Jak urządzić pokój ucznia?

  • 20.08.2021, 12:24 (aktualizacja 20.08.2021, 12:27)
  • News4Media
Jak urządzić pokój ucznia? iStock

Podziel się:

Oceń:

Końcówka wakacji to idealny moment na aranżację pokoju twojego dziecka. Jak przystosować go do potrzeb ucznia?

Strefa do nauki

Strefa do nauki nie jest wcale prosta do zaaranżowania. Trzeba pamiętać bowiem o kilku czynnikach. Krzesło, biurko i oświetlenie - to trzy podstawowe elementy, które muszą znaleźć się w pokoju każdego dziecka. Przy wyborze krzesła i biurka warto postawić na meble, które będą rosły razem z naszym maluchem. To do ich wzrostu należy dopasować wysokość wyposażenia. Zapewni to dziecku odpowiednią pozycję pracy, która nie będzie narażała go na wady kręgosłupa.

Wysokość krzesła i biurka:

  • 121-127 cm wzrostu - siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi/blat na wysokości 52 cm,
  • 127-142 cm wzrostu - 34 cm/58 cm od podłogi,
  • 142-157 cm wzrostu - 38 cm/64 cm od podłogi,
  • 157-172 cm wzrostu - 42 cm/70 cm od podłogi.

Należy także zadbać o zdrowy wzrok dziecka. W tym celu biurko najlepiej umiejscowić przy oknie, gdzie dostęp światła dziennego jest najlepszy. Dodatkowo na blacie powinna znaleźć się lampka, jako dodatkowe źródło oświetlenia. Jeżeli dziecko jest praworęczne, musi stanąć po lewej stronie biurka, a jeżeli nasza pociecha jest leworęczna - po prawej, by podczas pisania nie zasłaniała sobie padającego światła. Oprócz tego powinniśmy zadbać także o dekorację strefy do nauki. Im bardziej przestrzeń będzie podobała się naszemu dziecku, tym chętniej będzie spędzało w niej czas. Jest to niezmiernie ważne, by o kwestię wystroju zapytać samego zainteresowanego - już kilkuletnie dziecko ma wyrobiony własny gust.

Strefa do relaksu

Oczywiście nie możemy zapomnieć o strefie do wypoczynku. Przestrzeń do snu i relaksu jest tak samo ważna, jak ta do pracy. Numer jeden to wygodne łóżko. Nic nie polepsza tak nastroju jak dobry sen, który jest także bardzo ważny dla funkcjonowania małego organizmu. Całą aranżację warto dopełnić praktycznymi pojemnikami lub regałami na zabawki, które pomogą w utrzymaniu czystości w pokoju. W tej strefie przytulności dodadzą tkaniny - ozdobne poduszki, koc czy miękki puf.

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe