Rekonstrukcja rządu była zapowiadana już od tygodni i początkowo miało do niej dojść po wakacjach. Premier Donald Tusk, po przegranych przez Rafała Trzaskowskiego wyborach prezydenckich, przyspieszył proces. I zaczęły się spekulacje.
Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość
Padały nazwiska różnych osób, które stracą stanowiska ministrów. Dziś, w środę 23 lipca część tych informacji się potwierdziła. Premier przedstawił szczegóły rekonstrukcji. Zapewnił, że rekonstrukcja nie jest „zmianą reklamową” i dziękował odchodzącym ministrom, bo pozytywnie ocenia ich pracę.
Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość. To są te trzy kryteria, które dzisiaj powinny rozstrzygać o doborze ludzi, o pracach rządu i które potrzebują bez wątpienia determinacji i takiej wielkiej wiary, wielkiego przekonania, że to co robimy ma sens. I że to, co robimy będzie zaakceptowane. Także przez Polki i Polaków. Bo po to tutaj jesteśmy. Nie mają moi współpracownicy, panie i panowie ministrowie, żadnego innego celu, jak tylko robić rzeczy, które mają służyć każdej polskiej rodzinie, państwu polskiemu, naszemu bezpieczeństwu i naszej przyszłości – mówił Donald Tusk.
I wiele razy wspominał o bezpieczeństwie. Na różnych poziomach: od militarnego, przez wewnętrzne i energetyczne po zdrowotne.
Przyznał jednocześnie, że zmiana to próba uporządkowanie spraw w koalicji. I zaznaczył, że Polska potrzebuje współpracy. – Zaproponowałem zmiany i dziękuje paniom i panom ministrom, że je zaakceptowali - mówił premier.
Nowe ministerstwa
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, awansował na stanowisko wicepremiera (zostając oczywiście w MSZ), a to oznacza, że jest trzech zastępców Donalda Tuska. To także Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica).
Powstaje nowy resort, a ministrem finansów i gospodarki będzie Andrzej Domański, dotychczasowy minister finansów.
Zajmujący się odbudową po ubiegłorocznej powodzi Marcin Kierwiński zostanie nowym szefem MSWiA. Zastąpi na tym stanowisku Tomasza Siemoniaka. Ten jednak nie zostaje z niczym, bo zajmie się częścią zadań, jakie miał do tej pory. Siemoniak to nowy minister koordynator służb specjalnych.
Głośno było o tym, że stanowisko ma stracić Adam Bodnar. Minister sprawiedliwości miał niezbyt skutecznie zmieniać wymiar sprawiedliwości i rozliczać władzę PiS. Dymisja stała się faktem. Bodnara zastępuje bardzo krytyczny wobec PiS sędzia Waldemar Żurek.
Posadę traci Jakub Jaworski, minister aktywów państwowych, a w jego miejsce wchodzi Wojciech Balczun, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Kilka godzin przed podaniem szczegółów rekonstrukcji swoje odejście obwieścił minister sportu Sławomir Nitras. Bliskiego współpracownika premiera zastąpi poseł KO Jakub Rutnicki.
To nie koniec, bo ministrem w nowym resorcie energii ma zostać Miłosz Motyka z PSL. Zmiany też w resorcie wsi – Stefan Krajewski zajmuje miejsce Czesława Siekierskiego.
Zdrowie i kultura
Reforma nie dotarła do nauki i edukacji. W tych ministerstwach nie ma zmian, ale są w zdrowiu i kulturze. Odchodzi Izabela Leszczyna (MZ) i Hanna Wróblewska (MKiDN). Teraz w resorcie zdrowia ma rządzić Jolanta Sobierańska-Grenda, menedżerka, prezeska spółki Szpitale Pomorskie. Z kolei w ministerstwie kultury pracę zacznie wiceminister w tym resorcie Marta Cienkowska. Choć początkowo miała to być posłanka Aleksandra Leo, która odmówiła premierowi.
Kto jest bezpieczny?
Reforma, jak widać, jest głęboka, ale nie całościowa. Jak wspomnieliśmy, na stanowisku zostaje np. Barbara Nowacka (MEN). Bezpieczni są także inni ministrowie. To Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Dariusz Klimczak (Ministerstwo Infrastruktury) i Paulina Hennig-Kloska (Ministerstwo Klimatu i Środowiska).
Pełny skład rządu
- Waldemar Żurek - minister sprawiedliwości
- Tomasz Siemoniak - koordynator służb specjalnych
- Dariusz Klimczak - minister infrastruktury
- Paulina Hennig-Kloska - ministra klimatu i środowiska
- Barbara Nowacka - ministra edukacji
- Marcin Kierwiński - minister spraw wewnętrznych i administracji
- Jan Grabiec - minister-członek Rady Ministrów, szef KPRM
- Andrzej Domański - minister finansów i gospodarki
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - ministra funduszy i polityki regionalnej
- Marta Cienkowska - ministra kultury i dziedzictwa narodowego
- Maciej Berek - minister-członek Rady Ministrów
- Jakub Rutnicki - minister sportu
- Marcin Kulasek - minister nauki i szkolnictwa wyższego
- Miłosz Motyka - minister energii
- Jolanta Sobierańska-Grenda - ministra zdrowia
- Stefan Krajewski - minister rolnictwa
Napisz komentarz
Komentarze