Powiatowa tabata zespołowa

  • 28.04.2022, 09:33 (aktualizacja 28.04.2022, 12:37)
  • Źródło: Powiat Lubański
Powiatowa tabata zespołowa

Podziel się:

Oceń:

Powszechnie wiadomo, że sport jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka. W każdej szkole pełni znaczącą rolę, szczególnie teraz, po długim czasie absencji ruchowej spowodowanej pandemią.

Głównym zadaniem szkół jest propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie sprawności fizycznej oraz zachęcanie do aktywności nie tyko w szkole ale również w czasie wolnym. Wprowadzanie innowacji na lekcji wychowania fizycznego w formie zajęć z elementami fitness przyczynia się do wyrabiania w uczniach nawyku ruchu oraz ukazuje inne rodzaje  aktywności fizycznej zachęcając do ćwiczeń.

Jedną z takich innowacji jest trening tabaty. Tabata to czterominutowy trening interwałowy o bardzo wysokiej intensywności. To forma aktywności, która szybko zyskała na popularności także wśród amatorów sportu, a to dzięki piorunującym efektom ćwiczeń, w postaci zgubionych kilogramów i szczupłych sylwetek.

W celu upowszechnienia wśród nauczycieli i młodzieży zalet tabaty doradca metodyczny ds. wychowania fizycznego w PCE, instruktor fitness z wieloletnim doświadczeniem – Monika Borkowska zainicjowała i przeprowadziła powiatowy konkurs współzawodnictwa zespołowego, opartego na treningu TABATA. Zawody przeznaczone były dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Młodzież w ramach poszczególnych kategorii wiekowych rywalizowała ze sobą w kategorii dziewcząt i chłopców. Zanim jednak 4-osobowe zespoły ze szkół  powiatu lubańskiego przystąpiły do zwodów, doradca metodyczny zorganizowała szereg działań w celu przygotowania nauczycieli oraz uczniów do tego rodzaju ćwiczeń. Przeprowadziła dwa szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego – pierwsze teoretyczne w formie zdalnej, drugie praktyczne w formie stacjonarnej pt. „Tabata na lekcji wychowania fizycznego”.

Dodatkowo zainteresowani zawodami nauczyciele wraz ze swoimi uczniami mogli wziąć udział w warsztatach stacjonarnych przygotowujących dzieci do występu pod względem technicznym.

13 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu odbył się pierwszy Powiatowy konkurs sportowy dla uczniów szkół powiatu lubańskiego „Tabata zespołowa”.  Organizatorem tego sportowego przedsięwzięcia było Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu, współorganizatorem Młodzieżowy Dom Kultury w Lubaniu.

Skład drużyny stanowiły cztero- osobowe zespoły, które zgodnie z regulaminem musiały wykonać równocześnie, do muzyki, 8 ćwiczeń (3 ćwiczenia były narzucone, a technika ich wykonania szczegółowo opisana w regulaminie). Jury brało pod uwagę technikę wykonania ćwiczeń przez wszystkich członków zespołu, stopień trudności układu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Do konkursu przystąpiła Szkoła Podstawowa im. Emilii Plater w Platerówce, Szkoła Podstawowa w Zarębie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Smolniku oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Wyniki konkursu zamieszczone są na stronie PCE w Lubaniu.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni na corocznej Gali podsumowującej wszystkie konkursy powiatowe zorganizowane w roku szkolnym 2021/2022. Gratulujemy przede wszystkim uczniom biorącym udział w zawodach oraz ich opiekunom. Dziękujemy jury za bezstronną ocenę, cenne rady oraz poświęcony czas: Panu Mateuszowi Zajdlowi – trenerowi personalnemu, zastępcy Burmistrza Miasta Lubań, Panu Marcinowi Sękowi - trenerowi personalnemu oraz Pani Magdzie Moryto – organizatorowi sportu szkolnego w powiecie lubańskim. Życzymy dalszych sukcesów sportowych i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w większym gronie.

Źródło: Powiat Lubański

Zdjęcia (9)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ryniu
Ryniu 28.04.2022, 12:25
Moze powinni sie spotykac i uprawiac ta dyscypline na tym magicznym torze rowerowym, to w koncu by sie do czegos nadal.

Pozostałe