Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 13 maja 2024 14:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przygotowujmy się bezpiecznie do Dnia Wszystkich Świętych

Za kilka dni obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Już teraz przygotowujemy się do tych uroczystości. Odwiedzamy groby swoich bliskich, porządkujemy ich miejsca spoczynku. Niestety nie wszyscy jednak uszanują ten czas spokoju i zadumy, a nasze roztargnienie mogą wykorzystać, jako okazję do kradzieży.
Przygotowujmy się bezpiecznie do Dnia Wszystkich Świętych

By nic nie zakłóciło tego czasu, lubańscy policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą one nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Nie nośmy ze sobą dokumentów, kluczy, pieniędzy w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portfele, telefony komórkowe, karty bankomatowe, klucze – należy nosić w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży.

Robiąc porządki na grobie i wokół niego oraz zapalając znicze, nie pozostawiajmy torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów bez nadzoru. Na cmentarzach kieszonkowcy uważnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach torby, dokumenty czy telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi, gdy np. oddalimy się od grobu po wodę do kwiatów lub w celu wyrzucenia śmieci, aby złodziej wykorzystał ten moment.

W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. W okresie jesienno – zimowym, szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Chwila nieuwagi wystarczy aby w tłoku, wśród grobów dziecko zgubiło się.

Okres ten, to także przygotowanie się kierowców do podróży, często w odległe regiony naszego kraju, ale także i na miejscowe nekropolie. Duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające z wymienionych okoliczności, wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego i zmiennych, często trudnych warunków panujących na jezdni, to także sytuacje, z którymi musimy się w tym czasie zmierzyć.

Dlatego tak ważnym jest, abyśmy pamiętali o tym by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, sprawdzić przed wyjazdem, a podczas jazdy korzystać zgodnie z przepisami ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód. Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych.

Gdy poruszamy się poboczem drogi, piechotą na cmentarz, bądźmy widoczni. Nie tylko dzieci zachęcamy do noszenia odblasków, także dorosłym radzimy, aby wyposażyli swój ubiór w elementy odblaskowe. Właśnie w czasie tych świąt natężenie ruchu pieszego w pobliżu cmentarzy jest wzmożone, szybko zapada zmrok, więc zachowajmy bezpieczeństwo i przechodźmy przez jezdnie w miejscach wyznaczonych i bezpiecznych, trzymając dzieci za rękę i w zasięgu wzroku.

Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy podczas święta będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama