Finał powiatowych konkursów

  • 04.06.2019, 13:54 (aktualizacja 04.06.2019, 14:41)
  • Powiat Lubań
Finał powiatowych konkursów Powiat Lubań

Podziel się:

Oceń:

W ubiegłym tygodniu odbyła się 19. Gala Laureatów Konkursów Powiatowych i Regionalnych przeprowadzonych w tym roku szkolnym. Uczestniczyło w niej ponad 90 laureatów konkursów przedmiotowych, artystycznych i językowych, organizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacyjne.

Uroczystość przebiegała w dostojnej i przyjaznej atmosferze. Walery Czarnecki, starosta lubański gratulował laureatom konkursów i ich opiekunom oraz Dyrektorom Szkół, dziękując za efektywną współpracę i wspieranie działań na rzecz dzieci i uzdolnionej młodzieży Powiatu Lubańskiego. Niewątpliwą atrakcją tego popołudnia był także koncert w wykonaniu Przemysława Bereziuka, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga  w Lubaniu.

Na uroczystej Gali Laureatów wręczono nagrody 92 Laureatom 34 konkursów powiatowych, regionalnych i wojewódzkich oraz uhonorowano 110 dyrektorów i nauczycieli.

- Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym, w którym zauważamy, że osiągnęliście sukces. Bardzo się cieszę, że jest nas tu tak dużo. Ta ilość świadczy o tym, że mamy wspaniałych, zdolnych uczniów. Dlatego jeszcze raz bardzo Wam gratuluję wyników, które spowodowały, że znaleźliście się w grupie uczniów, wyróżnionych nagrodami. Dziękuję za Waszą obecność. Gratuluję również nauczycielom i Waszym rodzicom  - tymi słowami, Walery Czarnecki, starosta lubański zwrócił się do uczniów ze szkół oraz przedszkoli z całego powiatu.

Jak podsumowała dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lubaniu - Anna Adamska, w roku szkolnym 2018/2019 liczba rywalizujących w 34 konkursach wyniosła 3.434, w tym 98 przedszkolaków, 2472 uczniów szkół podstawowych, 685  gimnazjalistów, 179 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- Doceniam wielkie zaangażowanie 14 szkół - dyrektorów i nauczycieli – współorganizatorów konkursów powiatowych, często z udziałem środowisk lokalnych - powiedziała dyrektor Adamska. To dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i przedszkoli są fundatorami głównych nagród dla laureatów, które w tym roku są niezwykle cenne. Starosta Lubański ufundował nagrody dla laureatów konkursów dla szkół ponadgimnazjalnych, a Powiatowe Centrum Edukacyjne zakupiło statuetki oraz okolicznościowe albumy.

Nagrody Laureatom, a podziękowania, listy gratulacyjne i kwiaty dyrektorom i nauczycielom wręczyli: Walery Czarnecki, Starosta Lubański, Kazimierz Kiljan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lubańskiego oraz Anna Adamska, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lubaniu.

Ponadto podziękowania za aktywny udział w pracach powiatowych komisji konkursowych otrzymali: Krystyna Sławińska, Teresa Kraska, Kazimierz Kiljan oraz Leon Iwiński.

Warto też podkreślić, że 15 powiatowym konkursów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych organizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacyjne w tym roku szkolnym znalazło się w Wykazie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, a laureaci tych konkursów mają prawo do dodatkowych punktów, ważnych przy rekrutacji do wybranej szkoły średniej.

Aby w pełni podsumować rok szkolny, dyrektor Adamska wspomniała także o  realizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacyjne projektach unijnych. Jest to odpowiedzialne, trudne i bardzo pracochłonne zadanie, które PCE realizuje w imieniu Powiatu Lubańskiego na rzecz szkół i placówek oświatowych Powiatu.

W roku szkolnym 2018/2019 zakończono realizację 3 projektów o wartości łącznej prawie 2 mln zł.

Projekt „Regionalny system informacji edukacyjno - zawodowej południowo-zachodniego regionu województwa dolnośląskiego (REGSI)” skierowany był do 10 szkół z 3 powiatów. W ramach projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez doposażenie bazy dydaktycznej w 2 placówkach Powiatu Lubańskiego” PCE zakupiło sprzęt i wyposażenie do 12 pracowni w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym we Włosieniu i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubaniu. Także w imieniu Powiatu Lubańskiego jednostka zrealizowała projekt partnerski Zawodowy Dolny Śląsk, w ramach którego uczniowie 3 szkół technikum i szkół zawodowych uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Wrocławskiej i w stażach zawodowych w przedsiębiorstwach.

Aktualnie Powiatowe Centrum Edukacyjne realizuje 2 projekty za prawie 2 miliony złotych.

We współpracy z nauczycielami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej realizuje projekt unijny pt. „Praktyczni Powiatowi Profesjonaliści - zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów technikum poprzez organizację form praktycznego rozwoju zawodowego w powiecie lubańskim”. Uczniowie brali udział w odpłatnych stażach u pracodawców, obozach naukowych i językowych oraz wizytach zawodoznawczych. W ramach projektu zakupiono bogate wyposażenie pracowni informatycznej.

Wspólnie z nauczycielami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza PCE realizuje projekt pn. „Mickiewicz zawodowo”. Tu także uczniowie mają możliwość odbywania staży zawodowych, ale też biorą udział w kursie na prawo jazdy oraz wycieczkach na wyższą uczelnię. Ponadto najzdolniejsi w przedmiotach zawodowych otrzymują roczne stypendia naukowe. Szkoła zyskała nowoczesny sprzęt komputerowy wysokiej jakości. Aktywnie szkolą się nauczyciele przedmiotów zawodowych.

W mijającym roku szkolnym wspólnie z 3 szkołami kształcącymi zawodowo zespół pracowników PCE przygotował z sukcesem kolejny projekt „Zawodowo i praktycznie” na ponad 3 miliony zł., adresowany do uczniów technikum szkół średnich, którego realizacja rozpocznie się od września br.

W ramach powiatowego projektu edukacyjnego ROK DLA NIEPODLEGŁEJ wydano album prac fotograficznych „Nasza Niepodległa. Najciekawsze miejsca powiatu lubańskiego oczami młodzieży szkolnej”. Ten album jako dodatkową pamiątkę otrzymali Laureaci konkursów.

Szczegółowe podsumowanie działań w roku szkolnym 2018/2019 przygotowano i przedstawiono w biuletynie okolicznościowym „Po Co Edukacja?”, którą otrzymali wszyscy nauczyciele i dyrektorzy uczestniczący w Gali.

Korzystając z tej okazji, my również - składamy Laureatom konkursów i Rodzicom Uczniów serdeczne podziękowania za współpracę we wspieraniu ich zdolności. Gratulujemy, życząc wszystkim dalszych sukcesów  i wielu powodów do wspólnej radości.

Powiat Lubań

Zdjęcia (7)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe