Lubański amfiteatr podzieli los basenu na Kamiennej Górze?

  • 21.04.2022, 13:42 (aktualizacja 21.04.2022, 14:34)
  • red.
Lubański amfiteatr podzieli los basenu na Kamiennej Górze?

Podziel się:

Oceń:

Miejmy nadzieję, że nie, choć dziś obiekt, który był chlubą Lubania nie jest bezpieczny i został wyłączony z użytkowania. Nie ma też gotowej koncepcji, jak zmienić ten stan rzeczy.

Amfiteatr na Kamiennej Górze jest dziś tylko wspomnieniem hucznych koncertów, uroczystych dni miasta, czy odbywających się tam campingów muzycznych. Okazuje się, że obiekt od lat wymagał prac konserwatorskich, których nikt nie zlecał i nie przeprowadzał.

Lubański amfiteatr lata świetności ma już za sobą i to nie tylko ze względu na stan techniczny. Zmieniła się ilość mieszkańców miasta, ich potrzeby i zwyczaje. Zmieniły się też przepisy, które w praktyce blokują organizację małych wydarzeń na dużych obiektach. Próbę jego wykorzystania w ostatnich latach podjęli członkowie stowarzyszenia DziałaMy i organizowali tam seanse letniego kina. Inicjatywa cieszyła się popularnością wśród mieszkańców, którzy licznie przybywali na seanse jeszcze w tamtym roku. Niestety, w tym roku amfiteatr będzie zamknięty i nie odbędzie się żaden seans letniego kina, o czym poinformował prezes stowarzyszenia.

Niestety okazało się, że stan techniczny amfiteatru jest fatalny i nie nadaje się on już do bezpiecznego użytkowania. Zostało to potwierdzone podczas corocznego przeglądu stanu konstrukcji, który został przeprowadzony w listopadzie 2021 r. Na obecną chwilę amfiteatr zostaje całkowicie wyłączony z użytkowania, co bezterminowo zawiesza wszelkie imprezy na tym obiekcie, w tym również nasze pokazy. - poinformował w mediach społecznościowych Janusz Szalewski, miejski radny i jednocześnie prezes stowarzyszenia DziałaMy.

Okazuje się, że amfiteatr na Kamiennej Górze od lat wymagał sporych inwestycji, zarówno tych remontowych, jak i tych związanych z właściwym, technicznym utrzymaniem bieżącym.  Podobnie jak w budynku Miejskiego Domu Kultury lata bez inwestycji i remontów doprowadziły obiekt do obecnego, złego stanu.

Niestety stan techniczny amfiteatru nie pozwoli, przynajmniej na razie, na organizację jakiejkolwiek aktywności w tym miejscu. Obiekt został poddany corocznemu przeglądowi technicznemu i wynika z niego jasno, że konstrukcja podpór dachu budynku amfiteatru, a także elementy konstrukcyjne trybun i garderób nie pozwalają na bezpieczne przebywanie tam ludzi. Specjaliści ocenili zużycie obiektu na poziomie od 71 do 100%, co oznacza, że na amfiteatrze nie jest bezpiecznie i nikt nie pozwoli na organizacje tam imprez.

Jak się dowiadujemy, w tej chwili nie ma koncepcji na remont czy rewitalizację obiektu. Miejmy nadzieję, że postawione na początku pytanie nigdy się nie ziści i szybko powstanie spójna koncepcja na współczesne zagospodarowanie amfiteatru oraz znajdą się na to potrzebne środki.

red.

Zdjęcia (17)


Komentarze (58)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jola
Jola 25.04.2022, 22:52
Nic tu się nie dzieje burmistrz i jego radni są bezradni ,wybudowali park wodny który funkcjonuje 2 miesiące w roku przy dobrej pogodzie nikogo nie pytając o zdanie.
Dom kultury jak z PRL
Amfiteatr stan tragiczny
Szkoła muzyczna jedna wielka porażka
Basen na Kamiennej górze katastrofa
Wybieg dla psów na różanej następny głupi pomysł za nasze pieniądze.
Remont ulicy głównej od 10lat gdzie kałuże na całą drogę (kaczki pływają jak w stawie)
Budowa zakątków miłości stawianie ławek a w mieście chodniki krzywe że zęby można wybić.
Projekty wymiany pieców,pomp ciepła i wody deszczowej nigdy nie są dostępne dla mieszkańców bo miasto nie przystępuje do programu wstyd małe wioski mają a miasto nie .

Kiedy ludzie zrozumieją że gospodarz który rządzi wydaje pieniądze nie na to co trzeba.
Śmieci najdroższe w okolicy koniec tego Kabaretu pięciu panów nieudaczników.
Zniszczą wszystko a potem posprzedaja co się da po znajomości..
Anna
Anna 25.04.2022, 08:36
same bzdury napisane w artykule nic prawdy
Got
Got 24.04.2022, 16:28
Nie ma co ukrywać , nasz burmistrz ma talent do niszczenia historycznych obiektow bez użycia broni , Putin może tylko pozazdrościć Basen wygląda jak po bombardowaniu a teraz kolej na amfiteatr .
korys
korys 24.04.2022, 12:12
Lubań niemal zawsze był miastem z kulturą na bakier.To była przysłowiowa kula u nogi miejskiego budżetu i nadal taką pozostaje.Wprawdzie na cele Miejskiego Domu Kultury stoi obecnie istna młoda pasjonatka pragnąca rozruszać kulturalnie miasto,ale istnieje obawa,że z przyczyn czysto finansowych może polec w swoich zamiarach.Czy wśród radnych znajdzie sojuszników,którzy zechcą dokonać pewnych zmian w budżecie i pragnących dobra kulturalnego mieszkańców Lubania? Bo jakoś przykład stanu amfiteatru nie wskazuje aby radnym kulturalne rozruszanie mieszkańców leżało na sercu...
Maryjan
Maryjan 24.04.2022, 08:50
Lubań przyjmuje do swojego miasta odpady z 17 gmin i burmistrz nie ma środków?
Dron
Dron 24.04.2022, 07:47
Deweloper rozbierze i postawi apartamentowiec. Dojazd już gmina buduje. Domyslam się że małe osiedle może powstać
Zieszkaly w Lubaniu.
Zieszkaly w Lubaniu. 29.06.2022, 18:26
Hotel poszedł na handel- zrujnować amfiteatr - czytać nadal nie finansować-idąc za pieniążkami wiadomo komu na tym zależy...
Tależyk
Tależyk 29.06.2022, 18:49
I dobrze!
Amfiteatr to takie troszkę kuriozum na odludziu.
Miastowy
Miastowy 22.04.2022, 22:11
W lubaniu syf zrobił sie w magistracie i w lubanskiej policij co tu sie wyprawia ???? Jakas masakra
gogo
gogo 22.04.2022, 14:18
wiem, że były pomysły na MDK i na amfiteatr już parę lat temu i to pomysły racjonalne ale niestety, skoro pomysł wychodzi nie od władzy to nie można z niego korzystać, taka narracja funkcjonuje od zarania dziejów w polskim społeczeństwie, nie nadajemy się nawet na kamień doi kapusty
😁
😁 22.04.2022, 12:39
Deweloper uzdrowi amfiteatr 😁
senior obserwator
senior obserwator 22.04.2022, 11:54
Wina radnych tej i poprzednich kadencji.Co niektórzy przykleili się do stolików. Inni podwladni burmistrza głosują jak on chce.,a on jest z nadania PiS. Dopóki wyborcy nie przejrza na oczy ,czeka nas niejedna niespodzianka
Antek
Antek 22.04.2022, 11:44
Widać nie tlko ja się starzeję ale najbardziej mi żal pięknego basenu szkoda, że nie potrafiono go utrzymać.
turysta
turysta 22.04.2022, 11:01
w chwili obecnej trwają wycieczki szkolne ,proponuję dołączyć włodarzom razem radnymi, może coś wspólnie wymyślą .
Rekin
Rekin 22.04.2022, 09:49
Do wladz miasta. Wstawcie tam automaty do gier i pobierajcie % od obrotow to kasa na remonty sie znajdzie.
DLB
DLB 22.04.2022, 08:55
Amfiteatr - zniszczony przez zaniedbanie
Basen - szkoda gadać
Stadion - jeszcze chwila i podzieli los innych obiektów
Park na Kamiennej Górze - zaorany

NIC! W tym mieście nie ma NIC! A nie, przepraszam są nowe chodniki na wygwizdowie, którym chodzi 10 osób dziennie (w tym zastępca burmistrza). A normalny człowiek żeby pójść z dzieckiem na spacer w tym mieście musimieć wózek terenowy, żeby przejechać po tych wyrwach w chodnikach, po których rzeczywiście chodzą ludzie! Parki kieszonkowe to sobie wsadźcie! Do kieszeni!
Ministerstwo kultury
Ministerstwo kultury 22.04.2022, 08:52
W Olszynie jest piekny amfiteatr z basenem serdecznie zapraszamy:)
😁
😁 22.04.2022, 12:40
Olszyna to stan umysłu 😁
...
... 22.04.2022, 07:23
W tym tekście brakuje mi tylko słów burmistrza " piniendzy nie ma i nie będzie" jak to zazwyczaj mówi. Ja uparcie pytam, co burmistrz zrobił przez 3 kadencje żeby miasto miało więcej dochodów, które mogłyby być przeznaczone chociażby na takie inwestycje. Niestety wszystko wskazuje na to że na nowego burmistrza lansuje się w kościele na Os. Piastów p. Zajdel który odgrywa rolę kościelnego, ministranta i ch** wie kogo jeszcze. Proboszcz nie może się go nachwalić, podziękowania są co tydzień to znak że idą wybory.
Miezkaniec
Miezkaniec 22.04.2022, 01:53
Burnistrz tylko parfi kieszonkowe parki

rob ić reszta jest niewarznna
MK
MK 23.04.2022, 17:10
Człowieku, idź do szkoły.
Jan
Jan 21.04.2022, 23:44
Jedna odpowiedź: "wszystkich nie uszczęśliwisz",

więc dorzucę fakt: "Wy wszystko dostaliście pod opiekę i to wasza wina"
Ja
Ja 21.04.2022, 23:28
A skwerki i rewitalizacja parków idzie jak burza, tylko kto tam bedzie siedział. Mam wrażenie, że włodarze Naszego miasta czesciej spedzaja wolny czas w Egipcie niż w Lubaniu, może jak by któryś się przeszedł i zobaczyl cały ten syf to by pomyśleli jak to powinno wyglądać. Dodam tylko, że ZGIUK podnosi ceny za śmieci (mamy najdrozsze w okolicy), wystawia faktury za sprzatanie miasta, a jakoś tego nie widac brud syf i tragedia. Każdy spacer to trauma okupiona gniewem i rozpaczą jak sie patrzy na Lubań. Może jeszcze jeden tor do driftu albo nowy "park wodny" zrobią, bo tyle sie dzieje, że niewiadomo na co wydawc pieniądze. 20tyś miasto a po 4 radnych na dzielnice i nawet o własne podwórka nie potrafią zadbać. Zaprzepaścić taki obiekt, taki kawał historii. Znam ludzi którzy 30 lat temu własnymi rękoma doprowadzali ten obiekt do użytku bez pomocy miasta, tylko po to aby wskrzesic "Caping Muzyczny", już wtedy miasto miało amfiteatr w du... i tak jest do dziś i ze wszystkim.
mn
mn 21.04.2022, 23:19
zrównać z ziemią i wziąć kasę za zezwolenie postawienia pięknego , kolejnego supermarketu - to jest obecna polityka żądzących

Pozostałe