Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie na życie?
Polisty różnią się między sobą zarówno zakresem ochrony, jak i wysokością składek czy sumą ubezpieczenia. Różne są też ich typy. Można wyróżnić np. ubezpieczenia domu i zgromadzonego w nim mienia, przez polisy podróżne, ubezpieczenia od utraty dochodu, aż po polisy na życie i zdrowie. Większość ubezpieczeń uwzględnia kilka rodzajów ochrony, które klient może dowolnie dobierać. Dzięki temu nie musi on kupować gotowego, narzuconego mu wariantu, lecz może skomponować go samodzielnie – zależnie od potrzeb i możliwości finansowych. Jest nim również polisa na życie.
Ubezpieczenie na życie to produkt ochronny, którego głównym zadaniem jest ochrona życia i zdrowia. Jednak może ona być rozumiana w szerokim zakresie. W przeciwieństwie do produktów sprzedawanych kilkadziesiąt lat temu obecnie do dyspozycji jest znacznie więcej możliwości. Wykupując takie ubezpieczenie, możesz liczyć na standardowe świadczenie wypłacane po śmierci rodzica, dziecka czy współmałżonka. Na tym jednak nie kończy się ochrona. Nowoczesne produkty ubezpieczeniowe zapewniają też wsparcie na wypadek:
- przewlekłej choroby,
- pobytu w szpitalu i leczenia szpitalnego,
- rehabilitacji,
- operacji chirurgicznej,
- narodzin dziecka,
- pobytu w sanatorium,
- poważnego zachorowania,
- samobójstwa.
Ponadto, ubezpieczyciele oferują też polisy na życie oszczędnościowe i inwestycyjne. Pozwalają one zgromadzić środki na start w dorosłe życie lub emeryturę.
Ubezpieczenie na miesiąc a okres karencji
Większość polis na życie obejmuje dłuższy okres ochrony. Wynosi on minimum rok, ale do standardu zaliczają się też okresy 3- i 5-letnie, a nawet ochrona dożywotnia lub do konkretnego wieku. Aby ubezpieczenie zaczęło działać, konieczne jest przejście przez tzw. okres karencji. Ma on na celu zabezpieczenie interesów towarzystwa, które zapewnia sobie napływ środków ze składek przed wystąpieniem klienta o pierwsze świadczenie.
Minimalny okres karencji w firmie Generali wynosi 1 miesiąc i dotyczy pobytu w szpitalu. Podpisanie umowy w Nationale Nederlanden obejmującej poważne zachorowanie wymaga odczekania trzech miesięcy. Natomiast aby otrzymać świadczenie za poważne zachorowanie w PZU, trzeba poczekać aż 36 miesięcy. Więcej konkretnych informacji na ten temat znajdziesz w artykule na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-zycie-na-miesiac-czy-mozna-kupic/161.html.
Czy można kupić polisę na miesiąc?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W zasadzie żadna firma ubezpieczeniowa nie ma w ofercie takiego produktu. Możesz jednak wykupić tradycyjne ubezpieczenie na kilka lat, a po miesiącu rozwiązać umowę. Jednak czy jest to opłacalne? Biorąc pod uwagę wymienione wyżej okresy karencji, nawet w przypadku najkrótszego z nich, zanim ochrona zacznie działać, minie miesiąc, a Ty nic nie zyskasz. Dotyczy to zarówno choroby czy pobytu w szpitalu, jak i polis inwestycyjno-oszczędnościowych.