I Dolnośląskie Spotkania z Tradycją

  • 03.09.2020, 08:54 (aktualizacja 03.09.2020, 09:33)
  • Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu
I Dolnośląskie Spotkania z Tradycją

Podziel się:

Oceń:

Poczas jednodniowego konkursu śpiewacy, zespoły i muzykanci z terenu Dolnego Śląska zaprezentują wykonania sceniczne dotyczące tradycyjnego repertuaru pieśniowego związanego z obrzędowością doroczną i rodzinną oraz wykonywanego okazjonalnie, będacego częścią dziedzictwa kulturowego ekspatyriantów z Kresów i Podkarpacia, polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny oraz przesiedleńców z obecnych regionów kraju.

I Dolnośląskie Spotkania z Tradycją.

Konkurs tradycji muzycznych, które są dziedzictwem kultury Dolnego Śląska. Działające w regionie amatorskie zespoły folklorystyczne prezentują swoje autentyczne pieśni i muzykę, które pochodzą z przekazu ustnego pokolenia rodziców i dziadków. Uczestnikami spotkania są potomkowie polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny, ekspatriantów z Kresów oraz przesiedleńców z ziem położonych w obecnych granicach kraju. Przybywając na Dolny Śląsk po 1945 roku przenieśli ze sobą tradycje, które wspomagały powojenną integrację ludzi osiadłych w nowych miejscach.

Śpiewane wspólnie pieśni są do dziś bogactwem kultury regionu. Zachowały się w wielości wariantów i unikalnych, często bardzo dawnych formach. Kilka zespołów ma w swoim repertuarze najstarsze polskie pieśni , które trwają w żywym przekazie ustnym. Należą tu m.in. ballady, pieśni historyczne, rekruckie, ludowe kolędy oraz pieśni towarzyszące świętowaniu - czasowi Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dożynkom i weselom.

Wykonują je zespoły, które często wyróżniano wysokimi nagrodami na festiwalach ogólnopolskich i zagranicznych. W Nowogrodźcu usłyszymy także śpiewaków-solistów i wiejskie kapele grające muzykę na tradycyjnych instrumentach. Ze swym repertuarem przyjadą górale czadeccy i podhalańscy, śpiewacy wywodzący swe rody z Podola i Wołynia oraz innych krain, których często w granicach Polski już nie ma. Wśród wykonawców pojawią się też śpiewacy łemkowscy słynący z wokalnych maestrii. 

Spotkanie z ludowymi tradycjami będzie okazją do przyjrzenia się ich postaci w kształcie wolnym od przeinaczeń, stylizacji i biesiadnych deformacji. Zachowanie wierności przekazowi pokoleń będzie podstawą oceny konkursowej, obok wartości artystycznej wykonania i wybranego repertuaru.
W jury zasiądą specjaliści w zakresie antropologii kultury od lat związani z twórczością amatorskich zespołów folklorystycznych na Dolnym Śląsku.

W programie  oprócz prezentacji scenicznych zapraszamy na jarmark ceramiczny i pokaz garncarstwa. Zaprezentują się nasi lokalni przedsiębiorcy: Ceramika Millena, CERGOR Kazimierz Gorczyński,  TRYNI Anna Tryniszewska oraz Bio Garniec Joanna Gardulska .
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu zaprasza do sali Centrum Kultury "Muza" przy ulicy Lubańskiej od godziny 11.oo.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki dofinansowaniu ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe