Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Co z pomnikiem Wincklera? "Miał wspaniały sarkofag, a została mu zwykła trumna i kopiec ziemi"

To było niesamowite odkrycie, kiedy w trakcie zeszłorocznych prac przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu odkryto sarkofag ze szczątkami Johanna Wincklera, burmistrza i syndyka Lubania w XVII wieku. Prace archeologiczne nad sarkofagiem trwają, a w listopadzie Wincklera pochowano zgodnie z należytym ceremoniałem w nowym miejscu, na cmentarzu komunalnym. Dziś grób historycznego burmistrza miasta nie wygląda zbyt okazale.

W październiku 2024 roku, podczas prac przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu, archeolodzy natrafili na wyjątkowe znalezisko – miedziany sarkofag ze szczątkami burmistrza Johanna Wincklera. Choć uroczysty pochówek już się odbył, jego grób wciąż czeka na godny nagrobek. 

Tyle było hałasu, obietnic i co, jak to teraz wygląda? Tak ważna postać w historii Lubania powinna być odpowiednio uhonorowana, burmistrz miał wspaniały sarkofag, a została mu zwykła trumna i kopiec z ziemi. - napisał jeden z naszych czytelników.

Uroczysty pochówek, brak nagrobka

Ponowne złożenie szczątków Johanna Wincklera do grobu odbyło się 15 listopada 2024 roku. 

Ceremonii przewodniczył ks. Cezary Królewicz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, w asyście biskupa Waldemara Pytla i ks. Artura Węgla z parafii pw. Świętej Trójcy. 

Już wtedy magistrat zapowiadał, że grób Johanna Wincklera będzie godnym miejscem pamięci legendarnego burmistrza miasta. Mimo zapowiedzi, grób do dziś pozostaje bez nagrobka, dlatego o sprawę zapytaliśmy rzecznika miasta. 

Jest gotowy projekt nagrobka, będzie to skalna płyta z wygrawerowanym herbem Lubania i inskrypcją. Miasto podpisało już umowę z kamieniarzem, który zrealizuje to zadanie, więc za kilka tygodni, myślę że w połowie czerwca, nagrobek będzie gotowy - usłyszeliśmy od Arkadiusza Lipina, rzecznika prasowego Lubania. 

Znalezisko, które zadziwiło wszystkich

Sensacyjne odkrycie wydarzyło się w poniedziałek, 28 października 2024 r. podczas prac przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu, kiedy to wydobyto miedzianą trumnę, umiejscowioną w centralnej części dawnej świątyni. Trumna była drewniana, obita miedziana blachą, natomiast sarkofag to dzieło sztuki barokowej, a bogate zdobienia i herb szlachecki namalowany w stopach trumny wskazywały, że spoczął w niej ważny dla miasta obywatel.

Archeolodzy przeprowadzili badania, które potwierdziły, że odnalezione szczątki należały do legendarnego burmistrza miasta Johanna Wincklera.

Mamy burmistrza z XVII wieku, najważniejszego burmistrza w historii tego stulecia, zrobił niesamowicie dużo dobrego dla miasta, a jednocześnie to jeden z nielicznych burmistrzów, o którym tak dużo wiemy. Jest tak ważną osobą dla miasta, że warto przywrócić o nim pamięć. To naprawdę niesamowite, nie są to skarby w rozumieniu klejnotów - tym bardziej, że Winckler był protestantem, co dyktowało skromność - natomiast w kontekście historycznym jest to odkrycie na skalę Europy, takie rzeczy się nie zdarzają - to jak wygrać w totolotka. Moim marzeniem jest żebyśmy go pochowali raz jeszcze - z mową pastora, z opowieścią o historii jego życia i tak pewnie się stanie. Natomiast unikatowy sarkofag, który jest dziełem sztuki barokowej zostanie poddany konserwacji i będzie eksponowany w lubańskim muzeum. - powiedział nam w październiku Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Co dzieje się z sarkofagiem?

Sarkofag, który przez ponad 350 lat skrywał szczątki burmistrza, obecnie przechodzi szczegółowe badania. Dzięki współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Muzeum Regionalnego w Lubaniu, rozpoczęto interdyscyplinarny projekt konserwatorski.

„Badamy techniki malarskie, pozłotnicze i sposoby obróbki metalu. Chcemy zrekonstruować proces powstania sarkofagu i zrozumieć, jak przetrwał przez wieki” – mówi Maciej Malczewski, kierownik projektu z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Jak zapowiada ASP, wyniki analiz zostaną przedstawione w publikacji naukowej oraz podczas Dnia Otwartego Uczelni. To nie tylko ważny projekt badawczy, ale też cenna lekcja dla studentów konserwacji zabytków.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Obywatel GC 21.05.2025 23:07
Żenada totalna, miał sarkofag, był pochowany pod posacką kościoła w grobowcu a teraz ma sosnową skrzynkę, kopiec i drewniany krzyżyk. Brak funduszy na pomnik bo burmistrz potrzebuje podwyżki.

Realista 22.05.2025 07:36
Czytałeś artykuł?, chyba słabo. Tam jak byk stoi że: "Jest gotowy projekt nagrobka, będzie to skalna płyta z wygrawerowanym herbem Lubania i inskrypcją. Miasto podpisało już umowę z kamieniarzem, który zrealizuje to zadanie, więc za kilka tygodni, myślę że w połowie czerwca, nagrobek będzie gotowy - usłyszeliśmy od Arkadiusza Lipina, rzecznika prasowego Lubania. "

lukas 21.05.2025 22:30
Latarnie umarłych w centrum postawia Winkler dalej w błocie i taki final będzie

hebel 21.05.2025 22:16
Jednemu Niemcu blaszane auto a drugiemu trumne... no nie! Jeszcze protestant na dodatek żeby było śmieszniej niż w dowcipie nawet. A co do sarkofagu, to może projekt warto skonsultować na Niemcowie najpierw i użyć symboliki użytej na miedzianej trumnie zgodnie z przyjętym w epoce zwyczajem? Najlepiej byłoby zamówić projekt za Odrą w odpowiedniej instytucji po odpowiednich konsultacjach naukowych zamiast brać od śwagra bratanka z dodatkowym herbem. Miże zachiwały się jakieś materiały do inspiracji dodatkowej, co jak co ale niemieckie archiwa są jak... niemieckie archiwa.

Wow 22.05.2025 10:23
Wiem że nic nie wiem to może się wypowiem. Czy coś w tym stylu :D

mieszkaniec 23.05.2025 09:50
Tak, tak ta obecna władza to wielka tajemnica i ściema

Jurek 21.05.2025 20:35
Szanując naszą przeszłość, zachowujemy i konserwujemy znane polskie nekropolie i miejsca pamięci. Dbamy również o tych, którzy oddali życie w walce o nasze ziemie, choć nie byli Polakami - nie niszczymy grobów Rosjan, zabezpieczamy szczątki burmistrza Wincklera i innych pogrzebanych tutaj jego rodaków, zachowujemy piękne pomniki przeszłych pokoleń, np. na cmentarzu w Gryfowie, w przykościelnych kaplicach oraz grobowcach. IPN wprowadził znak GRÓB WETERANA. A co z tymi, którzy spolszczyli dla nas te ziemie? Co z osadnikami, zwykłymi, prostymi ludźmi, którzy "szli na zachód... szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy, karabiny i rusznice zawiesili w cieniu brzóz", po czym z uporem siali tu ziarno polskości? Ich groby są często zaniedbane, nieopłacone, a nasi, polscy urzędnicy ozdabiają je regularnie czerwonymi krzyżami i kartkami DO LIKWIDACJI. Dopominacie się o pomnik dla Wincklera, zacznijcie dopominać się również o pamięć tych maluczkich, dzięki którym dziś możecie czuć się tu jak tłuste koty. Dziś minister Sikorski zżyma się, że w Miednoje Rosjanie zniszczyli nasze symbole narodowe na polskim cmentarzu wojennym. Afera na całą Eurazję! Ale że nasi urzędnicy robią to samo z naszymi bohaterami - wymazują ich z pamięci przez likwidację ich mogił - o tym nikt nawet nie piśnie. Uważam, że radni Lubania powinni podjąć uchwałę o ochronie grobów osadników, zwalniając ich rodziny z opłat za grób. Może nie zbudujecie nam pięknego Lubania przyszłości, ale chociaż spróbujcie ocalić piękną polską przeszłość naszego miasta.

Ja 21.05.2025 17:23
Zgiuk miał się opiekować grobem , a jak opiekuje to widać na fotografii.żenada

Krypta 21.05.2025 15:42
Zbeszczecili trumnę, naruszyli sferę sacrum, powodując pozbawienie poświęconych rzeczy i konsekrowanych miejsc wartości kultowej oraz potraktowali bez należytego szacunku wartości otoczonych powszechnie czcią. Trumnę wystawili jako okaz muzealny a reszta? po co zawracać sobie głowę jakąś mogiłą, żenada? Nagłośnienie wydarzenia i fotki były! Oh historycy, Burmistrz, dyrektor muzeum, czy tak miało być?

Feli 22.05.2025 06:30
Tam zaraz zbeszcześcili... Trochę niładnie jednak niboszczykowi trumne zabierać, a pochówkiem niemca żeby instytut Matejki i potomek Malczewskiego zajmował się bez udziału instytuta z Niemiec.

Leszek 21.05.2025 13:43
Dobrze że przypomnieliście! To zamówili. Bo szczerbaty jak zwykle promka a potem ***!

. 21.05.2025 12:43
Jaki pomnik?! 🤣😂Kasy nie ma i nie będzie 😁

Jwp 21.05.2025 18:52
Nie ma kasy, trzeba kwiatki i drzewa sądzić.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
świeradów
Stacja
amcarowe taxi
zbiórka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama