
Podziel się:
Oceń:
Budowę Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce ukończono 13 listopada 1974. Uważa się, że inspiracją dla architektów Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka faktycznie były statki kosmiczne, które w tamtych czasach coraz częściej pojawiały się w popkulturze. Możliwe, że chodziło po prostu o odcięcie architektoniczne budynku od krajobrazu i maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni pod budowę.
Od 1985 obserwatorium nosi imię Tadeusza Hołdysa, długoletniego kierownika obserwatorium. Konstrukcję dysków stanowi stalowa kratownica, oparta centralnie na betonowym fundamencie. W założeniu budynek miał zastąpić stare obserwatorium oraz stare schronisko z 1862, w związku ze złym stanem technicznym budynków i wzrostem ruchu turystycznego. Docelowo nie przewidziano jednak w nim funkcji noclegowych, lokalizując w obiekcie tylko obserwatorium i restaurację. Realizacja nowego budynku obserwatorium uzyskała wyróżnienie na Światowej Wystawie Architektury w Meksyku. Prowadzenie obserwacji w nowym budynku rozpoczęto 1 stycznia 1975.
Trzy talerze, górujące nad Karkonoszami są wyjątkowe i charakterystyczne. Jedni mogą je uwielbiać, drudzy nie lubić. Na pewno, nie można przejść obok budynku obojętnie. Trzeba dodać również, że obserwatorium jest solidne. Od 45 lat znosi kapryśną pogodę na Śnieżce.