Zapłacimy więcej za bilety Kolei Dolnośląskich

  • 18.12.2019, 15:02
  • Red.
Zapłacimy więcej za bilety Kolei Dolnośląskich

Podziel się:

Oceń:

W tym tygodniu, wraz z rozkładem jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich zmieniły się również ceny biletów. Za przejazd pociągiem zapłacimy więcej. Jak informuje KD, ceny zostały dostosowane do tych obowiązujących w spółce Przewozy Regionalne.

Od 15 grudnia zmienił się rozkład jazdy pociągów obowiązujący w Kolejach Dolnośląskich. Wczoraj na skrzynkę e-mail redakcji eLuban.pl wpłynęła wiadomość od Czytelnika, który informuje, że wraz z rozkładem jazdy zmieniły się również ceny biletów, o czym nie wszyscy podróżni wiedzieli.

Droga Redakcjo. W pociągach KD, przy okazji zmiany rozkładu jazdy zmienił się także cennik biletów. Niektórych podróżnych może to zaskoczyć, bo przewoźnik o tym nie poinformował. Nawet na stronie KD trzeba się natrudzić, żeby znaleźć obecnie obowiązujące ceny biletów. Bilet normalny na trasie Lubań - Wrocław kosztuje teraz około 2 złotych więcej. Podobno podwyżki cen najbardziej odczuwalne są dla posiadaczy biletów miesięcznych Pozdrawiam, Michał - pisze nasz Czytelnik. 

Temat postanowiliśmy sprawdzić. Okazuje się, że Koleje Dolnośląskie informowały jednak podróżnych o zmianie cen, a informacja ta zawarta jest w „Regulaminie przewozu osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A. (RP-KD)”, „Taryfie przewozowej osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A. (TP-KD)”, „Cenniku – Wykazie opłat za przewóz osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A.” oraz regulaminy ofert KD. Ze wszystkimi zmianami można zapoznać się na stronie Koleje Dolnośląskie. Mimo to pasażerowie zarzucają przewoźnikowi, że informacja nie była tak szeroko rozpowszechniona, jak informacja o zmianie rozkładu jazdy. 

- Jechałam wczoraj z Wrocławia do Zgorzelca i zdziwiłam się, że cena biletyu jest wyższa niż zazwyczaj płaciłam. O zmianie rozkładu jazdy wiedziałam, ale o zmianie cennika już nie. Zaskoczyłam się dopiero przy kasie, gdzie pani poinformowała mnie, że faktycznie nastąpiła zmiana w cenniku. Co poradzić, wszystko drożeje - mówi nam nasza Czytelniczka. 

Koleje Dolnośląskie bronią się, że ceny biletów za korzystanie z usług przewoźnika nie zmieniały się od wielu lat, a obecnie mają być jedynie zbieżne z tymi, które wprowadziły w całym kraju Przewozy Regionalne. 

 Przede wszystkim chcę poinformować wszystkich podróżnych, że nie jest to podwyżka cen a korekta. Pomimo obserwowanej w ostatnich latach inflacji i corocznego wzrostu kosztów realizacji przewozów, stawki opłat za bilety jednorazowe nie były poddane korekcie od 1 stycznia 2013 roku, a w przypadku biletów okresowych – od 21 sierpnia 2018 roku. Korekta związana jest ze wzrostem kosztów utrzymania taboru i w przypadku taryfy podstawowej stawki wprowadzone przez KD są zbieżne z tymi, które wprowadziły w całym kraju Przewozy Regionalne. Gdyby ceny biletów były związane z realnymi cenami rynkowymi byłyby dużo droższe - mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich. 

Aktualną cenę biletu w Kolejach Dolnośląskich można obliczyć korzystając z Wykazu opłat za przewóz osób rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A.

Red.

