Zamieszkaj na próbę z DZA
W ramach programu „Probewohnen meets DZA” trzy mieszkania w Görlitz zostaną udostępnione dwunastu nowym pracownikom powstającego Niemieckiego Centrum Astrofizyki (DZA). Przez trzy miesiące będą mogli mieszkać tam bez opłat – także z rodzinami – i przekonać się, jak wygląda codzienność po niemieckiej stronie granicy. Projekt to nie tylko próba przyciągnięcia nowych mieszkańców, ale też element budowy zaplecza dla instytucji, która ma zatrudniać około tysiąca osób.
Chcemy dowiedzieć się, co jest potrzebne, aby ułatwić przeprowadzkę specjalistom. To cenna wiedza dla dalszego zrównoważonego rozwoju miasta i regionu – mówi dr Sebastian Heer z DZA.
Projekt „Probewohnen”, który działa w Görlitz od 2015 roku i był realizowany przez Interdyscyplinarne Centrum Transformacji Miast (IZS), zyskał właśnie nowy wymiar – stał się jednym z pilotażowych działań Niemieckiego Centrum Astrofizyki. To właśnie z tej instytucji, która ma być jednym z kluczowych motorów rozwoju całego regionu, płyną dziś jasne sygnały: potrzebujemy międzynarodowych kadr, także z Polski.
Projekt rozwinie nasze dotychczasowe doświadczenia i pomoże lepiej zrozumieć, jakie oczekiwania mają wysoko wykwalifikowani pracownicy przyjeżdżający do Görlitz, także ci z zagranicy - mówi współkoordynator projektu dr Constanze Zöllter z IZS.
Kogo szuka DZA?
Wciąż trwa intensywna rekrutacja. Potrzebni są m.in. naukowcy, specjaliści IT, administratorzy, prawnicy czy eksperci ds. projektów zewnętrznych. Z programu darmowych mieszkań mogą skorzystać osoby już zatrudnione przez DZA. Partnerami projektu są m.in. miasto Görlitz, spółka Europastadt Görlitz/Zgorzelec GmbH i KommWohnen Service GmbH.
Dlaczego to ważne dla Polski?
Görlitz, położone tuż za Nysą Łużycką, staje się ważnym punktem na naukowej mapie Europy. Dzięki bliskości Zgorzelca Polacy – zwłaszcza z Dolnego Śląska – mają realną szansę, by stać się częścią tego procesu. Niemieckie Centrum Astrofizyki (DZA), które właśnie powstaje, to jedna z kluczowych inwestycji naukowych w regionie, finansowana przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych we współpracy z TU Dresden i instytutem DESY.



Napisz komentarz
Komentarze