Śnieżka. Turysta zsunął się Rynną Śmierci

  • 24.02.2022, 13:54 (aktualizacja 24.02.2022, 16:11)
  • red./GOPR
Śnieżka. Turysta zsunął się Rynną Śmierci Zdjęcie: commons.wikimedia.org - Pudelek

Podziel się:

Oceń:

Do niezwykle groźnej sytuacji doszło wczoraj na północnym zboczu Śnieżki. Para turystów zignorowała informacje o zakazie wejścia na Drogę Jubileuszową i w trakcie marszu na szczyt Śnieżki mężczyzna zsunął się kilkaset metrów Rynną Śmierci. Konieczna była wspólna interwencja wojskowego śmigłowca i Karkonoskiej Grupy GOPR.

Informacja o mężczyźnie, który zsunął się kilkaset metrów Rynną Śmierci do ratownika dyżurującego wpłynęła około 14. Natychmiast w powietrze poderwany został stacjonujący na jeleniogórskim lotnisku wojskowy śmigłowiec, stacjonujący tam w ramach współpracy GOPR Karkonosze ze Służbą Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR.

W trakcie lotu ratownicy otrzymali zgłoszenie o kobiecie, która jest w miejscu osunięcia się mężczyzny i nie jest w stanie wycofać się z oblodzonego szlaku.

Ratownicy po dolocie na miejsce akcji zlokalizowali z powietrza obie osoby i zdesantowali się w pobliżu każdej z nich. 65 -letnia kobieta mimo założonych raczków nie była w stanie poruszać się w tak stromym i twardym terenie, wychłodzoną bez obrażeń ratownicy wciągnęli na pokład śmigłowca. Mężczyzna, który obsunął się kilkaset metrów Rynną Śmierci, poobijany z licznymi otarciami z urazem kończyny górnej został zaopatrzony i wciągnięty za pomocą dźwigu na pokład śmigłowca, po czym przetransportowany do szpitala w Jeleniej Górze. - czytamy w poście udostępnionym w mediach społecznościowych przez Karkonoską Grupę GOPR.

Jak się okazało, para zignorowała tablice informujące o zamknięciu Drogi Jubileuszowej w sezonie zimowym. Szlak początkowo wyglądał niegroźnie, by po kilkuset metrach stać się śmiertelną pułapką. Droga Jubileuszowa na okres zimowy jest zamykana ze względu na zagrożenia lawinowe i właśnie z powodu dużego ryzyka obsunięcia. Ratownicy apelują by przestrzegać zasad poruszania się po Karkonoskim Parku Narodowym.

W tak eksponowanym i nachylonym terenie raczki, pół-raczki, łańcuszki na obuwie są NIEwystarczającym wyposażeniem, aby poruszać się bezpiecznie. W obecnych warunkach przy dużym oblodzeniu i utwardzeniu szlaków w stromym terenie w miejscach dopuszczonych do poruszania się, należy wyposażyć się w RAKI i CZEKAN do asekuracji oraz co najważniejsze trzeba się umiejętnie tym sprzętem posługiwać. -wyjaśnia karkonoski GOPR.

red./GOPR

Zdjęcia (1)


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Grzegorz
Grzegorz 25.02.2022, 16:17
Turyści zignorowali zakaz wejścia. Proponuję tak jak inni po 5000 zł od łebka kary to może się czegoś nauczą
Rozwazny ***
Rozwazny *** 24.02.2022, 23:10
***e
Tomek.
Tomek. 24.02.2022, 22:14
Turyści zignorowali informację o zakazie wejścia na Drogę Jubileuszową i narazili ratowników na wielkie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia Mam nadzieję że Sąd sprawiedliwie oceni tą nieobliczalną eskapadę zimą na Śnieżkę niesfornych turystów. Proponuję po 5000 tyś zł od łebka, dla ratowników.
baca
baca 11.04.2022, 18:18
Poderwij doopę z fotela i przewietrz się trochę, może coś zrozumiesz z przyrody.. A po górach się chodzi bo są.
Zibi.
Zibi. 24.02.2022, 21:50
Popieram komentarze. Dlaczego rząd nic nie robi w tej sprawie? Za bezmyślność i głupotę trzeba zapłacić. GOPR-owcy niedofinansowani, płaci społeczeństwo. Proszę wziąć przykład z innych krajów Europy, choćby z naszych południowych sąsiadów.
abc
abc 25.02.2022, 13:51
bo to ich elektorat
S
S 24.02.2022, 20:37
Co za idioci bezwzględna i dotkliwa kara finansowa
Orka
Orka 24.02.2022, 18:40
Za bezmyślność i lekceważenie zakazów turyści powinni być obciążani kosztami akcji ratowniczej. Tyle się już o tym mówi, pisze w mediach i nadal to do ludzi nie dociera. Szacun dla ratowników którzy ryzykują życie za bezmyślnych turystów.
kRYSTYNA
kRYSTYNA 24.02.2022, 17:37
POWINNI ZAPŁACIĆ ZA MISJE RATUNKOWA, WIEDZIELI , DOSC NARAZANIA ZAYCIA GOPROWCOW


Pozostałe