Program, który od lat wspiera proces resocjalizacji w Zakładzie Karnym w Zarębie jest inicjatywą mł. chor. Damiana Kościena, młodszego wychowawcy działu penitencjarnego. W spotkaniu wzięło udział 21 osadzonych oraz ich najbliżsi – dzieci, żony, partnerki i członkowie rodzin.
Jednym z najważniejszych momentów było wzruszające przywitanie rodzin. Po czasie rozłąki każdy gest i spojrzenie nabierały wyjątkowego znaczenia. Osadzeni z dumą zaprosili bliskich do stołu, który samodzielnie przygotowali, chcąc wyrazić swoje zaangażowanie, wdzięczność i tęsknotę.
- Przebaczenie, zrozumienie, bliskość, to wartości, które mogą być początkiem zmiany - mówił kapelan ks. Artur Węgiel, który od lat wspiera program duchowo i osobiście. Jego słowa, skierowane do uczestników, nadały wydarzeniu refleksyjny i pełen nadziei charakter. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, podkreślającą wagę rodzinnych więzi.
Obecność mł. wych. st. sierż. Marcina Malarskiego oraz dyrektora Zakładu Karnego mjr Mateusza Jaraczewskiego dodatkowo podkreśliła wagę wydarzenia. – Takie inicjatywy to realne wsparcie procesu resocjalizacji – zaznaczono.
Program „Dzień Rodziny – Ojcostwo zza krat” to coś więcej niż jednorazowe wydarzenie. To przestrzeń do odbudowy zaufania, rozwijania odpowiedzialności i tworzenia relacji, które mogą pomóc osadzonym lepiej przygotować się do życia po odbyciu kary. W centrum tej inicjatywy zawsze stoi człowiek, jako ojciec, partner i członek rodziny.



Napisz komentarz
Komentarze