Pierwszy rok już za nami

  • 26.08.2019, 11:39 (aktualizacja 26.08.2019, 11:51)
  • Powiat Lubań
Pierwszy rok już za nami Powiat Lubań

Podziel się:

Oceń:

Środowiskowy Dom Samopomocy w Smolniku obchodził pierwszą rocznicę otwarcia. Powiatowa placówka gościła osoby, które przez cały rok wspierały działalność domu.

Uroczyste spotkanie było okazją do podsumowania pierwszego roku pracy, który był pracowity i minął bardzo szybko. Był to czas ważny dla naszych uczestników, którzy systematycznie dołączali do grona osób korzystających z usług ośrodka.

- Podczas części oficjalnej wróciliśmy pamięcią do mile spędzonych chwil. Mimo krótkiego okresu funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku,  uczestnicy brali udział w wielu lokalnych imprezach i promowali ośrodek. Nawiązaliśmy współpracę z Biblioteką Publiczną w Leśnej oraz Ośrodkiem Kultury i Sportu w Leśnej, braliśmy udział w głośnym czytaniu, konkursach oraz zajęciach bibliotecznych – mówi Małgorzata Skorupska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku.

Uczestnicy zajęć, dwukrotnie reprezentowali ośrodek na Międzynarodowych Igrzyskach Osób Niepełnosprawnych w Lubaniu, organizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu. Brali także udział w Międzynarodowym Turnieju w Kręgle w Zgorzelcu, organizowanym przez Ośrodek Wsparcia w Zgorzelcu.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Smolniku organizowane były spotkania z osobami, które mają pasje i chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Odbyły się warsztaty gitarowo – rytmiczne, warsztaty pszczelarskie oraz spotkanie z  byłym  żołnierzem, który opowiedział o swoich doświadczeniach podczas misji w Syrii i Afganistanie.

Uczestnicy wraz z opiekunami udali się również na wycieczkę do Wielkiego Lasu Lubańskiego, gdzie na spotkaniu z leśniczym, mieli możliwość zdobycia wiedzy nt. codziennej pracy w lesie oraz problemach, które tam występują.

Jak sami podkreślają - ,,z wielką przyjemnością świętujemy urodziny naszych uczestników oraz wspólnie przygotowywane uroczystości związane z obchodami świąt”.

Kolejną częścią uroczystości było wystąpienie dwóch uczestniczek, które zaprezentowały wiersze, które same napisały. Były to utwory wyrażające odczucia związane z pobytem w naszym ośrodku.

Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w warsztatach, gdzie wspólnie wykonane zostały kartki upamiętniające pierwszą rocznice powstania Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku. Wszyscy goście złożyli swoje podpisy na wykonanych kartkach, które zostały wywieszone w gablocie.

Podsumowaniem uroczystości był poczęstunek, przygotowany przez uczestników ,,Domu Otwartego Serca”. Nie zabrakło również tortu i gromkiego „Sto lat…” na dalsze lata rozwoju i działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku.     

Pierwszy rok funkcjonowania to nowe doświadczenia, ale jak zapowiadają pracownicy – nie zwalniamy tempa i nadal będziemy dokładali wszelkich starań, aby nasz ośrodek był miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących naszej pomocy. W dalszym ciągu będziemy dążyli do zapewnienia domowej atmosfery, pełnej akceptacji i wrażliwości. Zależy nam, aby nasi uczestnicy osiągnęli optymalny poziom samodzielności oraz wzrost poczucia pewności siebie i własnej wartości.

- Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają każdego dnia. Dziękuję uczestnikom, za zaangażowanie i piękne prace, które ozdabiają nasz ośrodek. Całej załodze Środowiskowego Domu Samopomocy dziękuję za serce, które wkładają w pracę każdego dnia – podsumowuje Małgorzata Skorupska.

Powiat Lubań

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lubanianka
Lubanianka 27.08.2019, 23:44
Dobrze, ze takie miejsca powstaja. Sa potrzebne I na pewno poprawiaja czyjas sytuacje. Jeszcze dom pomocy spolecznej powinien byc - dla starszych, niedoleznych. Na to tez jest zapotrzebowanie.
Kultura osobista
Kultura osobista 27.08.2019, 11:03
Po co ten baran...lepiej się czujesz jak tak zwracasz się do człowieka?
obserwator
obserwator 27.08.2019, 10:44
Ale tych uczestników ŚDS to niewielu:( miało być więcej...
eetam
eetam 27.08.2019, 11:35
Przecież to tylko fragment zdjęcia, a nie wszyscy muszą chcieć być na zdjęciu. Zresztą, aż tak długo nie działają.
ktoś
ktoś 27.08.2019, 10:03
Popatrz dobrze baranie na zdjęcie
Kafka
Kafka 26.08.2019, 18:26
No a gdzie był miejscowy proboszcz zwany duszpasterzem. To środowisko już go nie interesuje?

Pozostałe