Rozpoczął się sezon rojenia pszczół. Nie zabijajcie roju a wezwijcie pszczelarza

  • 12.05.2022, 09:11 (aktualizacja 12.05.2022, 12:21)
  • red.
Rozpoczął się sezon rojenia pszczół. Nie zabijajcie roju a wezwijcie pszczelarza Zdjęcia rojów dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego pszczelarza

Podziel się:

Oceń:

Gdy widzicie rój pszczół zachowajcie spokój, bo pszczoły nie niepokojone nie powinny zrobić nikomu krzywdy. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pszczelarza, który zaopiekuje się tymi cennymi owadami.

Rojenie się pszczół jest procesem naturalnym choć niepożądanym przez pszczelarzy. Nastroje rojowe w ulach zaczynają się w połowie maja i trwają nawet do lipca. Rój wychodzi z ula gdy pszczela rodzina opuszcza go wraz z matką, by znaleźć sobie nowe miejsce i założyć nową rodzinę. Przyczyn rojenia się jest kilka i jest to złożony proces, który pszczelarz może do pewnego stopnia kontrolować. Niestety czynników, które temu sprzyjają jest kilka i wystarczy, że złoży się parę z nich i z silnej pszczelej rodziny zostaje połowa. Dlatego pszczelarze starają się nie dopuścić do wyjścia rójki, a gdy to się stanie zawsze starają się zebrać swoje pszczoły.

Przyjętym jest, że znaleziona rójka powinna wrócić do pasieki z której wyszła. Jeżeli jednak nie wiecie skąd pochodzi rój poinformujcie o tym jakiegokolwiek pszczelarza, on będzie wiedział jak zagospodarować krążące wokół matki pszczoły.

Jeżeli więc widzicie wiszący na gałęzi pszczeli rój poinformujcie znajomego pszczelarza, ten na pewno będzie wiedział co zrobić. W żadnym wypadku nie zabijajcie pszczelej rodziny, bo to bardzo pożyteczne owady.

Pod tym linkiem znajduje się tekst, który w przejrzysty sposób wyjaśnia czym są rójki.

red.

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe