Bogata wystawa na 800-lecie Lubania

  • 20.05.2020, 12:14 (aktualizacja 20.05.2020, 14:01)
  • red.
Bogata wystawa na 800-lecie Lubania eLuban.pl Kalendarium pokazujące najważniejsze wydarzenia z historii miasta.

Podziel się:

Oceń:

Wydawać by się mogło, że pandemia pokrzyżowała plany wystawowe lubańskiego muzeum. Nic bardziej mylnego, już w czerwcu zobaczymy wystawę, której nie powstydziłyby się najlepsze muzea w kraju.

Z uwagi na panującą pandemię koronowirusa odwołane zostały wszystkie wydarzenia kulturalne. W związku z tym wystawa ta będzie największym wydarzeniem związanym z obchodami 800-lecia nadania praw miejskich miastu Lubań.

- Na pewno wystawa będzie wydarzeniem najbardziej symbolicznym. Bardzo mi zależało na tym żeby ta wystawa była porządna i nie ukrywam, że podszedłem do tego tematu bardzo ambicjonalnie - powiedział dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Organizatorowi wystawy udało się zgromadzić najwyższej jakości sprzęt ekspozycyjny, a wszystkie witryny i gabloty po brzegi zostały wypełnione zabytkami. - Ilustrują najważniejsze wydarzenia z historii miasta czyli wojny, pożary, epidemie, życie codzienne, ważne wydarzenia polityczne - wylicza dr Łukasz Tekiela.

Przechadzając się po Ratuszu będziemy mogli dowiedzieć się z czym na przestrzeni ośmiu wieków zmagali się Lubanianie. Wchodząc zaczniemy od nowoczesnego - oświetlonego i pięknie wyeksponowanego kalendarium, na którym jak na tacy będziemy mieli podane wszystkie najważniejsze informacje. - Kalendarium to nowość zrobiona w dość tradycyjny sposób. To jak graficznie zostały pokazane najważniejsze wydarzenia myślę, że jest bardzo fajne. Osoby, które to zobaczyły są zachwycone. Wierzę, że podobne wrażenia będą towarzyszyły osobom, które się do nas wybiorą - podkreślił dyrektor lubańskiego muzeum.

Skręcając na prawo od kalendarium trafimy na zespół nowych gablot wypełnionych zabytkami archeologicznymi, w tym nowość w historii muzeum, zabytkami pradziejowymi. Miasto ma bowiem 800 lat, ale ludzie mieszkali tutaj już dużo wcześniej. W muzeum będziemy mogli zobaczyć zabytki związane z kulturą łużycką, w tym bardzo rzadkie zabytki kamienne. Zostały znalezione na początku 2020 roku w Nawojowie. - Myślę, że będzie to dość duża sensacja - stwierdził dr Tekiela.

Schodząc niżej wejdziemy w historię samego miasta, czyli kwestię lokacji i kolejnych najważniejszych wydarzeń, aż po przybycie polskich osadników wojskowych na ten teren. Każde z wydarzeń pokazywanych w układzie chronologicznym ma ilustrację w postaci zabytku z tym związanego. - Zobaczymy zabytki związane z lokalizacją miasta, wojnami husyckimi, związkiem sześciu miast, zabytki mocno nawiązujące do wielkich pożarów miasta, zespół zabytków związanych z wojnami napoleońskimi, przejściem Lubania pod panowanie pruskie w roku 1815 i z czego jestem bardzo dumny - zobaczymy również nową ekspozycję na temat osadnictwa - kontynuuje dyrektor muzeum.

W ponad 20 gablotach zobaczymy także wiele zabytków, których nikt wcześniej nie widział. Jak podkreślił dr Łukasz Tekiela, zostały pozyskane podczas wykopów i w dużej mierze dzięki szczęściu. Część z nich udało się odkryć na strychu, bądź muzeum otrzymało je w formie darowizny. - W tamtym roku obiecałem, że pokażemy na Noc Muzeów kolekcję starodruków. Są wszystkie wyeksponowane w elegancki sposób. Pokażemy także sporą część przedmiotów ze studni przy Piramowicza. Będą też orzeszki laskowe i włoskie, które ktoś zjadł 500 lat temu siedząc na lubańskiej studni. Będą też m.in. buty z XV wieku, skarb monet, a także depozyt z 1945 r. w postaci dwóch kanek z ubraniami, które zachowały się w znakomitym stanie, łącznie z metkami! - wylicza dyrektor muzeum.

Wystawa wystartuje 2 czerwca. Niestety w związku z obostrzeniami będą mogły ją oglądać maksymalnie 3 osoby w jednym czasie. Nie ma jednak problemu, bo wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez dłuższy czas, będąc jednocześnie doskonałą okazją do zobaczenia czegoś fascynującego na miejscu. W galerii poniżej kilka eksponatów z układanej właśnie wystawy.

red.

Zdjęcia (14)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JP
JP 20.05.2020, 15:40
Chętnie się wybiorę.
mieszkaniec
mieszkaniec 20.05.2020, 14:49
Będą tłumy.

Pozostałe