Czy ksiądz może odmówić pogrzebu z katolickim obrzędem? Diecezja wyjaśnia

  • 24.05.2021, 15:36 (aktualizacja 24.05.2021, 16:05)
  • News4Media
Czy ksiądz może odmówić pogrzebu z katolickim obrzędem? Diecezja wyjaśnia iStock

Podziel się:

Oceń:

Matka chciała pochować syna, który zginął w wypadku komunikacyjnym. Według niej, dwaj księża odmówili jednak odprawienia katolickiego obrzędu, dlatego zmuszona była zorganizować pogrzeb świecki. Duchowni widzą tę sytuację nieco inaczej i przedstawiają swoje stanowisko. A my pytamy - czy przedstawiciele wspólnoty kościelnej mogą decydować o tym, komu „należy się” msza? Rzecznik diecezji odpowiada.

Zginął człowiek

Sytuacja miała miejsce w Milikowie k/ Bolesławca. Według relacji lokalnych portali, 38-letni mężczyzna zginął w wyniku wypadku. Jadąc motorowerem uderzył w przydrożny słup. Matka ofiary chciała pochować syna zgodnie z obrzędem katolickim, jednak dwie parafie, w których próbowała dopełnić formalności, rzekomo miały jej odmówić. Według relacji kobiety, księża tłumaczyli, że mężczyzna nie był im znany z uczestnictwa w mszach. Nie pamiętali go również z wizyt duszpasterskich.

Wierzący, niepraktykujący

Matka mężczyzny, który zginął w wypadku uważa, że to nie księża, a Bóg powinien osądzać i decydować. „Dopóki żyję, nie wybaczę tym księżom, Bóg powinien osądzać, nie oni." – czytamy na stronie bolec.info słowa kobiety. Tłumaczy również, że jej syn przyjął zarówno sakrament chrztu, jak i komunii oraz bierzmowania. Był osobą wierzącą, ale niepraktykującą.

Oświadczenie proboszcza

Inną perspektywę przedstawia w swoim oświadczeniu ksiądz Janusz Wilk, proboszcz parafii w Gościszowie. Tłumaczy, że sytuacja była wynikiem szeregu nieporozumień. Według duchownego najpierw w spisie brakowało danych tragicznie zmarłego, później rodzina napotkała kłopoty z dopełnieniem formalności, a kiedy już wszystko było ustalone, miał pojawić się problem z dostępnością księdza. Bliscy zmarłego zostali poproszeni o zmianę terminu, ale jak wskazuje proboszcz, odpowiedzieli, że to nie wchodzi w grę.

Jakie jest stanowisko diecezji?

W rozmowie telefonicznej ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik legnickiej diecezji wyjaśnił nam, że w rzeczonym przypadku nie doszło do odmowy katolickiego pochówku.
 – Nie są mi znane powody, dla których nie odbył się pogrzeb w parafii zmarłego na terenie Gierałtowa. Jednak tam, gdzie ostatecznie doszło do pogrzebu, czyli w Gościszowie, problemem okazały się błędy w komunikacji pomiędzy rodziną zmarłego, zakładem pogrzebowym i księdzem. Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, kiedy zakład pogrzebowy ustala szczegóły pogrzebu bez wcześniejszych ustaleń z administracją cmentarza. Ksiądz chciał pojawić się na pogrzebie, ale narzucono taki termin, który uniemożliwiał jego przybycie. Nie przychylono się do prośby duchownego, dlatego pogrzeb musiał odbyć się bez jego udziału – tłumaczył.

Czy ksiądz może odmówić katolickiego obrzędu?

Ksiądz Waldemar Wesołowski zaznacza, że są sytuacje, w których Kościół może pozbawić zmarłego prawa do katolickiego obrzędu:
- Pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: apostaci, heretycy i schizmatycy; osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych  – wymienia rzecznik legnickiej diecezji. Duchowny podkreśla przy tym, że parafia nie może w tej kwestii kierować się subiektywną opinią na podstawie aktywności wiernego lub innych przesłanek, które nie zawierają się w powyższych przypadkach.


 

News4Media

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kasssa
kasssa 25.05.2021, 09:05
nie znam przypadku jak czlek z czarnej mafii odmowil pochowku jak zobaczyl na stole stojaca koperte z kasiora
Fiskalizować usługi kościelne
Fiskalizować usługi kościelne 25.05.2021, 15:13
A ja znam, wziął kasę i się nie pojawił.
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 24.05.2021, 23:01
Ha! Skoro tak Wam w tej wypełnionej guanem po kopułę św.Piotra pełnej ogierów Stajni Augiasza dobrze - to dobrze Wam tak!! Alleluja i od przodu! Tak trzymać i nie popu szczać Wam do waszego katolickiego mleka!Ps. Bóg, religia, wiara, obrzędy, dogmy, liturgie, zakonne orgie, dziesiątki tysięcy wiejących chłodem nie tylko fizycznym kapiących złotem pustostanów, RM, TV-TRWAM, konkordat, - ludzie ludziom zgotowali ten Los...
Proboszcz
Proboszcz 24.05.2021, 18:33
Szkoda słów, odłączyć to od pępowiny Państwowych pieniędzy to będą posłuszni. Zobaczą jak się żyje!
Zryb
Zryb 24.05.2021, 17:58
Po śmierci *** nie rządzi. Ludzie są dalej zacofani wierzą w niebo i piekło po śmierci. Bez klechy też można pochowa'ć zmarłego. Wystarczy mistrz ceremonii,
Redemptor
Redemptor 24.05.2021, 17:50
Jak można wielebnym szamanom czynić zarzuty że w pełni władz nie tylko umysłowych oraz pełnym rozeznaniem odmawiają pochówku w sytuacji kiedy delikwent za życia z Kościołem czyli ich bogiem się nie utożsamiał? Brawo! Tak trzymać panowie kościelni - czas skończyć z tą obłudą, fałszem i hipokryzją. Chrzest jak doskonale wiadomo o niczym nie świadczy bo nakładają ten tak zwany sakrament na niczego nieświadomie dziecię - czyli tak naprawę tym samym kpią ze swojego boga, który nakazał: najpierw uwierz a później się ochrzcij.

Pozostałe