Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 09:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I Dolnośląskie Spotkania z Tradycją

Poczas jednodniowego konkursu śpiewacy, zespoły i muzykanci z terenu Dolnego Śląska zaprezentują wykonania sceniczne dotyczące tradycyjnego repertuaru pieśniowego związanego z obrzędowością doroczną i rodzinną oraz wykonywanego okazjonalnie, będacego częścią dziedzictwa kulturowego ekspatyriantów z Kresów i Podkarpacia, polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny oraz przesiedleńców z obecnych regionów kraju.
I Dolnośląskie Spotkania z Tradycją

I Dolnośląskie Spotkania z Tradycją.

Konkurs tradycji muzycznych, które są dziedzictwem kultury Dolnego Śląska. Działające w regionie amatorskie zespoły folklorystyczne prezentują swoje autentyczne pieśni i muzykę, które pochodzą z przekazu ustnego pokolenia rodziców i dziadków. Uczestnikami spotkania są potomkowie polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny, ekspatriantów z Kresów oraz przesiedleńców z ziem położonych w obecnych granicach kraju. Przybywając na Dolny Śląsk po 1945 roku przenieśli ze sobą tradycje, które wspomagały powojenną integrację ludzi osiadłych w nowych miejscach.

Śpiewane wspólnie pieśni są do dziś bogactwem kultury regionu. Zachowały się w wielości wariantów i unikalnych, często bardzo dawnych formach. Kilka zespołów ma w swoim repertuarze najstarsze polskie pieśni , które trwają w żywym przekazie ustnym. Należą tu m.in. ballady, pieśni historyczne, rekruckie, ludowe kolędy oraz pieśni towarzyszące świętowaniu - czasowi Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dożynkom i weselom.

Wykonują je zespoły, które często wyróżniano wysokimi nagrodami na festiwalach ogólnopolskich i zagranicznych. W Nowogrodźcu usłyszymy także śpiewaków-solistów i wiejskie kapele grające muzykę na tradycyjnych instrumentach. Ze swym repertuarem przyjadą górale czadeccy i podhalańscy, śpiewacy wywodzący swe rody z Podola i Wołynia oraz innych krain, których często w granicach Polski już nie ma. Wśród wykonawców pojawią się też śpiewacy łemkowscy słynący z wokalnych maestrii. 

Spotkanie z ludowymi tradycjami będzie okazją do przyjrzenia się ich postaci w kształcie wolnym od przeinaczeń, stylizacji i biesiadnych deformacji. Zachowanie wierności przekazowi pokoleń będzie podstawą oceny konkursowej, obok wartości artystycznej wykonania i wybranego repertuaru.
W jury zasiądą specjaliści w zakresie antropologii kultury od lat związani z twórczością amatorskich zespołów folklorystycznych na Dolnym Śląsku.

W programie  oprócz prezentacji scenicznych zapraszamy na jarmark ceramiczny i pokaz garncarstwa. Zaprezentują się nasi lokalni przedsiębiorcy: Ceramika Millena, CERGOR Kazimierz Gorczyński,  TRYNI Anna Tryniszewska oraz Bio Garniec Joanna Gardulska .
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu zaprasza do sali Centrum Kultury "Muza" przy ulicy Lubańskiej od godziny 11.oo.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki dofinansowaniu ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xcv**Treść komentarza: Co oni kręcą. SIM to program ogólnopolski. W kraju mieszka ok. 2 mil. ludzi w domach komunalnych i socjalnych które nie nadają się do remontu a tym bardziej termomodernizacji wg standardów UE. Domy zostaną wyburzone a grunty pod nimi zazwyczaj bliżej centrów miast będą atrakcyjne dla inwestorów. Najwięcej takich domów w naszym regionie jest w Wałbrzychu i tam mówią jak jest i przygotowali się do tego z gruntami. Lubań natomiast kręci w przeciwieństwie do innych gdzie podają bez ogródek że *wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci czy seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego lub niechęć do zaciągania kredytu bankowego, przy czym wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym - obniżone lub z dopłatą* .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:30Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: XyzTreść komentarza: - Skończy się windowanie cen przez pseudo „dewelopera” naszego miasta - Jeżeli to będą mieszkania dla osób o stałym zatrudnieniu to popieram. - Lokalizacja bardzo słaba , ludzie żyły wypruwają , żeby postawić swój wymarzony dom zdała od bloków a tu bloki.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 06:24Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Najlepszy był "pan z drogówki " pan w jego przypadku to nadużycie tego słowa stał z suszarką koło stacji darkon na środku dwupasmówki suszył auta jadące w stronę Zgorzelca jak i w Stronę Lubania zasłaniając swoim wątłym ciałem znak drogowy .Data dodania komentarza: 20.04.2024, 05:24Źródło komentarza: Jutro policyjna akcja "Prędkość"Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
Reklama
Reklama