Zgorzelec. Ukrainiec ukarany za pomoc w przemycie ludzi

  • 02.12.2021, 11:40 (aktualizacja 02.12.2021, 11:46)
  • mjr SG Joanna Konieczniak Rzecznik Prasowy
Zgorzelec. Ukrainiec ukarany za pomoc w przemycie ludzi

Podziel się:

Oceń:

1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, doprowadzenie pod konwojem do granicy państwa oraz 5-letni zakaz wjazdu do Polski oraz innych krajów strefy Schengen to konsekwencje, jakie poniósł obywatel Ukrainy za pomoc w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Polski do Niemiec cudzoziemcom pochodzącym z krajów Bliskiego Wschodu.

W poniedziałek 29 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili kolejnego cudzoziemca, który pomagał migrantom pochodzącym z Bliskiego Wschodu w organizowaniu niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej. Pomocnikiem okazał się 22-letni obywatel Ukrainy, którego funkcjonariusze SG zatrzymali na terenie powiatu zgorzeleckiego. Cudzoziemiec od razu przyznał się do udzielenia pomocy w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Polski  do Niemiec innym osobom. Dodał, że w poniedziałek (29.11) dowiózł z Warszawy do Zgorzelca w pobliże polsko-niemieckiej granicy czterech cudzoziemców pochodzenia arabskiego. Za przewóz zainkasował 1 000 zł.  

Funkcjonariusze SG wszczęli postępowanie przygotowawcze, przedstawili obywatelowi Ukrainy zarzut udzielenia pomocy cudzoziemcom w przekroczeniu wbrew przepisom granicy państwowej z Litwy do Polski, a następnie z Polski do Niemiec. Ukrainiec przyznał się i dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Dodatkowo Komendant PSG w Zgorzelcu, wydał decyzję, na podstawie której cudzoziemiec został zobowiązany do opuszczenia naszego kraju. W decyzji orzeczono także o 5-letnim zakazie ponownego wjazd do Polski oraz innych krajów strefy Schengen.

Wczoraj (01.12) pod konwojem cudzoziemiec przewieziony został do Medyki i przekazany ukraińskim służbom. 

mjr SG Joanna Konieczniak Rzecznik Prasowy

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogusław
Bogusław 03.12.2021, 20:23
Co to za kara... :D
Woyak
Woyak 02.12.2021, 13:10
Jakby mu pogrozili palcem to bardziej by sie przejal niz taka smieszna kara.

Pozostałe