KPN wydał mapę szklaków do wędrówek z psem

 • 15.09.2021, 17:01 (aktualizacja 15.09.2021, 17:47)
 • red./KPN
KPN wydał mapę szklaków do wędrówek z psem

Podziel się:

Oceń:

Cenimy sobie towarzystwo psów, jednak wybierając się na tereny cenne przyrodniczo powinniśmy wiedzieć gdzie możemy spacerować z naszymi czworonogami. Karkonoski Park Narodowy pochwalił się dziś wydaniem papierowej wersji mapy szlaków dopuszczonych do wędrówek z psem.

Obecność psa na terenie cennym przyrodniczo wymaga odpowiedzialności ze strony właściciela. Przypominamy, że wędrowanie z psem po parku narodowym może się odbywać tylko na smyczy. Właściciel powinien posiadać kaganiec dla psa, na wypadek sytuacji wymagającej jego użycia. Prosimy przewodników czworonogów o odpowiedzialną postawę i dbałość o ich zachowanie na szlaku w stosunku do innych turystów, zwierząt czy przyrody. Dotyczy to nie tylko pozostawianych przez psy odchodów, ale też zachowań związanych z chęcią tropienia czy rozkopywania np. nor jakie mogą znajdować się przy szlaku. Nie każdy może się czuć komfortowo w obecności obcego psa. - czytamy na stronach KPN.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej ułożony pies może zareagować w sposób nieprzewidywalny w sytuacji dla niego nowej, niewyuczonej w trakcie szkolenia. Stosujmy zasadę przezorności i oceny sytuacji na szlaku w trakcie wędrówki po Karkonoszach.

Poniżej lista szlaków (w sumie 34 km), które są wyłączone z wędrówek z psami ze względów przyrodniczych, gdyż przebiegają przez najcenniejsze ostoje przyrody Karkonoszy oraz siedliska chronionych gatunków zwierząt.
Zakaz wędrówek z psami w Karkonoskim Parku Narodowym jest utrzymany na następujących odcinkach szlaków:

 • Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,
 • Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
 • Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
 • Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
 • Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
 • Przy wodospadzie Kamieńczyka,
 • Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką,
 • Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
 • Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
 • Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Na pozostałych szlakach (97 km) wędrówki z psami prowadzonymi na smyczy są dopuszczone zgodnie z zapisami planu ochrony parku, który wprowadza wyjątki od ustawowego zakazu.

Szlaki, na których utrzymany jest zakaz wprowadzania psów zostały oznakowane tabliczką informacyjną. Dla lepszej orientacji turystów, przy odcinkach, którymi można wędrować z psem również zawieszono znaki informujące o tym fakcie.

Niestety nie podano jeszcze miejsc gdzie można kupić mapę w wersji papierowej, jest ona jednak dostępna w wersji elektronicznej TUTAJ. Wersja papierowa z drugiej strony mapy posiada dodatkowo informacje na temat wyposażenia potrzebnego w górach.

red./KPN

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Retygdziekotlety!
Retygdziekotlety! 16.09.2021, 19:24
Brak chętnych - czy Brak Cenzury spowodował taką pustkę w komentarzach?

Pozostałe