Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ferie zimowe w Karkonoszach. Więcej turystów, więcej wypadków

Ferie zimowe w Karkonoszach to czas wzmożonej pracy dla ratowników GOPR. Większa liczba turystów i trudne warunki pogodowe przełożyły się na wzrost liczby interwencji. W sezonie 2025 Grupa Karkonoska GOPR przeprowadziła 70 działań ratowniczych, pomagając 94 poszkodowanym. W porównaniu do 2024 roku liczba interwencji wzrosła o 29,6%, a liczba poszkodowanych o 22,1%.
Ferie zimowe w Karkonoszach. Więcej turystów, więcej wypadków

Autor: GOPR Karkonosze

Tegoroczna zima była wyjątkowo zmienna. Niska pokrywa śnieżna, oblodzone szlaki i nagłe zmiany pogody sprawiały, że warunki do uprawiania turystyki były trudniejsze niż w latach ubiegłych. W połączeniu z większym ruchem turystycznym miało to bezpośredni wpływ na liczbę interwencji – podsumowują ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR.

Najwięcej interwencji w Karkonoszach

Zdecydowana większość akcji ratowniczych miała miejsce w Karkonoszach – 91,4% wszystkich zdarzeń. Pozostałe wypadki odnotowano w Rudawach Janowickich i Górach Izerskich.

Ratownicy interweniowali głównie w przypadkach:

  • Wypadków turystycznych – 74 przypadki (78%)
  • Wypadków narciarskich i skiturowych – 11 przypadków (12%)
  • Poszukiwań zaginionych – 5 przypadków (5%)
  • Pozostałych zdarzeń – 5 przypadków (5%)

Łączny czas trwania akcji ratowniczych wyniósł 206 godzin i 45 minut, a najdłuższa interwencja trwała 8 godzin i 30 minut. Trzykrotnie konieczne było wezwanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, co pozwoliło na szybki transport rannych z trudno dostępnych terenów.

Główne przyczyny wypadków

Najczęstszą przyczyną interwencji były upadki, które doprowadziły do 43 wypadków – to wzrost o 80% w porównaniu do ubiegłego roku. Ratownicy wskazują, że głównymi czynnikami były:

  • Trudne warunki na szlakach – oblodzenia, śliska nawierzchnia i zmienna pogoda.
  • Większa liczba turystów – tłok na popularnych trasach zwiększa ryzyko poślizgnięć i kolizji.
  • Brak doświadczenia – wielu turystów nie miało odpowiednich umiejętności do poruszania się zimą w górach.

Innymi częstymi przyczynami wypadków były:

  • Brak umiejętności lub wyposażenia – 22 przypadki
  • Zachorowania – 13 przypadków
  • Niska temperatura – 11 przypadków
  • Upadki z wysokości – 6 przypadków
  • Zabłądzenie – 5 przypadków

Problemem pozostaje niedostosowanie wyposażenia do warunków zimowych. Choć widać poprawę w tym zakresie, to wciąż wielu turystów nie zabiera odpowiedniego sprzętu, co utrudnia im bezpieczne poruszanie się po górskich szlakach – wskazują ratownicy.

Niepokojący wzrost upadków z wysokości

Szczególnym problemem w tym sezonie był wzrost liczby upadków z wysokości – w porównaniu do poprzedniego roku liczba tego typu zdarzeń podwoiła się. Ratownicy GOPR zauważają, że może to wynikać z kilku czynników:

  • Większej popularności trudniejszych tras wśród turystów.
  • Braku odpowiedniego przygotowania – wiele osób wybierało się w wymagający teren bez sprzętu asekuracyjnego.
  • Nieprzestrzegania zasad poruszania się po Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie w zimie wyznaczane są bezpieczne odcinki szlaków omijające strome zbocza i krawędzie kotłów polodowcowych.

Edukacja przynosi efekty, ale nadal jest wiele do zrobienia

Choć liczba wypadków wzrosła, ratownicy GOPR zauważają pozytywne zmiany. Znacznie spadła liczba interwencji związanych z brakiem odpowiedniego wyposażenia i umiejętności – w 2024 roku było to 50 przypadków, a w 2025 już tylko 22. To efekt działań edukacyjnych i kampanii informacyjnych skierowanych do turystów.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że bez odpowiedniego przygotowania nie warto ruszać w góry zimą. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, w których turyści przeceniają swoje możliwości lub lekceważą zagrożenia – podkreślają ratownicy.

Wyzwania na przyszłość: większy ruch turystyczny, potrzeba lepszego wyposażenia GOPR

Rosnąca liczba turystów w Karkonoszach oznacza większe wyzwania dla ratowników. Sezon 2025 pokazał, że GOPR musi być gotowy na coraz więcej interwencji. Wśród najważniejszych wniosków ratownicy wskazują:

  • Coraz większą liczbę wypadków wymagających natychmiastowej reakcji – konieczność dalszego rozwoju sprzętu i procedur ratowniczych.
  • Trudne warunki terenowe – zimy są coraz bardziej nieprzewidywalne, co zwiększa ryzyko wypadków.
  • Potrzebę zwiększenia liczby ratowników – zarówno zawodowych, jak i ochotników, by móc skutecznie prowadzić interwencje.
  • Kontynuację działań edukacyjnych – choć świadomość turystów rośnie, wciąż wiele osób nie jest przygotowanych do zimowej turystyki górskiej.

Ratownicy GOPR podkreślają, że aby sprostać rosnącym wyzwaniom, niezbędne jest stałe wsparcie finansowe i rozwój kadry ratowniczej.

Jak wesprzeć GOPR?

Osoby chcące wesprzeć działalność Grupy Karkonoskiej GOPR mogą przekazać 1,5% podatku na jej rzecz.

KRS: 0000607021
Cel szczegółowy: Grupa Karkonoska GOPR

Ratownicy dziękują wszystkim, którzy wspierają ich działalność i przypominają, że odpowiedzialność turystów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w górach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama