Radni podejmą decyzję odnośnie otrzymywanych diet

  • 16.02.2022, 15:53 (aktualizacja 16.02.2022, 18:14)
  • red.
Radni podejmą decyzję odnośnie otrzymywanych diet

Podziel się:

Oceń:

Dziś na 16. zaplanowano sesję Rady Gminy Lubań. Jednym z ciekawych punktów będzie sytuacja w jakiej gminnych radnych postawił Wojewoda Dolnośląski. Uznał bowiem, że uchwała dotycząca zasad wypłacania diet i zwrotów kosztów podróży została podjęta z istotnym naruszeniem prawa.

22 grudnia 2021 roku radni Gminy Lubań podjęli uchwałę, której skutkiem miało być podniesienie wypłacanych radnym diet (za posiedzenie) o 50 zł. Uchwałę zakwestionował Wojewoda Dolnośląski, uznając że została podjęta z istotnym naruszeniem prawa. Co ciekawe Wojewoda nie zakwestionował podwyżki, a sposób w jaki dotychczas wynagradzani byli gminni radni.

Dotychczas diety przysługiwały za udział w posiedzeniach, co tworzyło nierówności w wysokości otrzymywanych przez radnych diet. Przypomnieć bowiem trzeba, że część radnych, mimo składanych 12 razy wniosków, nie została włączona do żadnej z powołanych komisji stałych. W ten sposób radni, którzy uczestniczyli jedynie w sesjach otrzymywali znacznie niższe diety niż ci uczestniczący w posiedzeniach komisji stałych i sesjach Rady Gminy.

W efekcie radny, który uczestniczy w sesji i komisjach od początku kadencji pobrał diety w wysokości około 30 tys. zł, a ten uczestniczący jedynie w sesjach około 15 tys. zł. I właśnie ta nierówność zdaniem wojewody istotnie narusza przepisy, bowiem wypłacana dieta nie jest świadczeniem przysługującym za udział w komisjach i posiedzeniach, które jedynie są częścią zadań radnego.

Wojewoda nakazał, aby podjąć uchwałę ustalającą wypłatę diet ryczałtem. W przypadku nieobecności radnego na posiedzeniu komisji stałych lub na sesji Rady Gminy dieta będzie proporcjonalnie pomniejszana. W ten sposób radni, którzy nie pracują w komisjach mogą na tym zyskać.

Dzisiejszą sesję możecie obejrzeć TUTAJ.

Aktualizacja
Jak rzadko dzisiejsza sesja, trwała jedynie 18 minut. Radni głosowali cztery uchwały w tym dotyczącą wysokości i zasad przyznawania diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Rady Gminy Lubań. Głosami 3 za, 6 przeciw i 2 wstrzymującymi się uchwała została odrzucona. Do tematu wrócimy.

red.

Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 18.02.2022, 11:44
Trzeba prawdzie spojrzeć w oczy - dla co niektórych radnych dieta ta jest znaczącym zastrzykiem finansowym - wystarczy przeanalizować zeznania majątkowe i wszystko będzie wiadome. Diety to są środki od których nie ma żadnych potrąceń. Łatwy pieniądz.
Pół.
Pół. 18.02.2022, 14:48
Łatwe pieniądze ty pobierasz za bezradności i brak wiedzy.
Pół.
Pół. 18.02.2022, 09:52
Dziwnie, w każdym samorządzie podwyżki znaczące. Radni G L bez podwyżki , w jakim celu nagonka? Może o podatkach i bezsensowne wydatki opisać ,typu sponsorowanie obcych podmiotów. Opłaty dla sportowców za wynajem sali gimnastycznej, zespoły bez obsługi itd. Odwracanie uwagi od nieudolności, czy zlecona nagonka ? Jakie koszty ponoszą podatnicy z budżetu za jednostronne artykuły.
Mieszkaniec1
Mieszkaniec1 17.02.2022, 14:51
Wójt i jej ekipa wymyśliła sposób (podpierając się wojewoda) ,żeby jej radni nic nie robili a brali taka sama dietę , jak radni siedzący po kilka godzin na komisjach. Fajnie nie przychodzić na komisje i sesje a dostawać te same pieniądze! Zazdrość niektórych ,(którzy sami nie chcieli uczestniczyć w komisjach: pamiętamy) jest żenująca. Przecież każdy radny ( jak jest takim społecznikiem) może uczestniczyć w komisjach .Oglądając nagrania z sesji nie dziwie się , ze z takimi „merytorycznymi” radnymi( z ich żałosnymi wypowiedziami) nikt nie ma ochoty współpracowac. O ile się nie mylę , w poprzedniej kadencji tez byli radni , którzy nie pracowali w żadnej komisji i jakoś nie było z tym problemu. Jak już porównywać te „kokosy „zarobione przez radnych , to trzeba zobaczyć jakie diety dostają radni w innych samorządach .Najlepiej krytykować i nic nie robić. A swoją droga , najlepiej żeby posłowie , senatorowie i radni byli społecznikami. Ciekawe , kto startowałby w wyborach?
Patmat
Patmat 17.02.2022, 21:04
Wtedy startowaliby społecznicy a nie chciwe osoby, ktore ida aby sie nachapac. Nie byloby 460 poslow a moze 60 , a sejm i tak by funcjonowal. Nie ilosc a JAKOSC. a tym.komenatrzem potwierdza pan lub pani ze radni w naszej gminie siedza tam.dla pieniedzy ....co zreszta wszyscy wiemy , ale teraz mamy to czarno na bialym
Mieszkaniec 1
Mieszkaniec 1 18.02.2022, 11:50
Ale boli! To startuj , społeczników nam brakuje . Naprawdę „ straszne „kokosy maja radni naszej gminy . Jedne z najniższych diet z pobliskich samorządów. Ale jakoś nie widać w komentarzach klakierów wójt , ile czasu trwają komisje ,jakie pozytywne decyzje podejmują radni ,jakie buble urzędnicze musza analizowac,to wszystko widać na nagraniach. Komisje są połączone , a nie( jak w poprzedniej kadencji praktykowano,ze każde posiedzenie odbywało się osobno).Radny należąc do kilku komisji , nie mial wyrzutów sumienia, pobierając diety.To dla przypomnienia faktów , o których nie wszyscy wiedza.A swoją droga serdecznie współczuje radnym , którzy musza współpracować z taka ekipa ( wójt i jej klakierzy).
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 18.02.2022, 13:00
Moim zdaniem na radnego powinna kandydować osoba, która ma środki do życia, a nie osoba która z diet robi sobie główne utrzymanie - niestety takie osoby są w tej radzie. Proszę mi odpowiedzieć, czy osoba nie radząca sobie w życiu prywatnym z finansami, tylko głównie żyje z diet nadaje się na radnego?- ( takie właśnie osoby nie chcą zmiany uchwały). A tłumaczenie, że "im się po prostu należy" za to, że pracują na komisjach nie jest zgodne z przepisami - dieta się należy za pełnienie funkcji radnego ( słucha ludzi w terenie i załatwia ich sprawy) a nie za to, że przychodzą na komisję, mącą, kłócą się i załatwiają porachunki swojego guru.
Po
Po 18.02.2022, 14:43
Dokładnie ty nie masz zielonego pojęcia o samorządzie i wypisujesz bzdury. Usilnie szukasz sensacji , w celu ukrycia własnych braków wiedzy i bezradności oraz kłamstwa i manipulacji .
👏👏
👏👏 17.02.2022, 06:25
Radni bronią swojej kasy
Program koryto +
Brawo Wojewida👏👏👏
Po
Po 17.02.2022, 11:30
Autorem uchwały była wójt , nie rada . Marne grosze miały zadanie odwrócenia uwagi od prawdziwej podwyżki .
Oburzony
Oburzony 17.02.2022, 05:44
Powinni zwrócić nieprawnie pobrane świadczenia. A jak nie chcą dobrowolnie to sprawę skierować do komornika. Nasza Gmina sięgnęła dna. Ale niestety takich włodarzy sobie wybraliśmy. Trzeba o tym pamiętać w przyszłych wyborach i wymienić ta ciemna masę.
Mieszkaniec1
Mieszkaniec1 19.02.2022, 10:33
Dla jasności : w całej Polsce( ba ! w Europie, itd.) WSZYSCY radni , posłowie MAJA diety, tylko w gminie Luban powinni pracować społecznicy! To absurd ! Proszę być oburzonym na nasza ordynacje wyborcza, sejm , senat , rządzących …
Stsw
Stsw 16.02.2022, 23:21
Oj tam, oj tam... żyjemy w takim ustroju , gdzie tylko kasa się liczy
Ktoś
Ktoś 16.02.2022, 21:10
Gmina się stacza na same dno , nie ma kasy na kwiatki dla nauczycieli ani na oświetlenie ale jest kasa na spotkania w Gminie, na wycieczki a teraz jeszcze głosują zeby sobie podniesc wysokosc koryta. Pokazcie kto jak glosowal , niech ludzie wiedza na kogo juz nie glosowac ☹
Po
Po 16.02.2022, 22:08
Dzisiaj za zmianą uchwały .ZA radny Cwynar, Klimczyk Woźniak. Przeciwko radny Leszczyński, radna Janczak, Łasica, Trefler, Maciejko,Usyk . Wstrzymał się Szydlak i radna Chomicz. Zostaje po staremu , stawki z 2016r. Sensacja z nagonką upadła.? Podwyżkę o 50 zł proponowała wójt , po otrzymaniu wynagrodzenia na bardzo wysokim poziomie . W celu zapewnienie wiadomym . Lecz nadz. Woje. Zablokował uchwa.

Robot
Robot 17.02.2022, 12:21
Chcesz mi powiedzieć, że Wójt, która dostała podwyżke z 4 tysięcy na 16 tysięcy , a która jednocześnie gaśi swiatlo w gmienie bo nie stać gmine na rachunki, zglosila na sesje podniesienie diet dla radnych ? To na to gmine stac, a na wydatki biezace nie stac ? Przeciez jesli tak jest to ta osoba nie powinna byc wojtem.
Pół.
Pół. 17.02.2022, 15:42
Hasło pamiętasz Z DOBRĄ ENERGIĄ DLA GMINY. Efekty pracy , no cóż mieszkańcy wybrali
Po
Po 16.02.2022, 19:42
Skuteczne odwracanie uwagi , od poborów wójtowej na które dziwnie znaleziono tak wysokie środki. Na obsługę muzyczną dla zespołu parę groszy brak !!!
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 17.02.2022, 07:47
Zanim coś napiszesz to sprawdź - wynagrodzenie dla wójta rada ustaliła na poziomie 80%,, czyli najniższy jakim mogli- nie mogli dać mniej, bo ustawodawca określił najniższy poziom 80% sum z tabeli ogłoszonej w Rozporządzeniu. Ustawodawca określił taki poziom ze względu na to, żeby rada ( a szczególnie ta przegrana kierująca radą) nie ustalała wynagrodzenia według swego uznania - lubię - nie lubię, poniżyć -ukarać za wygraną ( czytaj przegraną) itd.
Pół.
Pół. 17.02.2022, 11:16
Kto przygotował projekt podwyżki ? Wydaje się że sekretarz nie rada prawda ? Co dalej mało?
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 17.02.2022, 12:48
Projekt uchwały przygotował sekretarz - a rada zgodnie z wyłączną kompetencją ustala wysokość wynagrodzenia. A co do diet to obecna uchwała nie jest tak korzystna dla wielu radnych jak obecna dlatego nie chcą jej uchwalić. Niektórzy stracą i to boli. Nie ważne, że Wojewoda wskazał nieprawidłowości - notoryczne nie uchwalanie tej uchwały to wyższe diety.
Po
Po 17.02.2022, 15:32
To jest potwierdzenie braku wiedzy!!!!
Oooo
Oooo 17.02.2022, 05:46
Nie no wyjców sponsorować? Są ważniejsze wydatki.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.02.2022, 22:49
Przecież pensje Wojta byla ustalona z odgórnie ze chyba sie myle
Monika
Monika 16.02.2022, 18:40
Za czasów komuny radni pracowali spolecznie ,ciekawa jestem czy teraz byli by skorzy popracowac ku chwale ojczyzny i czy walili by drzwiami i oknami żeby zostać radnym-ną . Jakie teraz odchodzą walki i manipulacje jak są wybory na radnych wiemy dlaczego - many,many i to się liczy. A pokażcie gest i przekażcie kasę na chore dzieci , ale po co ważne że jestem praktycznie przy darmowym korycie .
Ewa
Ewa 16.02.2022, 22:46
Prosze zobaczyc jak sie rwali dla malej Julci
Pół.
Pół. 16.02.2022, 17:37
Większej bzdury nie czytałem . Zapoznaj się z materiałem, dopiero pisz bzdury. Co brakuje taniej sensacji ? Sprawdź kto przygotował projekt uchwały. Będzie blokada komentarzy niewygodnych?
Obserwator
Obserwator 16.02.2022, 17:18
18 minut, dieta do kieszeni i można kawkę pić w domu :) Tacy to pożyją , szkoda, że nie za swoje ;)
antypis
antypis 17.02.2022, 08:58
No i tak raczej jest przy posiedzeniach zdalnych. Kawkę się w domku pije a kaska na konto wpływa
Pol
Pol 16.02.2022, 19:32
Zaraz wybory wystartują sami społecznicy . Proszę, o publikacje pensji wójt, oraz nowej pomocy technicznej zatr. po wyborach .
Odp.
Odp. 17.02.2022, 05:49
Fakt, ta niby pomoc to kpina i rozrzutnictwo pieniędzy. Skoro Pani Wójt nie potrafi sama zarządzać Gminą to niech abdykuje bądź płaci jej z własnej kieszeni!
Pszczółka z Heniowa
Pszczółka z Heniowa 16.02.2022, 17:13
30 tysięcy złotych to jest naplucie nam, mieszkańcom gminy, w twarz. Nawet te 15 tysięcy to naplucie w twarz. Gmina leży odłogiem, nic się nie dzieje, nic nie można załatwić , bo kółko wzajemnej adoracji ma gdzieś petentów. Pani Wójt ciągle w czasie pracy siedzi na facebooku a wierni jej klakierzy komentują jej posty, zamiast merytorycznie, to dziecinnymi memami. Jedna ekipa przeciwko drugiej a tak naprawdę obie siebie warte. Ważne, żeby samemu się nachapać...
Radny_T
Radny_T 16.02.2022, 17:13
Oddać (czyli rozliczyć) dotychczas wyłudzone diety. Ustalić nowe stawki - o 50 zl niższe - i tylko za posiedzenia sesyjne. Praca w komisjach ma być społeczna.

Pozostałe