Dwie próby wyłudzenia na „wnuczka”

  • 10.06.2022, 12:17 (aktualizacja 10.06.2022, 12:24)
  • Źródło: KPP Lubań
Dwie próby wyłudzenia na „wnuczka” Obraz Sabine van Erp z Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Lubańscy policjanci otrzymali wczoraj informacje o dwóch próbach wyłudzenia pieniędzy od mieszkanek powiatu lubańskiego metodą na „wnuczka”. Ostrożne i rozsądne seniorki nie dały się oszukać i pozbawić oszczędności.

Po raz kolejny oszuści poszywając się pod policjanta próbowali wyłudzić pieniądze. Wczorajszego popołudnia oszuści dzwonili do seniorów przekonując, że wnuczek potrącił człowieka na przejściu i szybko potrzebne są pieniądze. Na szczęście seniorki nie dały się podejść i przerwały połączenie, a o próbie oszustwa poinformowały lubańskich policjantów.

Tym razem udało się uniknąć wyłudzenia, ale niestety wciąż dochodzi do oszustw metodą na ,,wnuczka’”, czy też na policjanta. By uniknąć takich przestępstw policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu prowadzą z seniorami spotkania i warsztaty, podczas których poruszają zagadnienia związane z zagrożeniami ze strony oszustów działających metodą na „wnuczka” lub podających się za przedstawicieli różnych instytucji w tym: wodociągów i administracji.

Oszuści na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywając się pod któregoś z członków rodziny, po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, znajomego rodziny.

Oszust przekonuje starszą osobę, że pieniądze, które zostaną mu przekazane pomogą „uwolnić” z odpowiedzialności najbliższą osobę. Prosi o przekazanie pieniędzy na poczet kary.

Niestety w rzeczywistości często okazuje się, że dzwoniący są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z Policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Przestrzegajmy dwóch podstawowych zasad:

Nie przekazujmy pieniędzy żadnym obcym osobom bez względu od okoliczności.

Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Źródło: KPP Lubań

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe