnie dzieci a zatem osób nieporadnych.
Krzysiek
Krzysiek 27.01.2020, 18:14
A czy studnią bez dna nie jest stodoła przy sądzie? To jest dopiero topienie pieniędzy.
MalaMi
MalaMi 27.01.2020, 18:09
Niestety losy przedszkola sa przesadzone. Garstka rodzicow nic nie osiagnie, zwlaszcza, ze czesc juz pogodzila sie z tym, ze w tym miejscu przedszkola nie bedzie i zapisala dzieci gdzie indziej.
Gardner
Gardner 27.01.2020, 17:13
Nie wiem kto zrobił ten film, ale mi się podoba.
https://www.youtube.com/watch?…
Miro
Miro 29.01.2020, 12:25
Lesiu!
Bufon asystent był niezbędny albowiem Jego Wielebność jest upośledzony czyli ograniczony brakiem prawa jazdy. Jak miał się przemieszczać z posiedzenia na posiedzenie? Autobusem czy może taksówkami z postoju TAXI?
xyz
xyz 28.01.2020, 13:53
Proszę cie...najbardziej stronniczy filmik jaki widziałem...Leszek poszalał...szczególnie z basenem... nie wspomniał o poprzednikach...dlaczegóż...?? bo Konrad go żywił tyle lat...??? żenada... Z Benkiem skręcili propagandę mierną i tyle... szwenda się co dnia po piwko do aldiego bo tam najtaniej... nie słyszałem by gdzieś pracował od lat... żenada jak sie patrzy...
Falkon
Falkon 29.01.2020, 12:26
Tylko, że poprzednicy nie obiecywali reaktywacji basenu i nie mieli w zapędach wyprzedaży majątku z zasobów miasta.
Ciężko pracujący
Ciężko pracujący 27.01.2020, 21:38
Pan ze Społecznego Komitetu Obrony Bezrobotnych - "PRZED PRACĄ". Bo czy w Lubaniu jest bezrobocie? Nie pracuje ten co nie chce pracować, więc jaki sen ma istnienie tego całego "Komitetu"
Bellona
Bellona 29.01.2020, 12:28
Skoro jest komitet, to są i bezrobotni - a skoro są - to prezes musi być też bezrobotny - jasne? Nie mogą komitetu tworzyć osoby pracujące bo byłby to wówczas komitet pracujących. Jasne?
Drt
Drt 27.01.2020, 16:19
Taczki weźcie i pod urząd zróbcie porządek z tą obecną ekipą
samuraj