29 ton odpadów nie wjechało do Polski

  • 27.08.2019, 18:39
  • red./NOSG
29 ton odpadów nie wjechało do Polski NOSG

Podziel się:

Oceń:

Po raz kolejny funkcjonariusze KAS i SG uniemożliwili wjazd do Polski transportu odpadów. Odbiorcy i przewoźnikowi grożą wysokie kary.

W piątek 23 sierpnia funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie prowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej działania ukierunkowane na kontrolę przywozu do Polski odpadów.

W trakcie sprawdzania dokumentów i załadunku  wytypowanego do kontroli samochodu ciężarowego funkcjonariusze KAS i SG zakwestionowali przewożony towar. Powodem były rozbieżności w dokumentach, z których wynikało, że do Polski miały wjechać plastikowe opakowania o wadze ponad 29 ton, natomiast funkcjonariusze stwierdzili, że jest to 29 ton zmielonego plastiku wymieszanego z innymi odpadami. Odpady jechały z Niemiec i miały trafić na teren województwa małopolskiego.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał w sprawie decyzję uznającą przedmiotowy transport za nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów. Kierowca został ukarany mandatem karnym a zatrzymany ładunek wraz ze środkiem transportu zabezpieczono na wyznaczonym parkingu. Sprawę prowadzi Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu. Zgodnie z przepisami ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów odbiorcy grozi kara pieniężna od 30 000 zł do nawet 200 000 zł., natomiast zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przewoźnikowi oraz zarządzającemu grozi kara pieniężna w łącznej kwocie 12 500 zł.

red./NOSG

Zdjęcia (3)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zielony
zielony 29.08.2019, 17:21
To tak jak w Olszynie ...zjechali sie z całej Europy crosowcy .Jeżdza ,brudza ,wycinają drzewa na tor w strefie sanitarnej ,myją auta ,wyją .W Eropie ich nie chca to się tu władowali ,a ludzie pija wodę z tego ujęcia...jaja .
Krzysiek
Krzysiek 28.08.2019, 06:36
Okazja czyni złodzieja. Od dawna przyzwalamy na rozbójnictwo w tym kraju. Przepadek mienia, kara za zutylizowanie odpadów, grzywna, prace społecznie. A tu k...wa lajcik jakiś.
Pan Wesoły Miś
Pan Wesoły Miś 27.08.2019, 23:32
Do podlubańskich wioch w sezonie grzewczym ( HAHAHA ) regularnie dostarczano odpady poprodukcyjne z zakładu produkującego meble. Zawiadomienie WIOŚ oddział JG - potraktowano tak, że jeżeli meble były w kolorze dębu, to pewnie są z drzewa dębowego. Gdy ręce już opadły i została ostatnia "surowa deska " ratunku w mateczniku ( Wrocław ) zapytano, czy czasem nie była ta płyta w kolorze buku, bo wówczas to zapewne drewno bukowe. Tylko w naszym regionie spalono tony rakotwórczych odpadów, a osoby odpowiedzialne za NASZE bezpieczeństwo i zdrowie siedzą i piją ciepłe napoje za nasze pieniądze - podatników. Rozwinąć temat ?
Bufon
Bufon 27.08.2019, 22:56
"Dobra Zmiano" - przecież mieliście wyeliminować Polskę z pojęcia śmietnika Europy. "Pincet +" to zbyt blacha ściema aby tego nie widzieć.
Lewy
Lewy 27.08.2019, 20:53
29 ton odpadòw nie wyjechało do Polski, ja się pytam... Ile wjechało i nie zostało wykryte? Może 290 000 ton odpadòw?

Hans
Hans 27.08.2019, 20:47
póki będą tak śmiesznie niskie kary ,pozostaniemy dalej wysypiskiem Europy,o ile nie dziwi mnie nieudolność polskich służb o tyle brak skuteczności niemieckich mnie już zadziwia,ale w końcu jadą w stronę Polski a nie na odwrót.
lubanianka
lubanianka 27.08.2019, 19:41
brawo Polska to nie smietnik chcemy godnie zyc
Pl
Pl 27.08.2019, 19:04
ITD powinno zacząć pracować a nie urządzać łapanki w Lubaniu

Pozostałe