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

A
A 18.12.2019, 23:02
Skoro są podwyżki biletów to ja oczekuje żeby na święta czy inne dłuższe wolne było więcej pociągów, albo aby byly dłuższe, a nie jak zawsze zapchany pociąg studentami. To jest nienormalne, ze ludzie z pierwszej stacji na spokojnie wejdą do pociągu, a na kolejnych stacjach już czekający na pociąg nie mają miejsca, a to jest jedyny pociąg w ciagu dnia! Taka sytuacja powtarza się zawsze na święta, czy inne takie. Koleje dobrze zdają sobie sprawę z tego, ze tak sie dzieje, a co roku nic z tym nie robi! I jeszcze mamy płacić więcej za jechanie kilka godzin na stojąco w ścisku nie dziękuję! W inne pociągu pol regio sa długie w cholere, co prawda niektóre są stare i zimno w nich jak w cholere, ale bynajmniej kazdy jedzie
Kasta
Kasta 23.12.2019, 12:19
Kd to spółka prywatna - nie chcesz to nie jezdzij ich pociągami. Nikt Cię nie zmusza :)
Wąż
Wąż 23.12.2019, 14:48
Haha prywatna serio? 100 proc udziałów w niej posiada Urząd Marszałkowski
T.
T. 18.12.2019, 18:01
Od kiedy to KD ma cokolwiek wspólnego z Polregio, czy jak to się tam teraz nazywa - dwie niezależne spółki, a wręcz konkurencyjne spółki. Druga sprawa to przyczyna podwyżek - główną przyczyną jest opłata dworcowa, którą wprowadza PKP PLK, a KD chce się w tej sprawie procesować z nimi. To trochę tak wygląda jakby wprowadzali podwyżki, bo już wiedza że przegrają...
Info
Info 18.12.2019, 20:44
Sprawa akurat bardzo prosta. Jeżeli KD chce aby Regio honorowało ich bilety (ważne przy zmianach przewoźnika) musi mieć zbliżone ceny do tych z Regio. Konkurencją dla Siebie nie są bo poszczególne linie prawie w całości należą do danych przewoźnikow. Inna sprawa że ceny dawno nie były zmieniane a popyt jest za duży na posiadany stan maszyn.
Gracjan
Gracjan 18.12.2019, 16:39
Sprawa jest oczywista - zaczniemy płacić za wszystko coraz więcej. Nie łudźcie się klakierzy PiS-landii z pustego to i Salomon. Proroczo rzekł był swego czasu minister Vincent Rostowski - nie ma pieniędzy na te ich fanaberie i przyszedł czas że na kredyt już się nie da a Rada Polityki Pieniężnej nie pozwoli drukować banknotów na 500+ i inne kiełbasy wyborcze. Jeszcze nam się te rządy PiS-dzielcow czkawką odbiją i niech wnuki już zaczynają gromadzić swoje zasoby. Trzeba będzie spłacać wybryki tych co wylądują na Powązkach w alei zasłużonych. Tylko że oni zdążą na czas swoich rządów zaopatrzyć swoje spiżarnie w konfitury i inne dobra.
Becia
Becia 18.12.2019, 21:28
Problem jednak w tym, że Ty chcesz zarabiać więcej to twój pracodawca podwyższa ceny produktów. Za energię dawno byśmy więcej płacili, ale rząd tuska by przerypał wybory w mig. Za utrzymanie wszelkiej maści trakcji, torów, dworców, nowe technologie dla choćby niepełnosprawnych itp, itd płaci w wersji końcowej pasażer, klient, konsument. Sorry ale tusek tek zrobił korektę VAT i nikt mu uwagi nie zwrócił. Siedzieliście jak truśki bez słowa. Podwyżka i tak nie jest duża. Nikt już za minimalną pensję nie chce w warunkach różnych pogodowych i technicznych pracować, więc i PLK zatrudnia za za tyle ile znajdzie chętnego do pracy. Zarabiamy więcej, więc koszty też wzrastają. Pani kasjerka w kasie sprzedając bilety musi mieć i wiedzę i umiejętności, odpowiada za cały kram i musi znosić "trudnych" pasażerów, więc też za to ma płacone, by być miła, uprzejma i nie zrazić się pasażerowi. Nie mieszaj tu polityki, bo byś przy tuskowym rządzeniu miał teraz z 1600 brutto, albo wypad za granicę, a rodzina i dzieci same set kilometrów od Ciebie. Skoro taki chojrak, to czemu nie umiesz zarobić na tyle, byś nie piał że bilety wzrosły o te 2 złote.
Batka
Batka 19.12.2019, 10:04
...Nie mieszaj tu polityki, bo byś przy tuskowym rządzeniu miał teraz z 1600 brutto, albo wypad za granicę
=============
No miałabym 1600 zl ale benzyna była po 3.80 a chleb po 1.60 zł
Adrian
Adrian 19.12.2019, 19:16
https://www.pb.pl/ceny-paliw-b…

Pozostałe