Prezydent Andrzej Duda odwiedził Kopalnię KWB Turów

  • 02.12.2019, 11:04
  • Red.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Kopalnię KWB Turów Kancelaria Prezydenta RP

Podziel się:

Oceń:

W minioną sobotę w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika. Swoją obecnością to wydarzenie zaszczycił również Prezydent RP Andrzej Duda, który odznaczył najbardziej zasłużonych w swojej pracy górników.

Do 4 grudnia górnicy z naszego regionu będą świętować "Barbórkę". W tym czasie odbędzie się wiele uroczystości, zabaw zakładowych czy wydarzeń sportowych. W sobotę, 30 listopada, w siedzibie Kopalni Węgla Brunatnego Turów odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odebrali odznaczenia najbardziej zasłużeni pracownicy kopalni. 

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie do pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Przede wszystkim dziękował im za ich pracę, które bywa trudna i wymagająca. Podkreślił znaczenie kopalni w bezpieczeństwie energetycznym Polski.

Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za to zaproszenie. Kiedy popatrzymy na dane statystyczne Państwa zakładu – można powiedzieć, kombinatu, a przede wszystkim kopalni – to widzimy, jak ogromne jest jej znaczenie dla Polski. Mówiliśmy dzisiaj: 72 lata tej kopalni, pracującej cały czas dla Polski. Tak, ale to tak naprawdę na tym terenie tradycja górnicza, która sięga znacznie wcześniej, zaczęła się gdzieś przed połową XVIII wieku i wprawdzie nie w takiej skali jak dzisiaj, ale trwała cały czas i rosła tutaj, na tych terenach. Rzeczywiście, te 72 lata temu ruszyła tutaj pełną parą kopalnia, która przez cały ten czas budowała potencjał energetyczny Polski, która przez ostatnie 30 lat w ogromnym stopniu buduje potencjał energetyczny wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ale przede wszystkim – co bardzo mocno chcę podkreślić – zapewnia nam nasze bezpieczeństwo energetyczne - mówił Prezydent RP Andrzej Duda. 

W swoim przemówieniu poruszył również kwestię zmian klimatycznych i rozwiązań, które czekają w najbliższym czasie. Prezydent mówił, że zmiany muszą nastąpić ale przede wszystkim z poszanowaniem pracy ludzi. 

Dzisiaj Państwa zakład, kopalnia i elektrownia zapewniają w ogromnym stopniu to bezpieczeństwo energetyczne dla Polski. Ogromnie za to jeszcze raz dziękuję i chcę podkreślić wagę tego wielkiego zadania i Państwa pracy w tym wszystkim i, tym samym, służby dla Rzeczypospolitej i nas wszystkich. Chcę powiedzieć, żebyście wykonywali swoją pracę spokojnie, a my będziemy inwestowali w miarę możliwości w badania, rozwój i poszukiwanie nowych technologii. Tak, aby to, nad czym Państwo pracujecie, mogło być wykorzystywane nadal i przez najbliższe dziesięciolecia z pożytkiem dla Rzeczypospolitej, także w jak największym stopniu chroniąc środowisko naturalne i klimat. To także oczywiście zmiany, które będziemy musieli wprowadzać w naszym przemyśle i w miksie energetycznym. Ale chcę bardzo mocno podkreślić coś, co jest naszym wielkim przesłaniem, i co chciałbym, żeby zostało dobrze zrozumiane. Mówiliśmy prawie rok temu w Katowicach, w grudniu 2018 roku, w czasie konferencji COP24 o tym, że wielkim przesłaniem rozsądnej ochrony klimatu na świecie i w takich państwach jak Polska – które mają swoje uwarunkowania, a także swój przemysłowy charakter budowany i odziedziczony po wcześniejszych dziesięcioleciach – niezwykle istotne jest przestrzeganie żelaznej zasady, którą nazwaliśmy just transition, czyli sprawiedliwej transformacji. Czyli: transformacji, ochrony przyrody, klimatu, ale w taki sposób, żeby to było bezpieczne dla  człowieka i bezpieczne dla rozwoju i funkcjonowania państwa. A państwo to także, a może przede wszystkim, mieszkający w nim ludzie. To pracownicy, zakłady pracy, to poziom życia, który chcemy, żeby był coraz wyższy. To wreszcie bezpieczeństwo, od energetycznego poczynając, kończąc na tym socjalnym. Aby praca była i żeby człowiek mógł godnie żyć - dodał prezydent. 

Całe przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w KWB Turów można przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta.

 

Wśród pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Turów odznaczeni zostali: 

za zasługi w działalności społecznej i związkowej

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Waldemar BOHONOS

Robert CEBULA

Janusz FLIS

Waldemar SZLESICKI

Bogdan SZYDŁOWSKI

za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ewa BRYLSKA

Iwona SKRZYPCZYK

za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Krzysztof BANASIK

Stanisław BEDNARZ

Jan BOJANOWSKI

Franciszek CHYŁA

Marek DOŁKOWSKI

Stanisław JANUSZ

Grzegorz KOZŁOWSKI

Piotr KOZŁOWSKI

Aleksander LESICKI

Andrzej MARCZYK

Marek MILEWSKI

Karol MISZCZYK

Tomasz PAWŁOWSKI

Marek WIEŻALIS

Robert ZIELONY

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Adam EJDYS

Krzysztof FRODYMA

Robert PIAŚNIK

Tomasz PLUTA

Łukasz REBIGER

Grzegorz WARISELA

Grażyna ZALEWSKA

MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Damian BĄK

Marcin SZEWCZYK

Red.

Zdjęcia (15)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hajer
Hajer 02.12.2019, 20:35
Jak by co niektórym zajrzeli do komórek i garaży i zapytali skąd to mają to by w biegu te orderyki oddali i poszli z podkulonym ogonem do domu a baba ino by się dorła stary żeś a głupi a puzniej to już by tlko zostalo fedrowanie w d.......ie a nie kopalni
wołciu
wołciu 02.12.2019, 15:32
Dzisiaj ceny węgla są niewysokie, mamy do czynienia z tym okresem zdarzającym się w dziejach gospodarki kiedy ceny węglowodanów są niskie z tym związane są także ceny węgla i w związku z tym niektórzy twierdzą, że nie opłaca się go wydobywać nie opłaca się też opalać nim elektrowni nie opłaca się też w ogóle go używać
Nikos
Nikos 02.12.2019, 14:20
... a się nadziękował ...!

Pozostałe