Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Co z pomnikiem Wincklera? "Miał wspaniały sarkofag, a została mu zwykła trumna i kopiec ziemi"

To było niesamowite odkrycie, kiedy w trakcie zeszłorocznych prac przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu odkryto sarkofag ze szczątkami Johanna Wincklera, burmistrza i syndyka Lubania w XVII wieku. Prace archeologiczne nad sarkofagiem trwają, a w listopadzie Wincklera pochowano zgodnie z należytym ceremoniałem w nowym miejscu, na cmentarzu komunalnym. Dziś grób historycznego burmistrza miasta nie wygląda zbyt okazale.

W październiku 2024 roku, podczas prac przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu, archeolodzy natrafili na wyjątkowe znalezisko – miedziany sarkofag ze szczątkami burmistrza Johanna Wincklera. Choć uroczysty pochówek już się odbył, jego grób wciąż czeka na godny nagrobek. 

Tyle było hałasu, obietnic i co, jak to teraz wygląda? Tak ważna postać w historii Lubania powinna być odpowiednio uhonorowana, burmistrz miał wspaniały sarkofag, a została mu zwykła trumna i kopiec z ziemi. - napisał jeden z naszych czytelników.

Uroczysty pochówek, brak nagrobka

Ponowne złożenie szczątków Johanna Wincklera do grobu odbyło się 15 listopada 2024 roku. 

Ceremonii przewodniczył ks. Cezary Królewicz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, w asyście biskupa Waldemara Pytla i ks. Artura Węgla z parafii pw. Świętej Trójcy. 

Już wtedy magistrat zapowiadał, że grób Johanna Wincklera będzie godnym miejscem pamięci legendarnego burmistrza miasta. Mimo zapowiedzi, grób do dziś pozostaje bez nagrobka, dlatego o sprawę zapytaliśmy rzecznika miasta. 

Jest gotowy projekt nagrobka, będzie to skalna płyta z wygrawerowanym herbem Lubania i inskrypcją. Miasto podpisało już umowę z kamieniarzem, który zrealizuje to zadanie, więc za kilka tygodni, myślę że w połowie czerwca, nagrobek będzie gotowy - usłyszeliśmy od Arkadiusza Lipina, rzecznika prasowego Lubania. 

Znalezisko, które zadziwiło wszystkich

Sensacyjne odkrycie wydarzyło się w poniedziałek, 28 października 2024 r. podczas prac przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu, kiedy to wydobyto miedzianą trumnę, umiejscowioną w centralnej części dawnej świątyni. Trumna była drewniana, obita miedziana blachą, natomiast sarkofag to dzieło sztuki barokowej, a bogate zdobienia i herb szlachecki namalowany w stopach trumny wskazywały, że spoczął w niej ważny dla miasta obywatel.

Archeolodzy przeprowadzili badania, które potwierdziły, że odnalezione szczątki należały do legendarnego burmistrza miasta Johanna Wincklera.

Mamy burmistrza z XVII wieku, najważniejszego burmistrza w historii tego stulecia, zrobił niesamowicie dużo dobrego dla miasta, a jednocześnie to jeden z nielicznych burmistrzów, o którym tak dużo wiemy. Jest tak ważną osobą dla miasta, że warto przywrócić o nim pamięć. To naprawdę niesamowite, nie są to skarby w rozumieniu klejnotów - tym bardziej, że Winckler był protestantem, co dyktowało skromność - natomiast w kontekście historycznym jest to odkrycie na skalę Europy, takie rzeczy się nie zdarzają - to jak wygrać w totolotka. Moim marzeniem jest żebyśmy go pochowali raz jeszcze - z mową pastora, z opowieścią o historii jego życia i tak pewnie się stanie. Natomiast unikatowy sarkofag, który jest dziełem sztuki barokowej zostanie poddany konserwacji i będzie eksponowany w lubańskim muzeum. - powiedział nam w październiku Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Co dzieje się z sarkofagiem?

Sarkofag, który przez ponad 350 lat skrywał szczątki burmistrza, obecnie przechodzi szczegółowe badania. Dzięki współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Muzeum Regionalnego w Lubaniu, rozpoczęto interdyscyplinarny projekt konserwatorski.

„Badamy techniki malarskie, pozłotnicze i sposoby obróbki metalu. Chcemy zrekonstruować proces powstania sarkofagu i zrozumieć, jak przetrwał przez wieki” – mówi Maciej Malczewski, kierownik projektu z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Jak zapowiada ASP, wyniki analiz zostaną przedstawione w publikacji naukowej oraz podczas Dnia Otwartego Uczelni. To nie tylko ważny projekt badawczy, ale też cenna lekcja dla studentów konserwacji zabytków.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
500lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlimekTreść komentarza: Ale Dzbany...🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 21.05.2025, 11:23Źródło komentarza: Masakra drzew przy Mickiewicza. Cięcia w środku okresu lęgowegoAutor komentarza: Albin_GumkaTreść komentarza: Tylko nie Nawrocki! Nawrocki zrobił rzecz całkowicie obrzydliwą. Przejął mieszkanie od starszej i schorowanej osoby, nie płacąc za nie. Do tego skłamał u notariusza, że zapłacił, zmusił też do kłamstwa sprzedającego mieszkanie. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak coś takiego może być akceptowalne dla kogoś z jakąkolwiek wrażliwością społeczną. Tymczasem cały PiS tego broni. I co godzinę w inny sposób bo wersje obrony zmieniają się cały czas. Sławomir MentzenData dodania komentarza: 21.05.2025, 11:14Źródło komentarza: Ile kosztował jeden głos? Najmniej zapłacił MentzenAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: A jakiś konkretny termin tych remontów jest znany?Data dodania komentarza: 21.05.2025, 11:11Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój odnawia rowerowe hity. Ponad 43 km tras singletrack do remontuAutor komentarza: SimbaTreść komentarza: Jak to co. Ja np. mam piec na ekogroszek z dodatkowym rusztem. Odpowiedz sobie sam co będzie jak mi się zapełni kosz. Dodatkowo są przecież lasy, jest masa dróg w powiecie gdzie jadąc do pracy można wywalić worek. Jak kolejny lewacki kwik z powodu płonącej planety wejdzie w użycie to wydaje mi się że życie samo wyreguluje te brednie.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 10:40Źródło komentarza: Koniec z workami do segregacji. Pojawią się pojemniki z nadajnikami i kontenery na życzenie
ReklamaPowiat Lubań
Reklama