Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 15 grudnia 2024 14:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Góry Izerskie w Sejmie

Piątego lutego starosta lubański Walery Czarnecki wraz z naczelnikiem wydziału edukacji, spraw społecznych i rozwoju Arturem Zychem uczestniczyli w otwarciu wystawy fotografii „Góry Izerskie – Polana Jakuszycka” zorganizowanej przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny wraz z nadleśnictwem Świeradów. W uroczystości wzięła udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Góry Izerskie są miejscem spotkania trzech europejskich regionów: Śląska, Czech i Łużycpowiedziała marszałek Sejmu, otwierając wystawęJest to rejon dobrej współpracy lokalnych samorządów, polskich i czeskich, owocującej między innymi utworzeniem w dolinach rzek Izery i Jizerki „astronomicznego ogrodu” – transgranicznego Parku Ciemnego Niebadodała.

Ewa Kopacz zwróciła uwagę na szczególne przyrodnicze piękno tego masywu, z rzadkimi okazami roślin, ptaków i zwierząt. Jest to też miejsce z tradycjami narciarskimi. W sercu Gór Izerskich znajduje się Polana Jakuszycka wyróżniająca się doskonałymi warunkami do uprawiania narciarstwa biegowego. W tym roku odbędzie się tu po raz 38. Bieg Piastów – najstarsza i największa w Polsce międzynarodowa impreza narciarska. – Na Polanie Jakuszyckiej od 38 lat odbywa się Bieg Piastów, wspaniała masowa impreza narciarska, w której uczestniczy kilka tysięcy biegaczyprzypomniała marszałek Sejmu. Zwróciła też uwagę, że na Polanie Jakuszyckiej trenowała Justyna Kowalczyk. – Wszyscy trzymamy kciuki za jej występy na Igrzyskach Olimpijskich w Soczipowiedziała Ewa Kopacz.

Zdaniem marszałek Sejmu każdy kto choć raz był w Górach Izerskich na pewno do nich wróci. – Tam jest po prostu piękniepodsumowała marszałek Kopacz.

Wystawa prezentuje fotografie Gór Izerskich, które położone są w południowo-zachodniej Polsce od Szklarskiej Poręby przez Świeradów Zdrój aż do Łużyc. Znaczna część ich obszaru to usytuowane po stronie czeskiej Jizerské hory. Można tu znaleźć m.in. wiele rzadkich gatunków roślin, niespotykane torfowiska oraz będące pod ochroną gatunki zwierząt, jak choćby najmniejsza europejska sowa – Sóweczka zwyczajna. 

Ekspozycję można oglądać w hallu głównym Sejmu (I piętro) do 10 lutego br.


Góry Izerskie w Sejmie

Góry Izerskie w Sejmie

Góry Izerskie w Sejmie

Góry Izerskie w Sejmie

Góry Izerskie w Sejmie

Góry Izerskie w Sejmie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama